Telefon prelepog dizajna, korisnih opcija i solidnih kamera. Utisak kvare slaba baterija i iznad svega previsoka cena.
HTC U serija telefona je sa 2017. godinom donela i novi pristup dizajnu i estetici telefona ove tajvanske firme. HTC U Ultra i HTC U Play su prvi članovi ove porodice, gde je U Play, telefon kojeg ćemo predstaviti u ovoj recenziji, manji i konvencionalniji od svoga brata. U pitanju je telefon srednje klase, sa mnogim HTC inovacijama i prelepim izgledom, ali i nekim nedostacima.
Niko kao HTC, što se dizajna tiče…
Celokupan dizajn telefona je jedan od najjačih aduta HTC U Play-a. Kao i veliki broj premijum telefona, napravljen je kombinacijom metala i stakla, sa glatkim zaobljenim oblikom. Zaobljena pozadina je potpuno od stakla koja izobličava odraze, poput tečnosti. To je i glavni razlog zašto je HTC nazvao taj dizajn “Liquid Surface“.
Uređaj dolazi u crnoj, plavoj, beloj i roze boji, i sve su prelepe, od kojih se možda najviše izdvaja bela, svojim bisernim odsjajem, koji zaista izgleda luksuzno. Ako sumnjate u to što ovaj telefon ima puno stakla, činjenica da je u pitanju Gorilla Glass 5, sa 80 odsto šanse da preživi pad sa 1.6 metara, bi trebalo da vam odagna strahove.
Pored toga što izgleda fantastično, poseduje solidnih 32 GB unutrašnje memorije, kao i ulaz za microSD. Senzor otiska prsta je ispod ekrana i veoma je pouzdan, nalazi se na mestu Home dugmeta i u suštini nije dugme nego površina koja nema pokretnih delova.
Problem mnogima će verovatno predstavljati nedostatak 3.5 mm ulaza za slušalice. Prisutan je jedino USB-C port, tako da, ako nemate poseban adapter, koji ne dolazi sa telefonom, nećete biti u stanju, na primer da punite telefon i slušate muziku u isto vreme. Kada smo kod slušalica, one dolaze sa telefonom i razumnog su kvaliteta.
Full HD ekran dobrog osvetljenja
Ekran na HTC U Play telefonu je Super LCD sa 1080p rezolucijom, što je za 5.2 inča OK, mada može i bolje. Boje su kvalitetne i izražene, slika je oštra i dobro osvetljena, a na ekranu za podešavanje može se namestiti i temperatura, pa ako želite toplije ili hladnije boje, to takođe možete podesiti. Oko ekrana nema šta još da se doda - nije mu ni slabost a ni snaga i potpuno je odgovarajući telefonu srednje klase.
Softver: Veštačka inteligencija i ispeglan Sense
Ovaj telefon pokreće Android 6.0 Marshmallow, što jeste malo čudno za srednju klasu telefona u 2017. godini, ali ovaj operativni sistem sasvim pristojno odrađuje posao. Kod HTC telefona je, doduše, glavna stavka koja određuje „osećaj“ uređaja, njihov HTC Sense. U pitanju je, naravno, modifikovan interfejs, po kojem su svi HTC aparati poznati, i na ovom telefonu se ne razlikuje previše od prošlogodišnjih premijum modela.
Interfejs je proširen, sa linijom alata na meniju sa aplikacijama i ugrađenim Newsfeed-om koji sakuplja vesti iz izvora koje korisnik odabere. HTC Sense omogućava vam više opcija za podešavanje, kao što je menjanje pozadine menija aplikacija i skrivanje aplikacija koje vam ne trebaju. Postoji i veliki broj tema kojima, takođe možete personalizovati vaš telefon. HTC Sense na U seriji telefona sadrži veštačku inteligenciju, HTC Sense Companion, koji na osnovu vašeg korišćenja telefona, nudi sugestije i olakšava upotrebu. Ovo u praksi radi solidno i zaista ćete biti u prilici da dobijete savet o saobraćaju, ako se spremate za polazak sa posla ili iz škole, saznate vremensku prognozu pre nego što napustite stan ili kuću i slično.
Izvor: Mondo/ Stefan StojanovićHelio P10 procesor, tri giga RAM, Geekbench…
MediaTek Helio P10 procesor i respektabilnih 3 GB RAM memorije (DDR3 doduše) su dovoljni da upotreba svih generalno korišćenih aplikacija poput Facebook-a kao i generalna navigacija po interfejsu, radi fluidno i brzo.
