Ovo je najprodavaniji smartfon na svetu | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ovo je najprodavaniji smartfon na svetu

Nijedan moderni smartfon nije čak ni blizu da prestigne jedan sasvim prosečan Symbian pametni telefon, koji će još dugo nositi etiketu najprodavanijeg!

  Izvor: Nokia.

Symbian. Šta reći, a ne ... šta god?! Operativni sistem, koji je od 2001. do 2009. godine držao preko 70 odsto smartfon tržišta danas broji svoje poslednje trenutke.

Ipak, ostaće zapamćen kao jedan od prvih pametnih mobilnih sistema, koji jednostavno nije mogao da uhvati priključak sa modernim tehnologijama, uljuljkan u veo sopstvenih uspeha, koji mu je potpuno suzio vidno polje.

Nakon gotovo savršenog modela N95, koji je najavljen 26. septembra 2006. godine, nizali su se modeli N Serije sa Symbian operativnim sistemom, koji, čast izuzecima, poput N82, nisu doneli apsolutno ništa novo.

Nakon modela N97, koji je predstavljen sredinom 2009. godine, sve je krenulo nizbrdo nezaustavljivom brzinom. Taj model jednostavno nije smeo (tako loš) da se pojavi na tržištu. Bio je spooor, bagovao je, gasio se, kočio i praktično je svakim novom radnjom sam odbijao korisnike od sebe. Imao je zastareo hardver, displej je bio loš čak i za tadašnje standarde, a sve što je Nokija napominjala da N97 može on nije mogao ili su mu za to bili potrebni minuti i, naravno, nekoliko resetovanja.

Onda je Nokia došla na sjajnu ideju, iako je u tom momentu samo panično pokušavala da ponudi odgovor na sjajne iPhone i druge modele konkurenata. Hardver modela N97 spakovala je u atraktivno kućište sa izmenjvim maskama, a uz telefon je isporučivala i zanimljivu dodatnu opremu, poput trzalice u različitim bojama, koja se koristila umesto olovke za displej.

Rođen je tako model Nokia 5230, koji se do danas prodao u preko 155 miliona komada i nijedan pametni telefon mu nije ni blizu, što se prodaje tiče.

Kupci su voleli upravo trzalicu, izmenjive maske, neobičan izgled, sjajan kvalitet muzičkog plejera, kao i GPS, FM RDS radio i izmenjivu memoriju. Kamera rezolucije dva megapiksela i nije bila nešto, ali su se ljudi nekako navikli. Uspehu je najviše "kumovala" cena od 200 dolara u momentu pojavljivanja na tržištu.

Mladalačka Nokia imala je ARM procesor na 434 (470) MHz, 128 MB RAM memorije i nije imala grafički čip. Displej dijagonale 3.2 inča prikazivao je 360 x 640 piksela, uz Symbian S60 5th Edition OS i 3G HSDPA konekciju do brzine od 3.6 Mbps, ali bez Wi-Fi veze.

Nokia 5230 bila je hit i u Srbiji, i pored toga što je u to vreme izbor dodatne opreme bio vrlo limitiran, a GPS glasovna navigacija za Srbiju, makar što se Nokije tiče, nije radila.

Korisnici su ovaj telefon voleli zbog gomile aplikacija, uglavnom krekovanih, koje su se lako instalirale i uklanjale iz telefona, a za 5230 je bilo moguće vrlo lako naći gomilu sjajnih Java i Symbian igara.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA