U vreme globalne nestašice čipova i posebno grafičkih karti, prava je retkost isprobati gejmerski laptop opremljen NVIDIA grafikom najnovije generacije i Intel Core i9 procesorom.
Odmah da se razumemo ASUS ROG Zephyrus M16 nije pravi laptop, osim po svom formatu, po svemu ostalom u pitanju je moćni desktop računar. Veliki monitor, ozbiljan procesor, 32 GB memorije, NVIDIA RTX 3070... kako da sve to stane u kućište laptopa? Ako pitate ASUS – bez problema.
Svet za sebe
Gejmerski računari su oduvek bili kategorija za sebe. Kupovali su ih oni koji vole da se igraju, a nemaju dovoljno prostora na stolu i oko njega za punokrvni desktop računar. Sa druge strane, nije se još pojavio gejming računar sa ozbiljnom grafikom koja može da radi podjednako dobro sa baterijom i kada je laptop priključen u struju.
Ovo znači da od igranja van radnog stola nema ništa. Em će se laptop prebaciti na integrisanu grafiku, em vam baterija neće izdržati previše. Prosto je tako, i što pre se pomirite sa tim, pre ćete početi da uživate u ovom zaista izuzetnom laptopu.
I već na prvi pogled jasno vam je da je u pitanju gejmerska zver, jer samo jedna boja preovlađuje - crna. Poklopac kućišta najvećim svojim delom je "rupičast", dok se u donjem levom uglu nalazi sjajna Republic of Gamers značka. Čisto da malo razbije monotoniju.
16'' ekran u 15'' kućištu
Ono što je interesantno kod ROG Zephyrus M16 je što poseduje 16-inčni 16:10 ekran visoke rezolucije – 2560x1600 piksela, dajući vam veliku radnu površinu za igranje i druge stvari koje radite kada se ne igrate. Pored svojih dimenzija, u pitanju je ekran sa IPS panelom i mat premazom, osvežavanjem od 165 Hz i odzivom od dovoljno brze 3 ms. Okviri ekrana su nestvarno uski, posebno sa strane, dok su najizraženiji dole, ali to nećete primetiti, jer se taj deo ekrana spušta na dole da bi malo podigao donji deo laptopa.
Kvalitet slike je na visokom nivou, ASUS navodi 100% DCI-P3 pokrivenosti, kao i Pantone validaciju, što znači da je ovaj laptop spreman i za izazove u radu sa poslovima koji zahtevaju veran prikaz boja poput rada sa slikama i video materijalom.
Ekran je takođe veoma svetao, što znači da malo autonomije možete dobiti ako smanjite pozadinsko osvetljenje koje je na maksimalnom nivou od pravih 500 nita prejako za svakodnevni rad.
Kako se čuje
Otvaranjem poklopca otkrivate manju tastaturu nego što bismo to očekivali, bez numeričkog dela i pojedinih tastera kao što su Insert i PrintScreen. Umesto njih, levo i desno se nalaze otvori audio sistema (hlađenja) koji se sastoji od četiri zvučnika - dva tvitera i dva vufera od po 2 W. Otvori se nalaze i sa donje strane, pa su performanse audio najbolje kada je laptop smešten na stolu i postoji ravna površina od koje se može odbijati zvuk. jačinom zvuka nismo bili previše oduševljeni, jer smo očekivali više od gejming modela ovih dimenzija i četiri zvučnika. Kvalitet je dobar, posebno zahvaljujući dva "niskotonca", ali treba biti realan i ne očekivati previše od zvučnika u laptop kućištu, koji je pre svega ograničen fizičkim dimenzijama i rezonantnom kutijom.
Tastatura i tačped
Tastatura je chiclet tipa, što znači da ima dovoljno veliki razmak između tastera, tako da ne grešite mnogo kada kucate, ali su tasteri fizički manji. Tastatura je RGB tipa, poseduje tri nivoa jačine pozadinskog svetla čije boje možete podešavati širinom celog RGB spektra boja. Napomenućemo još jednom nedostatak PrintScreen i Insert tastera kao najveću manu, iako ASUS na F6 smešta prečicu za snimanje ekrana.
