TSMC, najveći proizvođač čipova na svetu, gradi fabriku vrednu 12 milijardi dolara u Arizoni.
Tajvan se raduje proizvodnji "demokratskih čipova" sa Sjedinjenim Američkim Državama, rekla je u četvrtak tajvanska predsednica Caj Ing-Ven gostujućem guverneru Arizone Dagu Dusiju, koji je poslednji u nizu zvaničnika iz SAD koji su posetili Tajvan, prkoseći pritisku Kine.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), glavni dobavljač čipseta za kompanije Apple i Qualcomm, kao i najveći proizvođač čipova na svetu, gradi fabriku vrednu 12 milijardi dolara u Arizoni.
"Suočen sa autoritarnim ekspanzionizmom i izazovima postpandemijske ere, Tajvan nastoji da ojača saradnju sa SAD u industriji poluprovodnika i drugim visokotehnološkim industrijama", rekla je Caj na sastanku u Tajpeju. "Ovo će pomoći u izgradnji sigurnijih i otpornijih lanaca snabdevanja. Radujemo se zajedničkoj proizvodnji demokratskih čipova kako bismo zaštitili interese naših demokratskih partnera i stvorili veći prosperitet".
Dusi, republikanac, rekao je predsednici Tajvana da je njihovo partnerstvo najveće u industriji poluprovodnika. "Nasleđeno ulaganje TSMC-a podiglo je potencijal za ono što je moguće između Arizone i Tajvana. Arizona stoji uz Tajvan i radujemo se što ćemo se nadovezati na mnoge prilike koje nam predstoje".
Nedavna poseta Nensi Pelosi Tajvanu je naišla na oštro negodovanje Kine i dovela do podizanja tenzija između ove dve zemlje, usled kojih su čak odložene dve premijere novih pametnih telefona. Iako je Kina prethodno pretila da će zauzeti TSMC, ostaje da se vidi kako će reagovati na ovaj razvoj događaja.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.