Procesor ima osam jezgara, Cortex A53 varijante i to četiri koja rade na dva gigaherca i četiri na 1.1 gigaherc i na benchmark testovima se nisu pokazali preterano impresivnim, gde je ovaj telefon na Geekbench multi-core testu zaradio 2.790, što je za aparat sa ovakvom cenom čak i neočekivano nisko.
Takođe, kad je reč o malo zahtevnijim igrama, procesor ovog uređaja ima dosta poteškoća da se izbori sa seckanjem i niskim brojem frejmova, što opet odgovara telefonu srednje klase.
Kamere: Pršte megapikseli, kvalitet ne zaostaje
Na ovom telefonu sve pršti od megapiksela, jer i prednja i zadnja kamera imaju po 16 megapiksela, sa otvorima blende od f/2.0. Što se tiče glavne kamere, u pitanju je „škljocalica“ sa detaljnim dnevnim fotkama, dobrom reprodukcijom boja i kvalitetnim Auto HDR modom. Merenje svetlosti je prilično dobro i telefon se trudi da ne napravi previše eksponirane fotografije. S obzirom na to da kamere nemaju prevelike senzore, često se pojavljuju veće količine šuma kada nema dovoljno svetlosti. Optička stabilizacija slike (OIS) je tu da pomogne oko zamućivanja slike, ako pomerite ruku ili tako nešto. Takođe, pomaže tokom dužih vremena ekspozicije, do 1/12 sekunde, recimo.
Telefon ima i potpuno manuelni mod, gde možete podešavati sve parametre sami. Sa Pro modom možete snimati u RAW formatu, što može stvarati fotografije oko 30 megabajta.
Video 4K snimanje nije dostupno, zbog limitacija procesora, što je i razumljivo. Takođe, često se primeti HDR zaostajanje (lag), iako ni to nije nešto previše čudno. Uređaj ima nekoliko interesantnih modova poput Zoe, koji snimi kratak mali video svaki put kada napravite fotku. Prednja kamera nema HDR da je uspori, te je odlična za selfije.
Izvor: Mondo/ Stefan StojanovićIma li baterije u telefonu?
Telefon naravno, kao i mnogi drugi, ima svoje vrline i mane i do sada je sve bilo manje-više izbalansirano. Baterija je ta koja je najviše razočarala na ovom uređaju, jer joj je autonomija nedovoljna. Normalnom upotrebom, bez igara, GPS-a ili slično, baterija ne može da izdrži ceo radni dan. Pod većim opterećenjem, može da se desi da će vam trebati dva punjenja u toku dana.
Ovo i nije toliko čudno kada se uzme u obzir da je u pitanju baterija od 2.500 mAh, što je zaista malo za Full HD telefon sa 28-nanometarskim procesorom. Igranje video igara može isprazniti bateriju za manje od dva sata. Da bi se dodalo na problem, HTC U Play ne dolazi sa brzim punjačem, koji se, doduše može kupiti i koji zbog malog kapaciteta baterije, napuni istu veoma brzo, te bi to bio potreban dodatak svakome ko planira da uzme ovaj telefon.
Sve u svemu, telefon je prelepog dizajna i solidne građe, sa nekoliko sitnih problema, kao i sa dva poveća, a to su baterija, koja je preslaba, kao i cena od 655 evra koja je jednostavno previsoka… Nadamo se da će uslediti neko „masivno“ sniženje!
Pogledajte koliko je lep HTC U Play uživo:
HTC U Play spacifikacije:
- Ekran: Super LCD, 5.2 inča, 1.080 x 1.920 piksela, Gorilla Glass 5
- Operativnisistem: Android 6.0 Marshmallow, stići će Nougat
- Procesor: Mediatek MT6755 Helio P10 Octa-core 4 x 2.0 GHz Cortex-A53 i 4 x 1.1 GHz Cortex-A53
- Grafika: Mali-T860MP2
- Memorija: 32 GB sa 3 RAM ili 64 GB sa 4 GB RAM, microSD do 256 GB
- Kamere: poleđinska 16 MP, f/2.0, 28 mm, OIS, hibridni AF, dual-LED blic, geo-tagging, prepoznavanje lica, panorama, auto-HDR, snimanje 1080p u 30 fps, prednja 16 MP, f/2.0, 27 mm, 1080p, Auto-HDR
- Veze: GSM / HSPA / LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, NFC, USB Type-C
- Dodatno: A-GPS, GLONASS, akcelerometar, žiroskop, kompas, skener otiska prsta s prednje strane
- Baterija: 2.500 mAh
- Dimenzije: 146 x 72.9 x 8 mm
- Težina: 145 g
- Cena: 655 evra.
Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.