Power taster je smešten iznad desnog dela tastature, funkcioniše kao senzor otiska prsta, što nam se posebno svidelo, a tu su i dodatna četiri tastera iznad leve strane – za kontrolu glasnoće, mikrofon i pozivanje ROG Armory Crate softvera. Tačped je veliki i ima integrisane tastere, a ASUS se potrudio da kada vam mi nije tu, on bude prva pomoć, sa svojim odličnim odzivom od 144 Hz.
Površina oko tastature i tačpeda je matirana i plastificirana, "mekana" na dodir, ali i magnet za otiske prstiju. Napomenućemo i da se LED lampice nalaze na sredini iznad tastature, tako da su vidljive i kada je laptop zatvoren, da biste na primer znali da li se puni. Nije nam se svidelo što su prilično blizu ekrana, pa se u igrama može desiti da vam zasmeta njihov odsjaj, posebno u tamnim scenama.
Hlađenje na nivou
Donja strana je puna otvora rashladnog sistema sa dva ventilatora i pregršt toplotnih cevi. Imajte na umu da hlađenje funkcioniše tako što ose vazduh uzima odozdo i izbacuje kroz otvore na pregibu donjeg dela kućišta i ekrana i preko bočnih otvora, pa je bitno da laptop ima dovoljno prostora sa donje strane za uzimanje svežeg vazduha.
Pregršt konektora
Sa leve strane ASUS je smestio većinu konektora: HDMI 2.0b, LAN, dva USB C porta od kojih jedan podržava Thunderbolt 4, a drugi Display Port i oba imaju Power delivery podršku za brzo punjenje drugih uređaja. Tu je još jedan USB 3.2 gen 2 pune veličine sa brzinom prenosa od 10 Gb/s, kao i 3,5 mm kombinovani konektor.
Sa desne strane su jedan USB 3.2 gen 1 (5 Gb/s) i čitač micro SD kartica, te kensington bravica pri vrhu. Punjač je smešten na sredini leve strane, što nam se nije previše svidelo iz nekoliko razloga. Prvi je što se punjač nalazi na sredini, pa vam onda kabl smeta i ne možete lepo da ga odložite. Drugi je što je konektor punjača napravljen sa uglom od 90 stepeni i što kada je okrenut na dole prekriva HDMI i LAN portove. Rešenje je da ga zarotirate na gore, ali onda ga smeštate tačno ispred bočnog izduvnog dela, što nikako nije dobro rešenje na duge staze.
RTX 3070 i Core i9 11900H
Od tri dostupna modela na ASUS sajtu, nama je na test stigla najjača varijanta, opremljena osmojezgarnim Core i9 11900H procesorom i RTX 3070 grafikom, koja tek malo zaostaje za svojim punokrvnim parnjakom. Memorijski podsistem je izveden preko jednog zalemljenog modula od 16 GB i jednog SODIMM slota, u koji maksimalno možete staviti 32 GB, a koji je kod nas bio popunjen sa 16 GB, omogućavajući ukupno 32 GB raspoložive DDR4 memorije na 3200 MHz.
Skladišni podsistem se sastoji od jednog NVMe PCIe 4.0 SSD-a od 2 TB i još jednog dodatnog M.2 slota, pa je proširenje moguće kada vam 2 TB postane tesno, što u današnje vreme znači nakon desetak igara.
Sve na MAX
Kada su performanse u pitanju, Core i9 11900H melje sve zadatke koje stavite pred njega, kao i sve igre koje vam mogu pasti na pamet. Loša strana medalje je nešto veća potrošnja i jače zagrevanje, što rezultuje bržim i bučnim radom ventilatora koji ponekad prelaze u kategoriju "neprijatno bučnih".
Slično je i sa grafikom, jer je RTX 3070 blizu najjače grafike koju možete da smestite u jedan laptop, posebno ovako tankog kućišta. Reći ćemo vam samo da smo probali desetak zahtevnih igara i da ni u jednoj broj frejmova nije pao ispod 60 na maksimalnim podešavanjima u punoj rezoluciji ekrana, a često je bio i na vrednostima preko 100.
