Na Apple konferenciji koja je održana 8. marta ova kompanija je predstavila novi iPhone SE, M1 Ultra procesor, sveži iPad Air i novu liniju Mac Studio računara sa Studio Display monitorima.
Kada su najavljivali Studio Display monitore kao savršen izbor uz Mac Studio računare, živahna Nikol Kordes, inženjerski program menadžer za Mac računare, najavila je da monitori dolaze sa bazičnim postoljem koje omogućava naginjanje unazad za do 30 stepeni.
Za one koji žele da prilagode Studio Display monitore prema svom radnom prostoru tu je posebno postolje koje omogućava podešavanje visine i rotaciju osnove za svakakve akrobacije na radnom stolu. Kako je Studio Display sa cenom od 1.600 dolara u suštini jeftinija verzija Apple Pro Display XDR monitora koji košta 5.000 dolara, tako se nismo mnogo iznenadili kada smo videli cenu dodatnog postolja za 400 dolara.
Bar nije kao Apple Pro Display XDR
Ruku na srce, Apple Pro Display XDR koji košta 5.000 dolara ne dolazi ni sa kakvim postoljem i potpuno je neupotrebljiv ukoliko ne doplatite još neverovatnih 1.000 dolara za postolje, ili 200 dolara za VESA nosač.
Studio Display je jeftinija verzija i u paketu možete odabrati bazično postolje ili VESA nosač, dok se za napredni nosač sa više ergonomske slobode doplaćuje pomenutih 400 dolara. Ukoliko želite specijalno staklo sa nano teksturom koja dodatno smanjuje refleksiju, potrebno je da platite još 300 dolara.
Sve je dodatna oprema
Suštinski Apple vam prodaje monitor sa ergonomskim stalkom koji dolazi standardno u paketu uz većinu iole skupljih monitora za još četvrtinu vrednosti monitora! Ipak, nismo sigurni zbog čega nas ovo čudi, jer Apple ima istoriju proizvoda sa namernim ograničenjima i zasebnim proizvodima koji se doplaćuju, a rešavaju te probleme.
Primera radi, Apple je uvek prodavao bazičnu verziju iPhone telefona sa minimalno memorije, iako su znali da će prosečan korisnik tu memoriju popuniti za par meseci, kako bi ima naplaćivali iCloud servis za bekap i čuvanje fotografija i podataka za slučaj da vam se nešto desi sa telefonom. Treba li da vas podsećamo da je najveći deo paketa koji je bio standardna oprema uz telefone postao skupi opcioni dodatak. Da govorimo o slušalicama i punjaču. I to ne uz bilo koji telefon, već uz premijum iPhone telefone sa premijum cenom.
I dok drugi proizvođači uz skoro deset puta jeftinije telefone isporučuju zaštitne maske i punjače, mislimo da je samo pitanje dana kada će Apple izbaciti i kablić iz pakovanja telefona, pod izgovorom da verovatno već imate jedno desetak po kući i da su novi kablići štetni po okolinu.
Štampači
Otprilike kao što su proizvođači štampača onomad shvatili da im se ništa loše neće dogoditi ukoliko počnu da isporučuju štampače bez USB kabla, bez kojeg ne mogu da rade. Probali. Nije se mnogo ljudi bunilo. Idemo dalje.
Decimalni i binarni kapacitet
Da ne pominjemo bezobrazluk koji su sproveli proizvođači hard diskova, kada su uveli svoju decimalni kapacitet umesto binarnog i proglasili da 1 MB više nema 1024 KB nego 1000 KB, a 1 GB - 1000 MB i tako dalje, da “bi im bilo lakše da zaokružuju”, ili tako neki potpuno besmisleni razlog. I pogodite ko je na kraju ispaštao - korisnici koji su te proizvode kupovali.
U proseku, na hard disku ili SSD-u od 2 TB, proizvođači vam isporuče 1,81 TB realnih podataka, što je preko 200 GB manje, odnosno neverovatnih 10% kapaciteta manje. I to bi možda imalo smisla da računari koriste decimalne vrednosti za upis podataka, ali kao što znate osnova računara su 1 i 0, odnosno binarni sistem sa osnovom broja 2. Zato RAM uvek kupujete u 2, 4, 8, 16, 32 ili 64 GB, a ne 10 ili 20 GB, ali to je već duga i tužna priča...
Uostalom, Apple je kompanija koja, vrlo uspešno, prodaje krpu za brisanje Apple uređaja za 25 evra!
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.