Ispred ovih TV uređaja ne treba pričani o "osetljivim" temama...
Kompanija Samsung upozorila je vlasnike pametnih (SMART) televizora koji mogu da se kontrolišu glasom, da ispred televizora ne govore o osetljivim temama, niti iznose bilo kakve privatne podatke. Kako prenosi BBC, televizori kojima se može upravljati pomoću glasa beleže, odnosno "slušaju" šta vlasnik i ukućani pričaju ispred televizora i delove ili razgovor mogu proslediti "trećoj" strani.
Nažalost, dokazano je i da, nezavisno od proizvođača TV-a, pametan TV može biti hakovan preko Facebook aplikacije, što omogućava direktno prisluškivanje od strane "trećih" lica i to preko prikačene veb kamere ili preko samog TV uređaja sa podrškom za glasovno upravljanje.
U Samsungovom uputstvu jasno stoji da će televizor slušati razgovore ljudi kako bi TV uređaj pokušao da uoči izgovorenu komandu. "Ukoliko među izgovorene reči spadaju lične ili neke druge osetljive informacije, ti podaci će se nalaziti među prikupljenim i poslatim podacima trećoj strani", navodi se u Samsungovom korisničkom uputstvu.
Samsung je izdao izjavu nakon pisanja medija o prisluškivanju preko televizora i rekao da privatnost svojih korisnika shvata najozbiljnije i da korisnici sami mogu da odluče da li će koristiti neku funkciju ili ne. Dok se funkcija glasovnih komandi koristi na ekranu se vidi ikonica mikrofona. Takođe, prikupljeni glasovni podaci se ne zadržavaju niti prodaju, a "trećoj" strani se šalju samo u cilju dobijanja povratne informacije. Recimo, glasovna pretraga šalje glas do servera, gde se on obrađuje i rezultat se vraća korisniku, kao rezultat njegove pretrage.
Pratite nas i na Facebooku!