Ozbiljno hlađenje i ozbiljno grejanje
Zahtevne igre su scenario koji najviše opterećuje rashladni sistem ovog laptopa i nažalost, on posle nekog vremena postaje toliko bučan da je igranje neprijatno. Kombinacija Core i9 i RTX 3070, čak i sa ovako moćnim rashladnim sistemom ograničen je malim kućištem i da bi se temperature držale pod kontrolom, ventilatori često moraju da rade na maksimumu, a to znači da će vas čuti u susednoj sobi.
Glavni izduvnici nalaze se na pregibu donjeg dela kućišta i duvaju vreo vazduh pravo u ekran, pa on posle nekog vremena takođe postaje neprijatno vruć, a nismo sigurni kako će se ovo odraziti na njegov životni vek posle par godina. Delovi koji se takođe greju su levo i desno od tastature, gde vam se nalaze mali prsti obe ruke, čak i kada ne igrate ništa. Prosto ASUS ROG Zephyrus M16 je jedan vruć laptop. U svakom smislu.
Baterija i punjenje
S obzirom na dimenzije, ASUS je smestio veliku bateriju kapaciteta 90 Wh koja obezbeđuje pristojno dugačku autonomiju kada se ne igrate. U našem slučaju to je iznosilo oko 4 do 6 sati rada na laptopu sa prosečnom osvetljenošću ekrana. Verujemo da ove brojke mogu da idu i više, ukoliko svetlinu smanjite još više, te da ćete na prekookeanskim letovima sigurno moći da uživate u dva ili tri filma, pod uslovom da imate mesta gde da smestite laptop.
Kada vam punjač nije na raspolaganju nemojte računati da ćete moći da se igrate, jer će sistem prebacivati posao na integrisanu grafiku usled nemogućnosti da napaja RTX 3070. Kada smo kod napajanja, adapter koji dolazi u paketu ima snagu od 240 vati (20 volti na 12 ampera), što nikako nije malo, ali nije ni mnogo kada se uporedi sa desktop računarima koji sa mnogo slabijim konfiguracijama mogu da troše i po tri puta više struje.
Za punjenje od oko 5% do 100% trebalo nam je oko sat vremena, što nije rezultat kojim se treba hvaliti previše. Ako slučajno zaboravite punjač, M16 možete puniti preko kompatibilnog USB C punjača snage do 100W, ali računajte da će to punjenje biti znatno sporije nego sa originalnim punjačem.
Raznovrsna ponuda
Dok modeli sa slabijim grafikama (RTX 3050 i 3060) omogućavaju igranje bez punjača, to sa najjačom verzijom nije slučaj. Čak i kad probate da pokrenete neku noviju igru, dobićete poruku da nemate DX12 adapter potreban za igranje, što znači da sistem automatski gasi diskretnu grafiku čim ga uskratite za napajanje.
Sa softverske strane centralna aplikacija je ROG Armory Crate, softver u kojem se nalaze najbitnija podešavanja sistema poput profila, osvetljenja, podešavanja zvuka, sihronizacije sa drugim uređajima, podešavanja ekrana i kalibracije boja, te promena teme i druge stvari bitne za gejmere.
Moćna mašina
Kada se podvuče crta, ASUS ROG Zephyrus M16 je ekstremno moćan laptop, možda čak i previše moćan za svoju prirodu prenosivog uređaja. Sa Core i9 procesorom i RTX 3070 grafikom, ovo je zamena desktopa koju ćete jednom u 50 puta pomeriti sa tačke A na tačku B, i tu se ne treba zavaravati. Sa težinom od 1,9 kg, ni to premeštanje vam neće pasti teško, bar dokle god ste u dometu kabla punjača, jer vam bez njega ne vredi mnogo ni Core i9 ni RTX 3070, jer tada laptop ne može da pokaže svoje pravo lice.
Performanse bez kompromisa
Ekran je izuzetan u svakom pogledu, i tu vam niko ne sme ništa zameriti. Performanse su vrhunske, za koji god posao da se uhvatite – od rada sa milion tabela, do obrade video materijala, igranja ili nečeg četvrtog - snage vam neće faliti u narednih pet do deset godina. Ono što vam može ići na živce je nešto bučniji rad rashladnog sistema kada opteretite dve glavne komponente. S druge strane, svaki pravi gejmer tokom igranja nosi slušalice, tako da tu buku verovatno i da nećete primetiti, osim možda vreline koja izbija sa svih strana.
