Na 100 građana u Bosni i Hercegovini dolazi 91 mobilni telefon!
Prema tom parametru država BiH prednjači u odnosu na neke znatno bogatije zemlje, recimo Kinu, pišu "Nezavisne novine“. Banjalučki dnevnik, obrazlažući ove podatke, precizira da 100 Kineza raspolaže sa 89 mobilnih telefona, dok, na primer, 100 stanovnika Turske poseduje 90 telefona.
Informacije Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) pokazuju da je u BiH od 2004. do prošle godine, za koju postoje najsvežiji podaci, vrtoglavo rastao broj vlasnika savremenih mobilnih uređaja. Izuzetak je 2010, kada je zabeležen blagi pad.
"Broj mobilnih pretplatnika u BiH 31. decembra 2013. godine je bio oko 3.5 miliona, s indeksom rasta u odnosu na 2012. od 104,06. Broj pripejd pretplatnika je i dalje višestruko veći u odnosu na broj postpejd korisnika", navode iz RAK-a.
Predstavnici operatera u BiH otkrivaju da uspehe nižu zahvaljujući tome što konstantno unapređuju kvalitet svojih usluga.
"Tokom prošle godine zabeležen je porast broja pretplatnika mobilne telefonije u odnosu na 2012. za oko 24.000. Kako je današnji korisnik edukovan, spreman na brze promene tržišta i zahteva kvalitet, konstantno se trudimo da unapredimo kvalitet u svim segmentima - osmišljavamo nova, atraktivna rešenja i ulažemo u tehnološka unapređenja", naglašavaju iz kompanije m:tel.
I u kompaniji "BH Telekom", takođe, tvrde da beleže povećanje broja pretplatnika u mobilnoj telefoniji.
Inače, prema podacima Agencije za statistiku BiH uporedo s porastom broja mobilnih telefona, kojima su građani BiH "naoružani", raste i minutaža potrošena na razgovore putem tih savremenih uređaja za komunikaciju. Iz udruženja za zaštitu potrošača ranije su upozoravali da bi, ipak, trebalo štedeti prilikom telefoniranja, dok su ekonomisti i ostali stručnjaci ocenili da su mobilni telefoni ne samo sprave za komunikaciju, već ih mnogi smatraju i statusnim simbolom.
Šta vi kažete na ovo? Pratite nas i na Facebooku!
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.