Koji to uređaji neprimetno troše struju kada su isključeni i šta možete uraditi | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koji to uređaji neprimetno troše struju kada su isključeni i šta možete uraditi

Hajde da se još jednom podsetimo šta bi trebalo da uradi svako od nas i zajednički možemo da napravimo velike promene i uštede.

 Eco Remote Samsung daljinski updavljač 6.jpg Izvor: SmartLife / Samsung

Kako bi sačuvali našu planetu, na svakom od nas je da pronađe način koji će nas približiti održivom životu i poštedi prirode i životne sredine dok radimo, odmaramo ili se zabavljamo. Zbog toga se u skoro svim delovima sveta od strane vlada i ministara mogu se čuti apeli o štednji struje.

Da bismo štednju sproveli u delo, trebalo bi se dodatno informisati na koji način određeni uređaji funkcionišu. A to je bitno, jer često imamo pogrešnu pretpostavku da smo isključenjem određenog uređaja prekinuli potrošnju struje. Na žalost, nije uvek tako, jer - neki uređaji se ponašaju drugačije!

Televizori

Skoro svi gasimo televizor tako što pritisnemo crveno dugme, ali to ga ne isključuje iz struje već samo šalje u Standby režim. To znači da struja i dalje protiče kroz njega i da je on i dalje troši, što se možda ne vidi toliko na mesečnom nivou, ali na godišnjem se i te kako vidi i nije zanemarljivo.

Pogledajte energetsku oznaku vašeg televizora i ako je ona niža od A savet stručnjaka je da isključujete uređaj iz struje kad god to možete - isplatiće vam se.

Frižideri i zamrzivači

Frižider i zamrzivač su stalno uključeni iz očiglednih razloga, te ne iznenađuje činjenica da je oko 12 posto električne potrošnje domaćinstva rezervisano za njih. Iako ih ne možemo baš isključiti kada izađemo iz kuće, možemo preduzeti jednostavne korake da ih učinimo efikasnijim, odnosno manjim potrošačima struje.

Redovno čišćenje frižidera, spolja i iznutra, omogućava da ne troši više energije nego što je potrebno, a isto važi i za povremeno otopljavanje kako se ne bi sakupile zalihe leda. Držanje vrata frižidera i zamrzivača kraće otvorenim, takođe je od pomoći. Kad kuću ili dom napuštate na više dana i ove uređaje nećete koristiti aktivirajte im EKO režim rada i štedite struju dok se ne vratite.

EKO režim je dobar izbor i za svakodnevnu upotrebu, ali se morate informisati šta s njim vaš uređaj može, a šta ne.

Konzole

Konzole za video igre se često ne isključuju u potpunosti kako bi se kasnije brže uključile i kako bi se brže pokrenule igre, a one uopšte ne troše malo struje i kod njih se ušteda primećuje čak i na dnevnom nivou.

Ovo je poznato odavno da konzole “srču“ velike količine struje kad su u maksimalnom pogonu tj. kad ste usred neke igre. Zato, kad ih ne koristite - isključite ih iz struje. Nije džabe Sony redizajnirao PlayStation 5, koji sada, između ostalog, troši i manje struje s novom pločom i tehnologijama.

Punjači

Ni punjači za telefone i druge uređaje uopšte ne moraju biti konstantno uključeni u struju, jer nas to košta ne samo potrošene struje, nego i novca. Svi ostavljamo punjače, više njih po kući non-stop prikačenim na izvor struje, ali kada bismo krenuli redom da isključujemo sve punjače za telefone, tablete i ostale uređaje, sigurno bismo videli razliku posle nekog vremena.

Evo pet uređaja koje najčešće ostavljamo uključenim, a koji troše struju i kad mi mislimo da to nije slučaj, a podatke je objavio sajt BrightSide:

- Punjač mobilnog telefona bez telefona, 1.2 vata dnevno (minimalno)
- TV tj. kablovski tjuner, 22 vata dnevno
- Televizor, 24 vata dnevno
- Računar ili laptop, 96 vati dnevno i
- Uređaji sa digitalnim tajmerom, 108 vati dnevno.

Kako vi štedite struju ovih dana?

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 17

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Samo kažem

Nijedan puniač u stanju mirovanja ne troši ama baš ništa, već samo onda kada je pod opterećenjem, tj. kada je na isti priključen potrošač. To bi bilo isto kao kad bi rekli da utičnica iako u nju nije ništa proklkučeno troši struju, jer je, eto, pod konstantnim naponom, što je besmislica. Stand by mod kod svih uređaja koji ga poseduju je zanemarljiv na decenijskom, a ne mesečnom ili godišnjem nivou. Frižider, zamrzivač, el. šporet i bojler, pogotovo protočni, su jedini veći potrošači u domaćinstvu, a sve ostalo je zanemarljivo i lako je izračunati potrošnju. Uredjaji koji poseduju stand by mod ne da mizerno troše na mesečnom ili godišnjem nivou, već je to toliko smešna potrošnja čak i kada bi izračunali potrošnju tih uređaja na decenijskom nivou. Kad bi država prestala da izmišlja takse, pdv i sve ostalo što uvodi kako joj se prohte, računi za struju bi bili prihvatljivi taman da držimo hladnjače, ali pošto država mora da živi od nameta jer nemamo privredu, sve je ovo još uvek dobro.

Mrcela

@Samo kažem Nisi u pravu. Ne mozes porediti uticnicu i neki kompleksniji uredjaj. U punjacu imas transformator koji je konstantno pod AC naponom, a ako razumes kako radi AC, znaces da prilikom pomeranja struje (AC) transformator prebacuje u DC i zagreva se transformator, odnosno struja se trosi u obliku toplote. Znam, sada ces reci ukljucen punjac u struju nije topao, i nije jer nema opterecenje dovoljno da se zagreje, ali potrosnje struje ima! Takodje sama logicka plocica punjaca mora imati neku struju da bi mogla da kontrolise napon, zastitu od kratkog spoja (ne kupujte kineske punjace), limiter amperaze i jos par stvari. Nemoj uciti ljude pogresno!

Max

Ko može neka ugradi solarne panele.