Clubouse baza podataka sa skoro 4 milijarde brojeva telefona objavljena je na prodaju na Darknet forumu.
Čak iako nikada niste koristili Clubhouse, to ne znači da se vaš telefon ne nalazi u bazi. Naime, kada instalirate Clubhouse aplikaciju za ovu društvenu mrežu, morate joj dozvoliti pristup svim vašim kontaktima, kako bi se proverilo da li neko iz vašeg imenika koristi ovu aplikaciju. U suštini ovo znači da Clubhouse ima pristup svim vašim kontaktima, koji koriste i ne koriste ovu aplikaciju.
Full phone number database of #Clubhouse is up for sale on the #Darknet. It contains 3.8 billion phone numbers. These are not just members but also people in contact lists that were synced. Chances are high that you are listed even if you haven't had a Clubhouse login. pic.twitter.com/PfAkUJ0BL5
— Marc Ruef (@mruef) July 23, 2021
Od svog osnivanja, Clubhouse platforma nije povezivana ni sa jednim kontroverznim događajem, što se od danas menja. Clubhouse je do pre pet dana zahtevala pozivnicu za pridruživanje, a od 22. jula je otvorena za sve koji žele da je koriste. Na žalost, nedugo nakon njenog debija za javnost, izgleda da se desio ozbiljan problem i da je iscurela cela baza podataka sa svim kontaktima korisnika.
Kupovina na Darknet forumu
Jedan od bezbednosnih istraživača primetio je da je baza na prodaju na Darknet forumu, i da prema informacijama prodavca sadrži 3,8 milijardi kontakata. Iako se radi o relativno novoj aplikaciji, činjenica da zahteva pristup svim vašim kontaktima objašnjava ogromnu bazu koju poseduje Clubhouse.
Čuvaju podatke bez vašeg znanja i dozvole
Prema informacijama koje je podelio prodavac, aplikacija koja se instalira na telefon prolazi kroz vaš imenik i sve kontakte čuva u „tajnoj Clubhouse bazi“. Ovo znači da čak iako ne koristite i nikada niste čuli za Clubhouse, velika je šansa da se vaš broj i vaši drugi kontakti nalaze u pomenutoj bazi. U zvaničnoj izjavi kompanije koja stoji iza Clubhouse aplikacije negira se bilo kakav bezbednosni propust koji bi mogao da kompromituje podatke korisnika ove mreže, navodeći da su u pitanju nasumično generisani brojevi telefona.
Ovo ne bi bio prvi put da ovako velike baze korisničkih podataka procure sa društvenih mreža, a već odavno je jasno da društvene mreže služe primarno za skupljanje podataka o nama, pa se ne treba mnogo čuditi kada ti podaci završe negde gde ne bismo očekivali.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.