UKLANJAJU FILTER KOJI PROMOVIŠE BRZU VOŽNJU: Važan STOP za veoma popularan i opasan trend | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UKLANJAJU FILTER KOJI PROMOVIŠE BRZU VOŽNJU: Važan STOP za veoma popularan i opasan trend

Sporni Snapchat filter je imao funkciju brzinomera, a korisnici su ga često koristili prilikom vožnje, pa potom su te snimke objavljivali na društvenim mrežama.

Društvena mreža Snapchat je odlučila da onesposobi filter "brzinomer" u svojoj aplikaciji.

Ovaj filter koji je predstavljen 2013. godine je omogućavao korisnicima da uz pomoć kamere telefona podele sa svojim prijateljima kojom brzinom se kreću.

Možda će vas zanimati:

Kritičari ovakve opcije su izazvali nezadovoljstvo zbog nje, pošto tvrde da ona promoviše neodgovornu i brzu vožnju. "Nama nije ništa važnije od bezbednosti naših korisnika, zbog čega smo onemogućili filter koji pokazuje brzinu prilikom vožnje. On se veoma retko koristi u našoj aplikaciji, što je jedan od razloga zašto smo ga izbrisali" - rekao je portparol te kompanije za Engadget.

Iz te kompanije ističu da se ovaj filter koristi nekoliko hiljada puta dnevno, što je samo mali deo od 5 milijardi objava na Snapchat platformi koje su podeljene svakog dana. Stručnjaci za bezbednost na putevima su više puta upozoravali na ovaj sporan filter, dok je kompanija Snapchat tužena u nekoliko navrata zbog saobraćajnih nesreća u kojima je bilo i smrtnih ishoda. Navodno, u svim tim slučajevima su vozači koristili ovaj filter za merenje brzine, prenosi MakeUseOf.

Iako je Snapchat pokušao da sa promenama odgovori na kritike, to nije bilo dovoljno. Oni su ovaj filter prebacili da bude stiker kako bi otežali pristup istom, limitirali su brzinu merenja na 60 km/h i ubacili su notifikaciju "Ne koristi Snap dok voziš" jednom kada korisnik uključi tu opciju.

U maju 2021. godine, Snapchat je tužen zbog smrti tri mladića. Njihove porodice su tvrdile da je jedan od njih vozio 200 kilometara na čas, dok je saputnik sve to zabeležio sa ovim filterom. Iako je okružni sud odbacio slučaj, žalbeni sud presudio je da roditelji treba da imaju mogućnost da tuže tu kompaniju.

Ovakvi filteri i opcije se često koriste u Srbiji i regionu, te smo mogli nebrojano puta da vidimo kako estradne zvezde i mnogi drugi na svojim društvenim mrežama promovišu bahatu i brzu vožnju. Videćemo kakvu će odluku doneti i ostale društvene mreže koje su pune zaista opasnih trendova.

Tužba Snapchat Speed filter - slučaj iz 2016. godine
Izvor: NBC News

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Pročitajte i ovo:

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA