TELEFON KOJI JE SVE PROMENIO: 2015. je postavio standarde budućim smartfonima, ali nije prošao bez kritike | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

TELEFON KOJI JE SVE PROMENIO: 2015. je postavio standarde budućim smartfonima, ali nije prošao bez kritike

Rado se sećamo Samsung Galaxy S6 serije, iako nas je na premijeri prilično iznenadila!

 Samsung Galaxy S6 edge+ Izvor: SmartLife / Marko Čavić

Kodno ime Samsung Galaxy S6 serije bilo je Project Zero i to nije bilo nimalo slučajno!

Kompanija Samsung je nakon solidnog prijema Samsung Galaxy S5 serije znala da je došlo vreme za radikalne promene, pa je bacila kroz prozor sve što je do tada radila u Galaxy S seriji i krenula sve ispočetka - od nule.

Možda će vas zanimati

Kompanija je bila pod pritiskom javnosti koja je očekivala mnogo više od Galaxy S serije i ne možemo da kažemo da je takav bio stav svih nas koji smo se ovim stvarima bavili, a koji smo bili svesni iPhone nadiranja.

Iako je sa ove distance Galaxy S6 serija bila veliki uspeh i zaokret u pravom smeru, te 2015. godine je ona izazvala šok na premijeri - podsećamo vas da pre samo pet, šest godina nismo imali priliku da znamo gotovo sve detalje o novim proizvodima pre same premijere telefona, pa je otkrivanje Galaxy S6 moglo i da nas iznenadi.

Pre svega, metalno kućište je bilo slepljeno sa dva komada vrhunski obrađenog stakla, koje je na Galaxy S6 edge modelu čak bilo zakrivljeno. To je prva stvar koju je Samsung zakucao za mnoge buduće modele Android dela tržišta. Takođe, izbačena je microSD podrška, a eMMC memorija je zamenjena bržom UFC 2.0, mada je kapacitet dupliran sa 16 GB na Galaxy S5 na minimum 32 GB na Galaxy S6 seriji. Promenjene su drastično i boje, pa se Galaxy S6 mogao naći u zelenoj i zlatnoj boji, a plastika je zamenjena mnogo kvalitetnijim materijalima.

Debljina telefona je srezana na samo 6,8 milimetara, ali je to uticalo na smanjenje kapaciteta baterije, a ona je prvi put bila ugrađena u telefon, ne i izmenjiva, što se korisnika tiče. Ipak, uvedeno je bežično punjenje, a brzina punjenja preko microUSB slota je dogurala do 15 vati, nešto što Samsung nije prevazišao ni danas na većini svojih telefona.

Samsung Galaxy S6 je bio ono što je smartfon industriji trebalo, iako to tada mnogi nisu uviđali…

Samsung je sa modelima Galaxy S6 povukao još par radikalnih poteza koji su u vreme premijere i prvih nekoliko nedelja bili šokantni za mnoge, ali se vremenom pokazalo da je svaki od njih bio na mestu.

Nakon Galaxy S6 telefona vremenom su drugi telefoni ubrzavali punjenje, a kapacitet baterije nije drastično napredovao. Ekrani su i dalje zakrivljeni na svakom telefonu kojim proizvođač želi da demonstrira svoju moć, a microSD i danas nedostaje na mnogim uređajima, dok su brzina i veličina internog skladišta nastavili da rastu. Naravno, bežično punjenje je danas sasvim uobičajena stvar, baš kao i činjenica da se na mnogim telefonima baterija ne može izmeniti, osim u servisu.

Samsung je bio svestan da su neke stvari, ipak, mogle biti urađene na bolji način, pa smo već za nekoliko meseci dobili moderniju i moćniju varijantu - Samsung Galaxy S6 edge+, koji je doneo i/ili ispravio sve ono što je ljudima falilo/smetalo na prethodna dva smartfona.

Sa ove razdaljine, najviše i pamtimo Galaxy S6 seriju, od svih do pojave Galaxy S10 modela, jer svi između su bili derivati ove serije na ovaj ili onaj način. Uživali smo uz Galaxy S6 virtuelnu realnost, 360 kameru, QWERTY tastaturu koja se dodaje na ekran, odlične slušalice sa žicom, ali i moćniju f/1,9 kameru i za tadašnje uslove vrlo raskošan 1.440p AMOLED ekran. To što su telefoni bili skupi je trend koji je aktuelan i danas, pa o ceni uvek možemo da raspravljamo - da li je opravdana ili ne…

Pogledajte slike iz Laponije napravljene kamerom Galaxy S6:

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 4

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Niko kao ja

Ja ovaj telefon i dan-danas koristim. Sve je tacno u tekstu. To je bio telefon koji je zaustavio IPhone da preuzme celo trziste. Ovaj telefon je bio najlepsi i po specifikacijama daleko najbolji telefon tih godina kome je parirala samo reklama od jabuke, ali ne i jabukin uredjaj.

Bole

telefon koji je sve promjenio sa alu. kucistem je Htc M7. Nosio sam ga 4 godine i skoro 5 je stajao u ladici. Prije par dana sam ga izvadio iz ladice da dam djetetu za yt. I dalje radi besprekorno osim sto malo brze prazni bateriju.

NeupućenO

@Bole Pa i ne rekoše da je bio prvi sa alu profilom, nego da je zamenio plastični S5 sa staklom i aluminijumom...