Nakon što su isplivali prvi testovi novog Exynos 2200 SoC-a, postalo je jasno da će novi Samsung Galaxy S22 imati dve potpuno različite verzije, zahvaljujući skroz drugačijim čipsetovima.
Kao što smo već pisali, objavljeno je na koja tržišta će S22 dolaziti sa Exynos, a na koja sa Snapdragon platformom, ali se čini da razlike u performansama nikada nisu bile veće. Nakon prvih rezultata CPU testova, čini se da Exynos 2200 ipak neće imati performanse bolje od Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 čipseta i Mediatek Dimensity 9000, ali su zato rezultati GPU testova sve promenili.
Pre toga treba biti potpuno jasan. Performanse CPU-a Snapdragon i Exynos čipseta od pre tri generacije su više nego dovoljni i za najzahtevnije Android poslove koji mogu da vam padnu na pamet, i kreiranje te veštačke potrebe za performansama su samo igre brojki, koje treba da se preliju u prodate nove modele telefona. Sa druge strane GPU ovih čipsetova, koliko god da je moćan često dolazi u situacije da mora dobrano da se oznoji sa pojedinim naslovima.
Ključno partnerstvo
Samsung je rešio da promeni pravila igra sa svojim partnerstvom sa kompanijom AMD, koja sada pravi novi GPU za njihove mobilne čipove. Xclipse 920 počiva na AMD RDNA 2 mikroarhitekturi koju koristi njihova aktuelna generacija grafičkih karti za desktop i laptop računare, a ovaj GPU stiže sa podrškom za Ray-tracing, po čemu je prvi mobilni GPU koji to može da izvede, što bi značajno moglo da promeni kvalitet igara na mobilnim uređajima.
Zbog svega navedenog AMD Xclipse 920 grafika u Exynos 2200 platformi deluje kao veliki korak napred u odnosu na Adreno 730, konkurentsko rešenje u Snapdragon 8 Gen 1 čipsetu. U OpenCL Geekbench 5 testovima Xclipse grafika je pokazala znatno bolje rezultate, ostavljajući konkurenciju iza sebe sa preko 50% boljim rezultatima i više negu duplo nižim radnim taktom grafike.
Sa testovima koji koriste Vulkan API, razlika je nešto manja i iznosi oko 24% u korist Samsung čipseta, što je i dalje prilično visoko jer se radi o konkurentskim rešenjima. Sa duge strane, sintetički testovi i realni uslovi su dve potpuno različite stvari, pa treba da sačekamo još petnaestak dana do premijere novog Samsung flagship telefona, kako bismo videli da li se ovi rezultati preslikavaju na svakodnevnu upotrebu.
Čak i da razlika u performansama bude manja, ovo će i dalje biti dva najrazličitija čipseta sa kojima se prodaje jedan flagship telefon do sad. Suštinski, ako stvari ostanu ovakve kakve su danas, to znači da će se evropljani siti naigrati sa Exynos 2200 čipsetom, dok će oni sa Snapdragon rešenjem po prvi put morati da se pomire da imaju inferiornije performanse.
Naravno, CPU i GPU performanse su samo jedna strana medalje, jer nam ostaje da vidimo kako je Samsung rešio zagrevanje nove Exynos platforme kod Galaxy S22 modela, te koliko je ona energetski efikasna, i koliko će sve to uticati na autonomiju. Jer ako i tu razlike budu velike, Samsung korisnici će doći u situaciju da dva telefona kupljena pod istim imenom na različitim tržištima budu dijametralno različita.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.