Strah od Kine jači od stranačkih sukoba - SAD ulaže 280 milijardi dolara u nauki i proizvodnju čipova | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Strah od Kine jači od stranačkih sukoba - SAD ulaže 280 milijardi dolara u nauki i proizvodnju čipova

Autor Ilija Baošić

Nakon dve godine rasprave, predsednik Džo Bajden je potpisao ulaganje 280 milijardi dolara u nauku, od kojih je 52 milijarde namenjeno proizvodnji čipova.

Džo Bajden, predsednik SAD, potpisao je u utorak CHIPS predlog i akt o nauci, upisavši u zakon paket od 280 milijardi dolara, koji uključuje 52 milijarde dolara finansiranja za podsticanje domaće proizvodnje poluprovodnika.

"Danas je dan za graditelje. Danas Amerika ispunjava“, rekao je Bajden tokom ceremonije potpisivanja u Beloj kući

Možda će vas zanimati

Dvostranački dogovor o oživljavanju američkih inovacija, u suprotnosti sa rastućom kineskom tehnološkom dominacijom, dolazi usred tekuće globalne nestašice poluprovodnika. Nestašica je postala podsticaj za proizvođače poput kompanije Intel da ulažu u nove fabrike kako bi zadovoljili rastuću potražnju za tehnološkim proizvodima kao što su laptopovi i pametni telefoni širom sveta. Američki zvaničnici su strahovali da će, bez vladine intervencije, proizvođači čipova nastaviti da otvaraju nove fabrike u Kini, ostavljajući malo prostora za SAD da profitira od industrije u kojoj su bili pioniri pre par decenija.

Ti strahovi su se skoro ostvarili nakon što se Intel obratio američkom Ministarstvu trgovine sa predlogom da preuzme napuštenu fabriku u Kini ove godine. Intel je suspendovao plan, ali su razgovori kompanije sa administracijom izvršili pritisak na zakonodavce da postupe po zakonu o ulaganju čipova pre avgustovske pauze.

Krajem prošlog meseca, Dom i Senat su odobrili CHIPS i akt o nauci nakon skoro dve godine pregovora i političkih sukoba. Među svojim ulaganjima u američka naučna istraživanja, uključene su i 52 milijarde dolara subvencija za podsticanje proizvođača čipova da grade fabrike za proizvodnju poluprovodnika u SAD.

U julu, sekretar Ministarstva trgovine Đina Raimondo upozorila je da bi SAD mogle da propuste navalu industrije poluprovodnika da proizvede više čipova. "Kompanije za poluprovodnike treba da dobiju "beton u zemlji" do ove jeseni da bi zadovoljile ovu povećanu potražnju u godinama koje su pred nama”, rekla je Raimondo. "Generalni direktori kompanija u celom lancu snabdevanja jasno su stavili do znanja da industrija sada odlučuje gde će investirati".

Raimondo je takođe upozoravala da će se SAD suočiti sa "trenutnom i dubokom recesijom" ako Kina zauzme Tajvan i kompaniju TSMC, dodajući da je takav scenario zastrašujući.

Odobrenje za finansiranje od dovodi Intel i druge proizvođače čipova korak bliže izgradnji fabrika u državama poput Ohaja i Arizone, projekata koji se oslanjaju na subvencije.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 4

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

sasa

kakva crna dominacija!!! na ovaj nacin resavaju problem proizvodnje, transportne logistike, i sto je najvaznije, ogranicice geografski proizvodnju nove generacije cipova projektovanih u SAD kako njihovi neprijatelji ne bi imali pristup tehnologiji. A i za slucaj da Kina zauzme Tajvan, vojska SAD ce imati neophodne cipove koje danas uvozi iz tajvana

Eto

Osim dugotrajnog i napornog istraživačkog naučnog rada potrebno je i stvoriti ili dovesti dovoljan broj vrhunskih stručnjaka za proizvodnju i usavršavanje elemenata u ovoj grani industrije. To je nemoguće izvesti za kratko vreme. Osim toga cena rada u USA je veoma visoka zbog visokog standarda života, tako da bi finalni proizvod imao visoku i nekonkurentnu cenu na globalnom tržištu a niskom cenom rada ne bi mogli privući vrhunske stručnjake za rad. To je začarani krug. Bez obzira na ulaganja u americi, daleki istok će još dugo biti vodeći proizvođač poluprovodnika.

Zoran Dikanov

280 milijardi...sveze odstampanih, nepokrivenih USD?