Nomofobija je još jedna u nizu fobija, paničan strah da ćete makar samo i na nekoliko minuta da ostanete bez mobilnog telefona ili signala.
Mnogi ljudi je imaju, a pomisao da ne mogu da komuniciraju sa prijateljima, poslovnim partnerima, porodicom dovodi do ubrzanog lupanja srca, skoka krvnog pritiska, preznojavanja i drugih simptoma. Od nomofobije pate najviše mladi, a prisutna je svuda u svetu.
U 2012. godini je u Velikoj Britaniji sprovedeno veliko istraživanje koje je pokazalo da čak dve trećine mladih Engleza dobija napad anksioznosti, čak i panike na pomisao da su izgubili svoj telefon! Od tada su u mnogim zemljama Zapadne Evrope, u centrima za lečenje stresa i anksioznosti, oformljena posebna odeljenja za lečenje nomofobije.
Francuski psiholog koji se bavi ovom problematikom, Stefani Bertelon, kaže da ne postoji tipski portet osobe koja pati od nomofobije. Tu se ubrajaju i osobe kojima mobilni služi samo za igranje igrica, kao i uspešni poslovni ljudi. Oba bolest zavisnosti ne „bira" žrtve, a najčešće se manifestuje tako što vlasnik na svakih nekoliko minuta ili sekundi uzima mobilni, bilo da razgovara, proverava poruke, čita vesti sa neta, četuje sa prijateljima...
"Danas se društveni život mladih osoba od 15 do 20 godina zaista vrti oko pametnih uređaja", tvrdi ovaj francuski stručnjak. "Ali, problem nastaje kada neprekidno ispisivanje SMS poruka, proveravanje interneta i igranje igrica počne negativno da utiče na njihovo normalno funkcionisanje u društvu, u školi i u krugu porodice, kada ta osoba više uopšte ne obraća pažnju na okolinu i polako sama sebe izoluje, ili čak postane agresivna ako joj telofon u svakom trenutku nije nadohvat ruke".
Kada neki predmet, u ovom slučaju pametni telefon, preuzme vlast nad vašim životom, vreme je da zatražite pomoć od stručnjaku ili bar da se zapitate: "Čemu mi služi mobilni telefon i da li mi je on zaista toliko potreban"?, pišu Večernje Novosti.
Zatrpani informacijama - batalite malo telefon!
Ako ne prestajete da proveravate mejlove čak i kada imate slobodan od posla ili drugih obaveza, budite pažljivi - moguće je da ste postali zavisni. To naravno, ne mora biti slučaj, ali definitivno je loša navika koju bi trebalo da napustite.
Jedan od načina da počnete borbu protiv pretrpanošću informacija jeste da počnete da isključujete mobilni telefon barem dok jedete ili dok ste u društvu. Drugi način je da telefon i sve uređaje koji vas teraju da budete "uključeni" tokom celog dana ostavite kod kuće, odete u šetnju i malo se opustite.
Probudite se, brzo uzimate mobilni telefon i već ste suočeni sa desetinama nepročitanih mejlova? Ako je to slučaj kod vas, trebalo bi da pokušate da se bolje organizujete - mejlove razdvojite u različite foldere, izbrišite one koje nećete da pročitate, a one koje ćete kasnije pročitati odvojte u poseban folder. Nisu baš svi mejlovi podjednako bitni, zar ne?!
Više o ovome možete pročitati na OVOM linku.
MONDO MobIT čeka vas i na Facebooku, a ne zaboravite da nam tvitujete "Zašto bi baš vi trebalo da osvojite originalni antivirus softver".
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.