Po svemu sudeći za manje od mesec dana očekuje nas novi Apple događaj na kojem će biti premijera iPhone 13 uređaja, ali i novih AirPods slušalica, Apple Watch nove generacije i još mnogo toga.
Nedavno je objavljeno istraživanje koje je Apple sproveo sa Cornell univerzitetom koje ne pominje direktno AirPods slušalice, ali govori sve ostalo. Istraživanje je fokusirano na “Brzinu disanja”, kliničku metriku koja se koristi za procenu opšteg zdravlja i fizičke spreme. Istraživanje dalje istražuje pristup procene brzine disanja na osnovu kratkih audio segmenata nakon fizičke aktivnosti odraslih osoba.
Praćenje disanja slušalicama
Podaci su prikupljeni od 21 osobe korišćenjem slušalica pre, tokom i nakon napornih vežbi. Brzina disanja je ručno dodata brojanjem viđenih udaha i izdaha. Ako se pitate zbog čega je ovo bitno, istraživanje obuhvata i odgovor na to pitanje. Procena brzine disanja može ponuditi pristupačnu metodu za praćenje toka bolesti i stanja rada srca i pluća tokom vremena.
Prema novim mogućnostima Apple uređaja koje se sve više pominju i koje se sve više fokusiraju na zdravlje ljudi, i same AirPods bi mogle da budu od pomoći, ne samo sportistima već i ljudima generalno. Apple naglašava da iako je brzina disanja bila u vezi sa fizičkom aktivnošću, a ne sa detekcijom ostajanja bez daha i otežanog disanja, ova merenja mogu biti veoma korisna i imati medicinsku primenu.
Nove mogućnosti se samo nižu
Apple jeste pominjao da će AirPods 3 imate neke nove zanimljive mogućnosti, ali malo ko se nadao ovome. Od kad je 2015. godine predstavljen Apple Watch, zdravlje je definitivno jedna od sfera fokusa ove kompanije. Dodavanje detekcije rada srca, ECG, nivo kiseonika u krvi, detekcija pada i slično, izdvojile su Apple Watch kao esencijalni alat za praćenje zdravlja svih nas. Sada se i slušalice priključuju ekosistemu.
Iako se nigde eksplicitno ne pominju u istraživanju, slušalice koje se nalaze u blizini usta i nosa jasno nagoveštavaju da su u pitanju AirPods modeli. Ako tome dodamo da su ove slušalice postale veoma popularne i da se koriste za pričanje i slušanje muzike, prostor za dodavanje novih mogućnosti je tu.
Detekcijom disanja koja se kvantifikuje Borg Dyspnea skalom, AirPods slušalice mogu da procene ozbiljnost respiratornih problema, uključujući i bolest perifernih arterija. Samo ovo poslednje govori o kvalitetu mikrofona koji su ugrađeni u ove slušalice, a koji mogu da se koriste za tako detaljne procene.
Ono što za sada ostaje nejasno je da li je ovo funkcija koju će Apple implementirati u svoje AirPods 3, koje ćemo skoro sigurno videti u narednih mesec dana, ili će možda ovo biti mogućnost koja će se pojaviti i na prethodnim generacijama. Znajući Apple, sve nove mogućnosti uglavnom ostaju vezane za nove modele, kako bi dodatno pojačali prodaju, ali uvek možemo da se nadamo da će se nešto promeniti.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.