Novi Microsoft laptopovi pričaju sa korisnicima i 58 odsto su brži od MacBook Air-a | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi Microsoft laptopovi pričaju sa korisnicima i 58 odsto su brži od MacBook Air-a

Autor Miloš B. Jovanović

Copilot+ linija računara opemljena je AI alatima kojima za obavljanje operacija nije potrebna internet veza, pošto veštačka inteligencija sve operacije obavlja na samom uređaju

 Microsoft Copilot+ _ Foto Microsoft (1).jpg Izvor: Microsoft

Microsoft je predstavio svoje nove PC računare koje odlikuje sposobnost da pokreću veliki broj generativnih procesa koje izvršava vešačka inteligencija (AI) – i to lokalno umesto u klaudu.

To znači da je nova linija Copilot+ računara opemljena AI alatima kojima za obavljanje operacija nije potrebna internet veza, pošto veštačka inteligencija sve operacije obavlja direktno na uređaju.

Novi hardver koristi OpenAI-jevu GPT-40 tehnologiju, koja ima za cilj da ChatGPT pretvori u digitalnog ličnog asistenta koji je u stanju da u realnom vremenu vodi razgovor sa korisnikom, kao i da komunicira putem teksta i "vida", piše CNN.

Ovo poslednje podrazumeva da je AI u stanju da pregleda i pročita fotografije, snimke ekrana, dokumenta ili tabele, i da sa korisnicima razgovara o njihovom sadržaju. Takođe, može i da im preporučuje odgovore na dolazeće poruke ili da predlože promenu određenih podešavanja.

Microsoft Copilot+ računari
Izvor: YouTube / Windows

Od Copilot+ funkcija novih računara, Microsoft u prvi plan se ističe – Recall, koja korisnicima pomaže u trenutnom pronalaženju potrebnih sadržaja pomoću prirodnih jezičkih upita. Ova alatka takođe pretražuje i elektronsku poštu, dokumente i četove.

Copilot+ 58 odsto brži od MacBook Air-a

Copilot+ PC računari će imati NPU (engl. Neural Processing Unit) procesore od bar 40 TOP-a, odnosno sposobne izvršavaju trilion operacija u sekundi, za šta im je još potrebno i 16GB RAM-a i 256GB interne memorije.

Za napredne čipove, sposobne da pokreću AI funkcije bez velike potrošenje baterije, zadužena je kompanije Qualcomm, čiji će Snapdragon procesori pokretati Copilot+, prenosi CNBC.

A redizajniranu Copilot aplikaciju može da se koristiti kao posebno polje sa strane ekrana, zaseban prozor ili se može pregledati na celom ekranu.

Iz Microsofta tvrde da su Copilot+ računari čak 58 odsto brži od Apple-ovog MacBook Air laptopa sa M3 čipom, kao i da će moći lokalno da pokreću desetine multimodalnih malih jezičkih modela, navodi Engadget.

Novi Copilot+ računari će kupcima biti dostupni već od seledećeg meseca, a Microsoft je već počeo da prima prednarudžbe. Početna cena osnovnog modela iznosi 999 dolara.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:49
M3 MacBook Pro 2023
Izvor: Apple
Izvor: Apple

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 7

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Max

Samo 50%? Malo.! Kad Apple ubaci AI u macOS prednost će opet biti 50% na strani Apple-a. Posebno u kombinaciji sa M4. By the way, ovo pišem sa M4 iPad Pro-a.

Darko

@Max Kupiš IPad koji košta od 160.000 do 410.000 dinara i moraš da kupiš punjač. Karakteristike su mu impresivne ali to ne vredi tih para. Meni posao završava i Samsungov tablet od 40.000 dinara. Android na tabletu i telefonu i Linuks i Vindouz na desktopu i Linuks na serveru su mi završili sve što mi je trebalo. Davno sam koristio Epl još dok su bile Mekintoš Kvadre. Kada sam došao u poziciju da sam neke stvari morao da uradim na Vindouz NT 4 jer Mek nije bio u stanju, odustao sam od Epla. Još uvek se sećam bombe na ekranu kad im pukne sistem. Ekran smrti na Vindouz NT 4 nisam video nikada a ni na Vindouzu 11. Sećam se i bahatosti Eplovih servisera kad nastane problem na sistemu. Odmah nabede korisnika da je on nešto zeznuo i da je sistem savršen i onda se ustanovilo da su problem RAM moduli. Majkrosoft nikada nije tako nastupao, kakav god da je. U to vreme dokumentaciju za pomoć Majkrosoft je imao u operativnom sistemu dok je Epl to imao kao papirnu dokumentaciju. Tek su kasnije to promenili. Ne želim više da se bakćem sa njima.

Mrčela

E,to ne verujem! Microsoft da nešto dozvoli, da bude lokalno, odnosno da ne ide na njihove servere? To je neka bajka!