Da se razumemo, i ako uzmete najnamunjeniji Alienware, dobićete vrhunske performanse, ali se od buke ne može pobeći, i to je problem od kojeg pati većina ozbiljnih gejming laptopova. Lično nam se dešavalo sa nekim starijim modelima gejming laptopova da su nam se iskrivili ključevi koji su stajali relativno blizu izduvne grane tokom sesije igranja... Prosto, mala kućišta, kao i sa zvukom, pate od nedostatka prostora, i postoji granica do koje se može ići, sve preko toga je prosta fizika – ne može bolje.
Tako treba da posmatrate ROG Zephyrus M16. U pitanju je jedan od najboljih gejming laptopova na tržištu. Kod ovog modela je fokus na performansama, jer tu ne sme biti nikakvih kompromisa, sve ostalo je u drugom planu, pa i buka rashladnog sistema. Ako nemate problem sa tim i skupili ste finu svotu novca za svoj novi računar, imajte na umu da desktop verzija RTX 3070 grafike trenutno, usred groznice kopanja kriptovaluta košta preko 150.000 dinara, i da u tom smislu ovaj laptop nikako nije skupa gejming igračka, već dobra investicija za prave gejmere.
ASUS ROG Zephyrus M16 GU603 specifikacije
Ekran: 16'' WQXGA 2560x1600 pix, 165 Hz, 3 ms, IPS, anti glare
CPU: Intel Core i9-11900H 2,5 - 4,9 GHz, 8C/16T, 35-45 W
RAM: 32 GB DDR4 3200
Grafička karta: NVIDIA GeForce RTX 3070 8 GB GDDR6
SSD: 2TB M.2 NVMe PCIe 4.0
Konektori: 1x 3,5 mm kombinovani audio, 1x HDMI 2.0b, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C podržava DisplayPort/power delivery, 1x LAN, 1x čitač microSD kartica, 1x Thunderbolt 4 podržavaDisplayPort/power delivery
Tastatura: Chiclet sa RBG osvetljenjem
Tačeped: Sa integrisanim tasterima
Kamera: 720p
Zvučnici: 2x 2W tviter + 2x 2W woofer sa Smart Amp
Mreža: 802.11ax (Wi-Fi 6) + Bluetooth 5.2
Baterija: 90 Wh, 4S1P, 4 ćelije Li-ion
Napajanje: 240 W, 20 V @ 12 A
Težina: 1,9 kg
Dimenzije: 355 x 243 x 19,9 mm
Operativni sistem: Windows 10 Pro
Očekivana cena: oko 2800 evra
Uređaj na test ustupio: www.asusplus.rs
Za svačiji džep
Ukoliko vam se baš svideo ASUS ROG Zephyrus M16, kao i nama, ali vam cena deluje previsoka, kao što sno i napomenuli u tekstu, kod nas će se u prodaji naći i drugi modeli, sa kombinacijama Core i7 procesora i RTX 3060 i 3070 grafika. Ovo znači da biste odabirom podjednako moćne verzije sa Core i7 procesorom i RTX 3060 grafikom mogli da uštedite oko 800 evra, u odnosu na model koji smo mi imali na testu, što je zaista ozbiljna razlika u ceni.
Dobro vreme za kupovinu
Napomenućemo i da do kraja godine traje ASUS promocija, pa svi koji kupe bilo koji ROG Zephyrus ili Zenbook laptop prostom registracijom na sajtu mogu da produže garanciju sa standardne dve na tri godine. Ovo je inače stavka koja se fino naplaćuje, posebno kod ovako skupih modela, pa ukoliko ste planirali da sebe obradujete novim laptopom, evo dodatnog motiva da to uradite do kraja godine.
https://smartlife.mondo.rs/tech/uredjaji/a14270/USB-3.2-standard-najavljen-USB-3.2-opis.html