Čuvajte se lažnih sajtova poznatih brendova: Izgledaju zvanično, a žrtve privlače popustima - evo kako da ih prepoznate! | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Čuvajte se lažnih sajtova poznatih brendova: Izgledaju zvanično, a žrtve privlače popustima - evo kako da ih prepoznate!

Autor Ilija Baošić

Prevaranti lažnim sajtovima imitiraju poznate svetske brendove kako bi došli do ličnih podataka i bankovnih kartica.

 Lažni sajtovi poznatih brendova Izvor: Shutterstock

Broj prevara koje ciljaju građane Srbije raste iz dana u dan. Od inficiranih aplikacija do phishing mejlova, način na koji zlonamerni akteri pronalaze svoje žrtve postaje sve kreativniji. Među njima se posebno ističu lažni sajtovi poznatih brendova koji velikim popustima mame svoje posetioce da ostave lične podatke, kao i podatke bankovne kartice. Najgore od svega - mnogi od njih se kotiraju visoko u Google pretrazi.

Kako upozorava Udruženje potrošača Efektiva, potrošači se učestalo žale da su naišli na sajt nekog poznatog brenda koji daje velike popuste na svoje proizvode. Nakon naručivanja, bilo da je reč o patikama, jaknama ili nekom drugom proizvodu, pošiljka stiže iz Kine, a njen sadržaj nije ono što je kupac platio.

Udruženje je objavilo poruku jedne od žrtava prevare, u kojoj se navodi da je sa lažnog sajta naručeno nekoliko pari patika čija cena je bila značajno snižena, da je nakon uplate dostavljen kod za praćenje, ali da su se u paketu koji je stigao iz Kine našle naočare.

Kako lažni sajtovi privlače svoje žrtve

 Bankovna kartica onlajn plaćanje Izvor: Shutterstock

Prevaranti svoje žrtve privlače sajtovima čije ime zvuči legitimno, odnosno koji u svom nazivu sadrže ime nekog svetskog brenda, kao i termine poput "srbija", "srbijars" ili "serbia".

Posetioce dočekuje, na prvi pogled, zvaničan dizajn i potpuno funkcionalan sajt, sa različitim sekcijama, fotografijama proizvoda i detaljnim listinzima svakog od njih. Cene proizvoda su izražene u dinarima, a popusti su takvi da deluju veoma primamljivo, ali ne i previše sumnjivo.

U očima žrtava, poseban legitimitet ovim sajtovima daje i to što su mnogi od njih kotirani visoko u Google pretrazi, a neretko se mogu pronaći i na vrhu liste, u šta smo se i sami uverili.

Kako prepoznati lažne sajtove poznatih brendova

 Onlajn kupovina sajt Izvor: Shutterstock

Nažalost, ime brenda i sufiks "srbija" nije jasan pokazatelj da se radi o prevari - postoji veliki broj potpuno legitimnih sajtova čiji naziv koristi taj format. Kako savetuje Udruženje potrošača Efektiva, potrebno je obratiti pažnju na dve stvari - sadržaj sajta i informacije o registraciji firme u Srbiji.

Uprkos zvaničnom izgledu i funkcionalnosti, sadržaj na lažnim sajtovima poznatih brendova je često prepun slovnih i jezičkih grešaka.

Ipak, ono što im je zajedničko, bilo da ih vodi ista grupa prevaranata ili ne, jeste da se nigde ne mogu pronaći informacije o firmi, odnosno bilo šta što bi ukazivalo da je prodavac registrovan u Srbiji i da poseduje PIB koji se može proveriti.

Od velike pomoći vam može biti tema na forumu Bezbedan Balkan, koju je pokrenuo korisnik milos_rs, a koja sadrži zabrinjavajuće dugačak spisak sumnjivih domena, među kojima se nalaze i oni na koje je Udruženje upozoravalo.

Naravno, u pitanju je igra "mačke i miša", te spisak nije, niti će ikada biti potpun. Ukoliko naiđete na sajt za koji sumnjate da je lažan, korišćenjem Whois pretrage možete i sami proveriti da li iza njega stoji firma registrovana u Srbiji.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 1

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ProlazNIK

Odličan tekst, ali ovakvih sajtova je sve više. Evo još nešto što možete proveriti jer uglavnom svi koriste sličan template. Idite na dno stranice i pokušajte da kliknete na link ka njihovim nalozima na društvenim mrežama (X, FB, Instagram, Telegram...), ako ne radi ili Vas vrati na vrh stranice 100% lažan sajt. Isto se odnosi i na komentare o proizvodu koji liče obično na Facebook, pokušajte klik na korisnika, verovatno se desi opet isto. Najgori su, po meni, oni koji su stvarni a prodaju maglu, čudotvorne kreme, mirise i sl. Takvi traže br. telefona, ime, prezime i adresu, te Vas kontaktiraju za porudžbinu. E tu već možete pisati svašta, čisto da im otežate rad.