Ni 5G tehnologija neće pomoći prirodi, naprotiv.
Ukoliko ste mislili da provedete veče uz novu seriju, film ili dokumentarac sa platforme Netflix, možda ćete ipak sačekati sa takvom odlukom, bar dok ne pročitate ovaj tekst.
Naime, naučnici su otkrili da je korišćenje Netflix usluga štetno za okolinu baš kao što su gejming, rudarenje kriptovaluta i druge slične aktivnosti.
Tehnološke kompanije uveliko prave planove kako da smanje emitovanje ugljenika, po čemu se ni sam Netflix ne razlikuje. Ova striming platforma će otkriti kako će umanjiti njihov karbonski (ugljenični) otisak u narednim nedeljama. Netflix koristi alatku DIMPACT koju su razvili naučnici Univerziteta Bristol, a ona će izračunati energetski uticaj korišćenja te platforme.
Ona procenjuje da sat strimovanja koristi oko 100 grama "ekvivalenta CO2", to jest sveobuhvatnu emisiju gasova staklene bašte koja uključuje druge gasove poput metana i azota, a ne samo ugljen-dioksid. To je isto kao kada vozite automobil 400 kilometara ili kada uključite klimu od 1.000W da vas hladi 40 minuta, ističe Wired. Kako Netflix ima više od 200 miliona pretplatnika, onda shvatate zašto postoji problem.
Istina je da smo u ovome svi zajedno, te da ne može da se okrivi samo Netflix, ili neka druga platforma za striming. Video čini otprilike tri četvrtine svih podataka kojima se pristupa putem Interneta, otkrili su producenti BBC-jevog dokumentarca Dirty Streaming: The Internet’s Big Secret.
To znači da internet koristi istu količinu električne energije kao što je to Amerika potrošila za nešto više od jedne decenije. To je problem zato što se centri koji pokreću naše online živote često napajuju fosilnim govorima, a ta goriva su glavni krivci za izazivanje klimatskih promena. Profesor Ijan Biterlin, inženjer konsultanata i profesor na Univerzitetu Lids kaže da će lansiranje 5G mobilnog interneta rezultirati još jednom ogromnom „lavinom upotrebe podataka“.
On je u dokumentarcu izjavio da će "5G mreža generisati više saobraćaja i tražiti više snage, što nije dobro za klimatske promene". Doktor Majk Hazas, profesor Univerzita računarstva i komunikacije u Lankasteru je upozorio da gledanje emisija u visokom kvalitetu konzumira pet puta veću energiju nego gledanje u nižoj rezoluciji.
"Ukoliko uključite HD, broj piksela i broj podataka koji stignu su i do četiri-pet puta veći, što dovodi do toga da će potrošnja energije isto toliko biti veća. Ako ste zabrinuti zbog emitovanja štetnih gasova, najbolje je da gledate kod kuće vaše programe nego u pokretu!" - dodao je on, a prenosi Metro.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.