Polovina žrtava sajber krađe ne bude obeštećena! | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Polovina žrtava sajber krađe ne bude obeštećena!

Istraživanje "Bezbednosni rizici Kaspersky potrošača" pokazuje da 41 odsto korisnika koji su izgubili novac u sajber-krađi nisu uspeli da ga povrate.

  Izvor: Guliver/Getty/Thinkstock

U teoriji, čak i kada prevaranti uspeju da ukradu novac sa e-banking ili e-payment računa, novac može da se vrati ili od strane banke ili kao rezultat sudskog postupka. Međutim, ispitivanje organizacije B2B International pokazuje da je uspeh u ovome daleko od ostvarivog. Samo 45 odsto korisnika koji su pretrpeli online krađu bili su u potpunosti obeštećeni. Narednih 14 odsto su primili deo ukradene sume, dok je preostalih 41 odsto oštećenih ostalo bez ičega.

Prema izjavama 33 odsto žrtava, novac je najčeće nepovratan ako se desi krađa tokom procesa elektronskog plaćanja. U 17 odsto slučajeva novac nestaje i tokom e-banking procesa, a 13 odsto žrtava je bilo oštećeno u internet prodavnicama.

Banke i internet prodavnice vraćaju novac svojim klijentima češće od, na primer, sistema za elektronsko plaćanje: generalno gledano, samo 12 odsto korisnika elektronskog plaćanja je primilo punu kompenzaciju za gubitke od zlonamernih napada, ali za korisnike banaka ova cifra se penje do 15 odsto. Jedan u deset ispitanika je imao toliko sreće da mu se povrati čitava suma. Postoji takođe značajan nivo "lošeg duga" - 6 odsto korisnika internet prodavnica, 4 odsto klijenata sistema za online bankarstvo i 4 odsto kosrisnika ofe-pay sistema je prijavilo nepovratan gubitak novca.

U isto vreme, mnogo korisnika ostaje uvereno da njihove transakcije pouzdano štite vlasnici ovih usluga. Rezultati istraživanja organizacije B2B International pokazuju da 45 odsto ispitanika veruje da je banka odgovorna za povraćaj svakognovčanog gubitka tokom elektronskih poslova, a 42 odsto ispitanih smatraju da banka treba da obezbedi besplatne bezbednosne instrumente koji će štititi transfere novca.

To sve stvara savršeni vrtlog: sajber-kriminalci namirišu profit i udvostruče svoje napore da ukradu novac od korisnika, dok korisnici delegiraju najviše mere zaštite svojoj banci, usluzi elektronskog plaćanja i internet prodavnicama. Ove firme, međutim, nisu uvek u stanju ili ne žele da obezbede potreban nivo zaštite, zbog tehničkih ili drugih razloga, što čini napade na finansijske transakcije još atraktivnijim za kriminal. Srećom, postoji siguran način da se poboljša situacija.

Napredno bezbednosno rešenje je savršen način da se poboljša sigurnost elektronskih transakcija. Međutim, kada se sajber-napad direktno usmeri na novac, "univerzalna" zaštita koju obezbeđuje većina proizvoda iz Internet Security klase ne može biti dovoljna. Da bi se maksimizirao profit od

uspešnih napada, finansijski prevaranti su spremni da investiraju u specijalne složene zlonamerne mehanizme koje antivirusna rešenja ne mogu lako otkriti. Na primer, oni kupuju ranjivosti pouzdanih aplikacija, prave tačne kopije sajtova banaka, itd.

Imajući u vidu posebne karakteristike internet prevara, kompanija Kaspersky Lab razvija jedistvenu Safe Money tehnologiju za zaštitu računara od finansijskih napada. Ova tehnologija predstavlja skup mehanizama zaštite koji se aktiviraju automatski kada se koristi sistem elektronskog bankarstva ili plaćanja. Integrisani sistem verifikacija na više nivoa može da proveri autentičnost sajta na koji korisnici žele da uđu, i tako zaštiti od fišing napada.

Posebni režim bezbednog pretraživanja štiti korisničke online aktivnosti od zlonamernih napada. Pored njih, postoji mehanizam koji proverava ranjivosti aplikacije na računaru i efikasno štiti od ekspoatatora (zlonamerni programi koji iskoriščavaju ranjivosti u pouzdanim softverima). Konačno, tehnologija Sigurne tastature i Virtualne tastature će poraziti keylogere i omogućiti unos lozinke i podataka o kreditnoj kartici bez rizika od narušavanja privatnosti.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA