OPERATIVNI SISTEM IZ SRBIJE NA ĆIRILICI: Besplatan je, dostupan svima i lako se koristi (FOTO) | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OPERATIVNI SISTEM IZ SRBIJE NA ĆIRILICI: Besplatan je, dostupan svima i lako se koristi (FOTO)

Stigla je nova verzija Serbian operativnog sistema - 2022 KDE - i preuzmite ga besplatno!

 Serbian Linux operativni sistem Izvor: SmartLife / Serbian KDE

Kao i uvek do sada domaći kreatori srpske verzije popularnog operativnog sistema javili su se SmartLife redakciji i poručili nam: “Još stojimo postjano“!

Drago nam je da je tako i kao što smo to učinili za ranije verzije Serbian operativnog sistema to činimo i ovog puta - evo šta novo donosi i kako da ga preuzmete.

Možda će vas zanimati

Svim zainteresovanim korisnicima Linux sistema dostupna je nova i poboljšana verzija operativnog sistema Serbian GNU/Linux 2022, sa KDE grafičkim okruženjem. Grafički izgled ovogodišnjeg izdanja posvećen je uspesima srpskog nacionalnog košarkaškog tima. S tim u skladu na pozadinama ćete pronaći većinu naših proslavljenih košarkaša i njihovih trenera, koji će ostati upamćeni po velikim sportskim uspesima.

Serbian dolazi podešen na ćiriličnu opciju, a kroz sistemske postavke može biti odabrana i latinica, kao i ijekavica za obe varijante. Kao osnova za obrazovanje distribucije korišćen je Debian (Bullseye) u svojoj test verziji, sa KDE grafičkim okruženjem.

Serbian 2022, kao i prethodnih osam izdanja, namenjen je svim korisnicima koji žele da imaju operativni sistem na srpskom jeziku. Namenjen je i kao mogući izbor za sadašnje korisnike vlasničkih operativnih sistema. Takođe, postoje i korisnici koji ne umeju sve sami da podese i koji su do sada koristili Linux distribucije, koje važe kao više prijateljske za upotrebu.

Na novom izdanju, pored uobičajenih programa, koji dolaze uz KDE grafičko okruženje, nalazi se i kolekcija programa koja će korisnicima omogućiti kvalitetno izvršavanje postavljenih zadataka, a svi unapred instalirani programi su prevedeni na srpski jezik. Upotrebljen je kernel 5.10.0-1, a u odnosu na prethodnu verziju, poboljšana je podrška za eksterne uređaje, dodato je nekoliko novih aplikacija, pa sadašnji izbor izgleda ovako:

  • Dolphin i KFind za upravljanje i pretragu fajlova
  • Synaptic i DEBiTool za upravljanje i instalaciju paketa
  • Grafički programi: GIMP, Gwenview, KColorChooser, Skanlite
  • Kancelarija: LibreOffice, KOrganizer, Okular, Kwrite, Kate, Okular
  • Multimedija: Clementine, VLC, SMPlayer, K3b, Guvcview, Curlew...
  • Internet: Firefox, KMail, KTorrent, Konversation, qTox IM, QuiteRSS i
  • Alati: Konsole, Ark, Klipper, Sweeper, Kcalc, ISO Image Writer, Kup-backup.

Po instalaciji, Serbian će zauzeti nešto iznad pet gigabajta prostora, tako da bi bilo poželjno da mu prilikom deljenja particija, za udobno delovanje dodelite veći prostor od oko 15 GB.

Pogledajte kako izgleda novi Serbian i preuzmite ga sa 2022 KDE!

Serbian Linuks 2022 KDE VIDEO
Izvor: Сербиан Линукс

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 6

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Stefan

Pozdravljam aktivizam autora. Ne postoji više Ubuntu forum, ne postoji više Libre časopis i ovo je otprilike sve što postoji od nekadašnjih Linuks volontera kojih je bio popriličan broj. Ključno je to što se mllađe generacije ne angažuju tamo gde ne vide neki novac u perspektivi.

PutDoPaklaPoplocanJe

Hvale vredan napor, ali... Namamiš manje iskusnog korisnika da isproba ovo pričom o operativnom sistemu na srpskom - "uvališ" mu ne samo Linuks, nego još i krajnje opskurnu distribuciju. Jedna od najvećih prepreka većem usvajanju Linuksa na desktopu je upravo fragmentacija: postoji bezbroj distribucija koje sve koriste manje više isto jezgro, ali kod kojih funkcionalne razlike variraju od toga da se neke stvari rade malo drugačije, do toga da određene stvari rade na jednoj distribuciji (ili grupi distribucija), a na drugima ne. Savet za manje iskusnog korisnika ili početnika je da odabere neku od najpopularinijih distribucija, jer za njih ima najveće šanse da nađe podršku kada negde zapne. Što se jezika tiče, Vindouz (Windows) može biti na srpskom, mislim da je većina bitnih distribucija Linuksa u nekoj meri prevedena, dok kod Mac OS-a to nije slučaj, s tim što računarska terminologija na srpskom nije standardizovana, tako da mene srpski prevodi često više zbunjuju nego što mi pomažu.

Bojan

A, sta je ovde konkretno iz Srbije? Ja bi voleo, svim srcem, da jeste, ali nema od toga nista. Fakulteti, profrsori i studenti su totalno zakazali. Profesori su najvise krivi. Imaju ustanovu, imaju pamet (studente), imaju mogucnosti, gde su projekti? Pa, svaki student da napise jednu liniju koda, nesto bi se sklepalo? Nemojte mi zameriti, ne govorim ovo iz lose namere, nego mi je krivo, jer znam da imamo pamet i potencijal. Dobro i ovo je nesto, ali malo je, necu da ulazim u detalje.