Ponekad stavite telefon "na čekanje" | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ponekad stavite telefon "na čekanje"

Mobilni telefoni, smartfoni i tableti postali su nerazdvojni pratioci svih nas. Mi volimo mobilne telefone, ali nekada poželimo i da se malo odmorimo od njih!

  Izvor: Promo.

Portal BlogMost napravio je listu za i protiv mobilnih i smartfon uređaja, a mi smo je malo izmenili i dopunili našim predlozima zbog čega je dobro koristiti ih, ali i zašto bi povremeno trebalo da zaboravimo na njih.

Prema istraživanju pomenutog portala čak 73 odsto anketiranih korisnika smatra da su mobilni telefoni doneli mnogo više dobrog, dok ih samo 13 odsto smatra teretom. Preostalih 11 odsto anketiranih nisu sigurni da su telefoni ni dobri ni loši. BlogMost je sakupio informacije iz nekoliko izvora, obradio ih i došao do podatka da je do kraja 2013. godine bilo više mobilnih telefona u svetu, nego što je bilo ljudi.

Telefoni su postali "deo nas samih", a na nama je da povedemo računa o tome da koristimo sve dobre strane telefona, kako bi one druge bile što manje izražene.

Evo zašto su mobilni telefoni dobri

1. Dostupni smo uvek i svuda
Danas gotovo da ne postoji mesto na svetu gde smo nedostupni. Signal može da varira od GSM do 4G opsega, ali telefonski razgovor gotovo uvek možemo da obavimo gde god da se nalazimo.

2. Lakše pronalazimo pomoć
Bilo koja kritična situacija da je u pitanju - nesreća, prirodna katastrofa, peh sa automobilom - mobilni telefon lako će nam "dovesti" pomoć.

3. Imamo više uređaja u jednom
Današnji telefoni zamenjuju klasičan telefon, MP3 plejer, kameru, fotoaparat, GPS navigator, računar i druge uređaje po prihvatljivoj ceni. Skuplji modeli mogu čak da se nose ili pobede sve uređaje po pitanju kvaliteta i lakoće upotrebe. Umesto da nosimo kofer stvari sa sobom dovoljno je da imamo dobar mobilni telefon (i mobilni punjač, naravno).

4. Obavljamo posao i učimo brže i bolje
Zahvaljujući mobilnom internetu i napretku servisa i aplikacija možemo da reagujemo u sekundi, pročitamo mejl ili pregledamo PDF, kao i da razmenimo skripte ili jednostavno iskoristimo telefon za učenje/čitanje na bilo kojem mestu. Skripte se i knjige, ionako danas najčešće razmenjuju u PDF formatu.

5. Bolje se zabavljamo
Društvene mreže, razmena fotki, muzika, gledanje filmova, spotova, četovanje i igre dostupni su nam non-stop, uz internet, a možemo ih koristiti samostalno ili u društvu. Spikerfon je odavno zamenio radio na druženjima, poput prvomajskog uranka ili dok se kafeniše sa drugaricama.

6. Ne možemo da se izgubimo
Mape i GPS tehnologija napredovali neverovatno su napredovali od momenta spajanja sa mobilnim telefonima, pa je danas gotovo nemoguće izgubiti se u urbanoj ili nekoj drugoj sredini. GPS je uvek u mogućnosti da nam pokaže gde smo, a servisi proizvođača telefona šta je u okolini, koliko smo udaljeni od kuće i kojim putem da se krećemo.

7. Bliži smo jedni drugima
Skype, WhatsApp, Viber i drugi čet i video call servisi dostupni su nam "iz džepa", najviše zahvaljujući mobilnim telefonima. Sada sa prijateljima i rođacima možemo da uživamo u mnogim stvarima zajedno i emotivno mnogo "intenzivnije".

Evo i zašto je potrebno povremeno da ih stavimo "na čekanje"

1. Povećan stres
Kao produžena ruka "posla i direktora" posao sada može da vas pronađe u svakom trenutku i u pojedinim situacijama možete da imate utisak da ste non-stop na poslu. Šta da radite? Ignorišite mejlove, sem onih koji nisu baš hitni.

2. Problemi sa vidom
Konstantno gledanje u omaleni ekran mobilnog telefona mogao bi da dovede do problema sa vidom u kasnijem periodu života ili do brže potrebe za nošenjem naočara i sočiva.

3. Čine nas nepristojnima
Ali samo ukoliko na svakom mestu i u svakoj prilici gledamo u ekran telefona. Za večerom, u toku porodičnog okupljanja, na sastanku ili putovanju slobodno zaboravite na telefon na nekoliko sati.

Naravno, tu je i dilema o tome da li telefoni zrače ili ne zrače, ali ukoliko ne spavate sa telefonom, ne pričate tokom celog dana i koristite ih umereno zračenje ne bi trebalo da vas brine. Pouzdanih i dovoljno detaljnih infrmacija o tome svakako nema, makar ne što se štetnosti telefona tiče, pa ovo ne bi trebalo ni da vas zabrinjava previše.

Na kraju, kao i kod mnogih stvari u životu, korišćenje mobilnih telefona se svodi na - umerenost. Dakle, budite umereni i uživajte u komunikaciji!

Potražite nas i na MobIT Facebook stranici, mi smo, ipak, uvek onlajn ;)

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA