Kupujete monitor - na ovo obratite pažnju! | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kupujete monitor - na ovo obratite pažnju!

Veliki broj modernih tehnologija otežava izbor pravog monitora, a mi ćemo vam približiti trenutno aktuelnu IPS tehnologiju i prednosti koje donosi u odnosu na ranije tehnologije.

  Izvor: Promo.

Dobar monitor nije luksuz - da biste na pravi način radili, posebno ukoliko ste kreativac, dizajner ili arhitekta i da biste na pravi način uživali u zabavi, igrama, filmovima i krstarenju internetom potreban vam je kvalitetan monitor. Takav monitor mora da omogući najbolji prikaz svih sadržaja, da ne umara oči ni nakon dugog perioda gledanja, a veoma je važno i da dobro izgleda.

Kada krenete u kupovinu predlažemo da obratite pažnju na modele sa IPS tehnologijom, s kojom ćemo vas upoznati detaljnije. IPS je akronim In-Plane Switching tehnologije, koja se koristi u LCD panelima (Liquid Cristal Displays). IPS tehnologija poseduje postojanost i manje promena u temperaturi boje, nudi reprodukciju boje istovetne boji na originalnoj slici, nezavisno od ugla gledanja, koji se za razliku od drugih LCD panela, kreće do 178 stepeni.

Bez namere da vas zatrpamo velikim brojem tehničkih detalja, objasnićemo osnovne razlike među LCD panelima i ukratko predstavili način formranja slike, koji će vam na kraju dati jasnije objašnjenje zašto izabrati IPS monitor.

Kada kažemo drugi LCD paneli mislimo na TN (Twisted Nematic) panele koji su se pojavili prvi i na VA panele (Vertical Aligment) koji su razvijeni kasnije. IPS je od TN modela bolji zbog kvalitetnije reprodukcije boja u osmobitnoj paleti (naspram šestobitne palete TN-a) i većeg ugla gledanja. Što se VA modela tiče, on čak ima donekle bolji kontrast i prikaz crne, ali je odziv sporiji pa se stvaraju tzv. “duhovi” tokom gledanja, a IPS je bolji i po pitanju reprdukcije boja. IPS matrica je odlično rešenje za monitore i displeje osetljive na dodir, jer ne ostavlja trag prilikom dodirivanja i ne nastaje efekat “belih fleka” ni nakon dužeg perioda korićenja, kao što je to slučaj sa TN matricom. Zbog toga se IPS sve češće sreće i u monitorima osetljivim na dodir i displejima mobilnih telefona i tableta.

Struktura LCD panela, kojem i IPS pripada, formirana je od LED pozadinskog osvetljenja, koje prolazi kroz prvi (donji) sloj polarizacionog filtera, kroz TFT+ polje, zatim deblji sloj tečnog kristala, da bi na kraju prošao i kroz filter boje i polarizacioni gornji sloj. IPS tehnologija razvijena je kao nadogradnja LCD-a, u nameri da se poboljšaju karakteristike dotadašnjeg LCD panela, najviše ugao gledanja, ali i problemi sa reprodukcijom boje i kontrastom. TN, VA i IPS paneli razlikuju se po načinu molekularnog poravnavanja, zajedno sa načinom na koji se poravnava polimer sa polarizacionim filterima, kako bi se propustila svetlost. Za razliku od TN i VA modela, IPS koristi horizontalno poravnanje u svakom trenutku i to mu omogućava bolje karakteristike od TN i VA.

Kada su predstavljeni sredinom devedesetih, IPS paneli bili su prilično skupi i njihvo prihvatanje u računarskoj i TV industriji proticalo je vrlo sporo. Prvo se IPS pojavljivao samo u monitorima visoke klase, dostupan samo uskom krugu ljudi, da bi se kasnije, zbog kvaliteta i spuštanja cene nakon masovnije proizvodnje spustio i u sve tržišne segmente displeja za monitore, ali i televizore. Danas je LG najznačajniji proizvođač IPS monitora koji već po tradiciji kreira ekrane sa IPS panelom, koji zadovoljavaju najrazličitije zahteve korisnika, od onih profesionalnih do svakodnevnih. IPS tahnologija do punog izražaja dolazi na novom profi LG monitoru, ali i na drugim IPS modelima različitog cenovnog ranga.

Već sada u ponudi su ne samo “standardni” IPS monitori, nego i zakrivljeni monitori, dijagonale do 86 centimetara, koji su predstavljeni i u Srbiji. Pred vama su slike koje prikazuju očiglednu prednost IPS monitora u odnosu na prethodnu generaciju monitora, a mi bismo voleli da čujemo i vaša iskustva u komentarima i na Facebooku!

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA