Nova vrsta RAM modula menja sve, upoznajte LPCAMM2 | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nova vrsta RAM modula menja sve, upoznajte LPCAMM2

Autor Ilija Baošić

Zaboravite na integrisanu LPDDR5X RAM u laptopovima, stigao je LPCAMM2.

 LPCAMM2 Izvor: iFixit

Micron je lansirao novu vrstu RAM za laptopove, koju kupci mogu pronaći u slobodnoj prodaji, ali i u najnovijem Lenovo prenosivom računaru - ThinkPad P1 Gen 7. Novi modul integriše LPDDR5X memoriju i donosi brzine do 7.500 MT/s, ali ono što ga čini posebnim je njegov oblik i način implementacije.

Ukoliko ste prethodnih godina kupovali laptop, sigurno ste primetili da postoji ogroman broj modela koji ne dozvoljavaju proširivanje originalnog kapaciteta RAM. Uzrok ovoj problema je želja proizvođača da implementiraju efikasniji LPDDR5X.

Po svojoj prirodi, LPDDR5X zahteva da čip bude blizu procesora kako bi se održao integritet signala, a provereno rešenje je da se isti lemi na matičnu ploču. Ovo ne samo da otežava popravku, već vrlo često znači nemogućnost proširivanja. Drugim rečima, za mnoge korisnike, a pogotovo one koji nemaju pristup veštom serviseru, želja za više RAM znači kupovinu novog laptopa. Najgori prestupnik po ovom pitanju je Apple, koji od lansiranja MacBook M1 modela više nije izbacio laptop čiju memoriju je moguće proširiti.

Nazvan LPCAMM2 (Low-Power Compression-Attached Memory Module), nova vrsta RAM je rešenje upravo ovog problema. Ne samo da donosi prednosti LPDDR5X-a, već poseduje i modularnost kakvu svi žele da vide. Doduše, drugačiju nego što smo navikli.

 LPCAMM2 modul Izvor: iFixit

Za razliku od SODIMM rešenja, ne postoji slot u koji se LPCAMM2 ubacuje. Umesto toga, na matičnoj ploči postoje kontakti na koje se postavlja Compression konektor, na koji zatim naleže sam modul, a čitava postavka se pričvršćuje pomoću tri šrafa.

 LPCAMM2 RAM Izvor: iFixit

Compression konektor je posebno interesantan. Kako ni matična ploča, a ni sam modul ne poseduju pinove, upravo je Compression konektor taj koji služi kao spona između njih. To znači da, ukoliko nešto pođe po zlu prilikom ugradnje, korisnici će uvek moći da zamene samo njega, a ne da kupuju novi modul.

 Micron LPCAMM2 Izvor: iFixit

Kako je u pitanju potpuno nova vrsta RAM, ne treba očekivati da će se brzo naći u velikom broju novih modela laptopova, a pogotovo ne u onim povoljnijim - sve zavisi od volje proizvođača. Ipak, ono što daje nadu za budućnost jeste da su, pored Micron-a, i kompanije Samsung i ADATA veoma zainteresovane za LPCAMM2.

Ukoliko želite da vidite kako izgleda zamena novog modula, posetite iFixit sajt.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 1

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mrcela

Po mom misljenju nikakva revolucija. Svi nesto zapinju oko te udaljenosti memorije od procesora, ali ne znam koliko je to tacno; ja nemam mogucnosti da to ispitam, ali na osnovu nekih prakticnih testova i analiza, to ne bi trebalo da ima veze. Recimo radjen je eksperiment, napravljen je kabal od 60 kilometara, prilikom ukljucivanja u utikac, struja se na drugom kraju pojavila instant, znaci da budem precizan, ne radi se o brzini, nego instant. Postoje teorije da elektron ne putuje, nego je instant prisutan na oba mesta, ali to je vec nesto drugo, nadmasuje ovu temu i tesko je poverovati u tako nesto, ali taj eksperiment sa kablom o 60 kilometara to potvrdjuje. Sta je onda problem koliko je udaljena memorija od procesora? Dobro, postoje neki gubici na daljinu, ali pojaca se toliko koliko ce da izgubi. Tu je recimo bolji Teslin sistem struje, Tesla je to znao; gubici su minimalni, a struja se moze voditi na ekstremne udaljenosti (hiljade kilometara), ali prevazilazimo temu.