Kada se "prstenasta pomračina Sunca" posmatra sa Zemlje, Mesec ne uspeva da u potpunosti zakloni pogled na Sunce
Stanovnici nekih delova Sjedinjenih Američkih Država prošle subote su imali priliku da vide spektakularni prizor "prstenastog pomračenja Sunca", tokom koga su Zemlja, Mesec i Sunce bili poravnati tako da su stvorili Mesečevu senku, odnosno takozvani "vatreni prsten".
Fotografiju tog nesvakidašnjeg događaja, viđenog sa udaljenosti od 1,6 miliona kilometara objavila je američka svemirska agencija NASA.
Pojavu je snimila kamera EPIC (Earth Polichromatic Imaging Camera) sa letelice DSCOVR (Deep Space Climate Observatory), satelita kojim zajedno upravljaju NASA, NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i vojno vazduhopolovstov SAD.
Izvor: YouTube / NASAOpservatorija se nalazi na Lagranžovoj točki 1, gravitaciono stabilnom području između Zemlje i Sunca, na oko 1,6 miliona kilometara od naše planete, i primarno je namenjena za praćenje solarnih vetrova za vremenske prognoze u svemiru, piše Digital Trends.
Kada se prstenasto pomračenje Sunca posmatra sa Zemlje, Mesec ne uspeva da u potpunosti zakloni pogled na Sunce.
Zato ljudi (sa obaveznim zaštitnim naočarima) mogu da vide samo "ivicu" naše najbliže zvezde kako se pojavljuje oko spoljne strane Meseca, što se često opisuje kao – vatreni prsten.
Ova pojava traje kratko, a njen vrhunac se prošle subote sa Zemlje mogao videti duž prilično uskog pojasa koji se protezao preko devet američkih država, od Oregona na severozapadu pa sve do Teksasa. Bila je vidljiva i iz delova Srednje i Južne Amerike.
BONUS VIDEO:
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.