Društvene mreže su otvorile vrata za nova zanimanja.
Nema sumnje da su društvene mreže postale veoma važan deo svačije svakodnevnice.
Zbog toga su nastala nova zanimanja kao što su influenseri i jutjuberi, a neretko možete da vidite da oni zarađuju ogroman novac preko društvenih mreža.
Influenseri na društvenoj mreži Instagram mogu da zarade i više od 250.000 dolara po objavi od nekog brenda, tako Kajli Džener za jednu sponzorisanu objavu zaradi milionče! Već smo pisali koliko srpska estrada zarađuje uz pomoć ovih društvenih mreža, kao i koje YouTube zvezde u našoj zemlji imaju veliki priliv novca zbog ove platforme, a sada ćemo se okrenuti kako im to polazi za rukom.
Novi HBO dokumentarac "Lažno poznati" (Fake Famous) ima za cilj da pokaže kako se može postati poznati online influenser i kako izmanipulisati ovom igrom. Ovde ćete moći da pročitate i par taktika koje Nik Bilton, direktor ovog dokumentarca, koristi kako bi "totalno nasumično odabrao nepoznate ljude koje će pretvoriti u poznate influensere". Spoiler alert, eksperiment mu je pošao za rukom!
Kupovanje pratilaca
"Nije potrebno da odete na dark web (mračni internet), ili nešto tako slično, samo pokrenite internet pregledač i tamo možete da kupite šta god hoćete" - otkrio je Bilton koji je potom izvadio kreditnu karticu kako bi kupio na hiljade lažnih pratilaca, to jest botova, prenosi CNBC.
On je tako platio na jednoj stranici oko 120 dolara za 7.500 pratilaca i 2.500 lajkova za njegov eksperiment. Ti botovi su u stvari "algoritmi koji se pretvaraju da su prave osobe na internetu" - ističe Bilton koji potom dodaje: "Oni su kreirani od strane hakera i programera koji napišu kod koji putem interneta nasumično krade identitete, tako što uzima fotografije, imena, biografije i ostale lične podatake drugih ljudi".
Bilton procenjuje da ima više od 100 miliona botova na internetu, te da se oni mogu upotrebiti za više stvari, od toga da šire dezinformacije, pa sve do toga da oni postanu armija fanova neke "poznate ličnosti". I kod nas možete naići na ove usluge, mi smo jednostavno ukucali "kupovanje pratilaca" u internet pretraživaču, te smo posetili par stranica kako bi videli cene.
Oko 20 evra vam je potrebno da izdvojite kako bi sebi priuštili 1.000 novih pratilaca na vašem Instagram nalogu, na dve stranice koje smo posetili, dok je treća zahtevala da joj predamo lične podatke kako bi dobili cenovnik, što smo glatko odbili. Ukoliko želite da vas prati 10.000 ljudi, potrebno je da izdvojite 160 evra ili 15.000 dinara, u zavisnosti koji sajt se izabrali.
Lažiranje životnog stila
Kako bi opravdao nagli rast popularnosti svojih subjekata, Bilton je anažovao fotografske sesije, te su se njegovi zamorčići slikali na lokacijama koje deluju zaista luksuzno, ali realnost je bila da uopšte nisu. Jedna takva fotografija je uslikana i dvorištu Los Anđelesa, dok je lokacija na toj objavi isticala da je ta fotografija nastala u jednom veoma luksuznom odmaralištu.
Ove lažne foto-sesije su uključivale i iznajmljivanje luksuzne palate za jedno podne, oko 600 dolara, dok je iznajmljivanje studija privatnog aviona iznosilo oko 49,99 dolara. "Mnogobrojni influenseri sa masivnim brojem pratilaca iskorišćavaju ovakve trikove kako bi napravili sadržaj 'vredan praćenja' na društvenim mrežama" - otkriva Bilton.
"Oni lažiraju i svoje troškove, kako bi potom dobili besplatno ili plaćen proizvod, putovanje, itd... Tako su lažno planinarili na Redwoods-u, a sve kako bi pokušali da dobiju sponzora i besplatnu opremu za planinarenje. Čak lažiraju i putovanja prvom klasom!" - rekao je autor dokumentarca Fake Famous.
"Na internetu možete da nađete i brojne tutorijale kako da se pretvarate da ste na odmoru, a u stvari ste u svojoj sobi. Postoje i aplikacije i internet stranice koje će fotošopirati vaše fotografije kao da ste bili na odmoru" - ističe Bilton. Tako je influenserka Natalija Tejlor postavila fotografije sa luksuznog letovanja u Baliju, ali ova jutjuberka sa više od 2 miliona pratilaca je potom otkrila da se slikala u prodavnici nameštaja, odnosno u Ikei.
Na kraju su tri Biltonova subjekta skupili desetine hiljada pratilaca na Instagram društvenoj mreži, dok su na početku imali svega 2.500 ljudi koji prate njihov sadržaj. Ovakav projekat im je doneo razna sponzorstva i druge pogodnosti kao što su besplatno članstvo u teretani u naselju Beverli Hils, nakit, naočare i mnogo toga drugog.
Zato ne čudi da sve više mladih želi da se oproba u svetu influensera, jutjubera i sličnih zanimanja.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.