12 terabajta, 26 milijardi zapisa: Otkrivena jedna od najvećih krađa podataka ikada, proverite da li su vaši među njima | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

12 terabajta, 26 milijardi zapisa: Otkrivena jedna od najvećih krađa podataka ikada, proverite da li su vaši među njima

Kao glavni izvor curenja označena je kineska aplikacija za razmenu poruka Tencent QQ, ali podaca u ovoj ogromnoj kolekciji potiču i sa više ostalih popularnih drušvenih mreža i onlajn platformi

 Haker Izvor: Shutterstock

Čak 12 terabajta podataka sačinjenih od 26 milijardi različitih zapisa jedno je od najvećih curenja podataka ikada. Gotovo je bez premca u veličini i toliko je veliko da su mu stručnjaci nedenuli posebno ime – "Majka svih provala" (engl. Mother of all breaches ili MOAB).

Ogromna kolekcija podataka, iako verovatno sadrži i duplikate ukradenih podataka iz više ranijih hakarskih napada, puna je osetljivih i vrednih informacija koje bi mogle biti upotrebljene u različite zlonamerne svrhe.

Poznavaoci sajber kriminala još uvek nisu sigurni ko je vlasnik kolekcije uredno sortiranih i kategorizovanih podataka, koju su otkrili stručnjak za sajber bezbednost Bob Djačenko i tim portala CyberNews, i domena na kome se ona nalazi.

Kao glavni izvor curenja podataka označena je kineska aplikacija za razmenu poruka Tencent QQ, pošto od nje potiče oko 1,4 milijarde unosa u bazu.

Ogromna kolekcija takođe obuhvata i podatke sa više drušvenih mreža i onlajn platformi: Weibo, MySpace, bivši Twitter, Deezer, LinkedIn, AdultFriendFinder, Adobe, Canva, VK, Daily Motion, Dropbox, Telegram i brojnih drugih.

Među ukradenim podacima našle su se i informacije vladinih organizacija iz SAD, Brazila, Nemačke, Filipina, Turske i drugih zemalja.

Podaci bi mogli biti zloupotrebljeni za širok dijapazon napada i predstavljaju veliki rizik od mogućnosti krađe identiteta, sofisticiranog phishing-a, različitih vrsta sajber napada i neovlaštenog pristupa različitim sistemima, upozoravaju stručnjaci.

A potencijalne posledice po korisnike bi mogle biti strašne, jer ponovna upotreba brojnih korisničkih imena i lozinki daje brojne mogućnsoti za najrazličitije vrste napada. Stručnjaci takođe upozoravaju i na "efekt talasa", situaciju kada kompromitovane šifre za jednu uslugu omogućavaju napadačima da koriste druge, osetljivije naloge.

Ukoliko želite da proverite da li su i vaš podaci možda ugroženi ovom krađom, to možete da uradite putem Cybernews-ovog data leak checker-a.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:08
"NA DRUŠTVENIM MREŽAMA IMA KVALITETNOG I OBRAZOVANOG SADRŽAJA!" Sagovornici Kurir TV: Suzbijanje sajber kriminala ima OVAJ problem
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 1

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mrcela

Ne verujem ja da je to ukradeno. 12 terabajta nije mnogo, ali 26 milijardi zapisa/upita je mnogo i trajalo bi mnogo dugo. Ako malo analiziram 99.9% bar 50 puta vise je bilo upita (dok se potrefi pravi podatak (tako funkcionise)), a to bi se debelo osetilo u infrastrukturi, a to bi neko morao da plati. Mozda i gresim, ali mrka kapa. Pre bi prihvatio da je to prodato, ali ajde, sta ja znam...