Veštačka inteligencija progovorila srpski: YugoGPT – prvi regionalni jezički AI model bolji je i od Zakerbergovog | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Veštačka inteligencija progovorila srpski: YugoGPT – prvi regionalni jezički AI model bolji je i od Zakerbergovog

Autor Miloš B. Jovanović

Verzija YugoGPT jezičkog modela koja je puštena u rad, samo je prva iteracija koje će u narednim mesecima svakako biti usavršavana, ističe njen autor Aleksa Gordić

 YugoGPT _ Izvor Aleksa Gordić.jpg Izvor: Aleksa Gordić

Prvi jezički model veštačke inteligencije za govorno područje bivše Jugoslavije – YugoGPT, koji se služi srpskim, hrvatskim, bosanskim i crnogorskim jezikom, pušten je u rad 25. decembra.

Njegov autor Aleksa Gordić, softverski inženjer sa diplomom beogradskog Elektrotehničkog fakulteta, u postovima na društvenim mrežama LinkedIn i X je objavio da je YugoGPT u prvih 24 sata od lansiranja platforme, dobio 1.250 registrovanih korisnika. Novi ex-YU chatbot se nalazi na OVOM LINKU, gde se možete registrovati za njegovo korišćenje.

"Nedavno sam objavio da je model po performansama nadmašio Mistral i LLaMA 2 (delo laboratorije Meta AI, koju je osnovao Mark Zakerbreg) za srpski, bosanski, hrvatski i crnogorski jezik i da sada možete da se igrate s njim u našoj aplikaciji", istakao je on.

Verzija koja je puštena u rad je samo prva iteracija ovog AI jezičkog modela, a Gordić navodi da će ona u narednim mesecima svakako biti usavršavana.

Gordić veruje da veštačka inteligencija treba da se služi svakim jezikom i navodi da je njegov sledeći korak rad na višejezičnim AI modelima za kompanije. On je pre nekoliko dana na LinkedIn-u objavio i da je sa kolegom Tobijem Farmerom iz Kalifornije pokrenuo novi startup – Runa AI.

"Naš sledeći korak će biti podizanje nivoa početnih ulaganja kako bismo ubrzali naš rad, nabavili GPU klaster i stvorili preduzetničku LLM platformu", najavio je on i pozvao sve zainteresovane kompanije koje žele da koriste YugoGPT sa se jave.

Aleksa Gordić je diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2017. godine. Kao softverski i inženjer mašinskog učenja radio je u Microsoft-ovom razvojnom centaru Srbija (Microsoft Development Center Serbia), a potom i u Google-ovoj laboratoriji za istraživanje veštačke inteligencije DeepMind.

BONUS VIDEO:

Kako veštačka inteligencija transformiše naš rad na kopjuterima i softver koji koristimo
Izvor: YouTube / Google DeepMind

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 3

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ma kakav Google Translator

Hvala bogu sada vidim gde mogu da saznam šta znači nepoznata jugoslovenska reč "Nježnik".

ToskeGV

ChatGPT odavno???

sasa

sve su to realno igracke za veliku vecinu ljudi... vecina ljudi ne sme ovakve stvari da koristi za posao zbog NDA ugovora. Ostaje samo upotreba za nesto periferno u zivotu... Samo offline LLM dolaze u obzir za ozbiljnu upotrebu i nadam se da ce ponuditi i tu varijantu.