Uspešno demonstriran novi Wi-Fi i 2,5 veće brzine | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uspešno demonstriran novi Wi-Fi i 2,5 veće brzine

Autor Ilija Baošić

Iako još uvek nije sertifikovan, Wi-Fi 7 uređaje bi mogli da vidimo već 2024. godine.

 Intel i Broadcom demonstrirali WiFi 7 brzine od 5 Gbps Izvor: YouTube / Intel Newsroom

Intel i Broadcom su uspešno održali prvu zajedničku demonstracijuWi-Fi 7 konekcije. Ovaj događaj označava prekretnicu na putu ka sledećem velikom koraku u Wi-Fi standardima.

U zajedničkoj prezentaciji, Intel je u laptop sa jednim od svojih procesora ugradio BroadcomWi-Fi 7 modem i demonstrirao brzinu od 5 Gbps, što je 5 puta brže od laptopa sa Wi-Fi 6 koji je postigao 1 Gbps, odnosno 2,5 puta brže od laptopa sa Wi-Fi 6E koji je postigao brzinu od 2 Gbps.

Kako objašnjava Intel, saradnja u industriji je od suštinskog značaja da bi se obezbedilo široko usvajanje Wi-Fi 7 standarda i njegovih praktičnih prednosti. Poređenja radi, Wi-Fi 6E, iako superiorniji standard od svog prethodnika, usled nestašice čipova i poremećenih lanaca snabdevanja nije široko rasprostranjen na tržištu, a čini se da sve više proizvođača bira jeftinije Wi-Fi 6 modeme i čeka Wi-Fi 7.

Osnovne tehnologije iza Wi-Fi 7 uključuju šire kanale od 320 MHz u nelicenciranom spektru od 6 Ghz i 4K QAM modulaciju podataka višeg reda. Intel je takođe ukazao na važnost rada sa više veza i poboljšane efikasnosti korišćenja kanala.

Ovo su još uvek rani dani za Wi-Fi 7 pošto se ne očekuje da će biti sertifikovan do sledeće godine, a proizvodi koji nose Wi-Fi 7 logo se verovatno neće pojaviti do 2024. godine.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Tagovi

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 1

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Max

Na telefonima i tabletima stvarno nije toliko bitno još uvek. Realno, danas svi uređaji imaju wi-fi 5 odnosno AC standard, koji je i više nego dovoljan i za najzahtevnije stvari. Ok je što tehnologija napreduje, ali većina neće imati realnu upotrebu i neće osetiti razliku. Poslednji pravi osetni skok je bio sa bgn na ac.