Hit mašine osamdesetih: Commodore, Amiga, Nintendo | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hit mašine osamdesetih: Commodore, Amiga, Nintendo

Tačnije, 1985. godina donela je neke od najpopularnijih mašina koje su ljudima ulepšale život i pomogle da se zabave i rade bolje.

  Izvor: Nintendo.

Osamdesete godine prošlog veka donele su revoluciju na mnogim IT poljima. Sreli smo se sa nekim od mašina koje su nam omogućile da posao obavljamo bolje i brže, da se igramo na do tada nezamisliv način, ali i da ulepšamo svakodnevicu gedžetima, poput fotoaparata ili mobilnog telefona.

Godina 1985. posebno se ističe kao jedna od najbitnijih, jer su tokom te godine premijeru imale neke od mašina, koje i danas koristimo, ali i one koje se ponosno šepure kao najbitniji eksponati u IT zbirkama savremenih muzeja.

Originalni Macintosh

Iako je težio preko sedam kilograma i imao 128K memorije ovaj kompjuter je nazvan revolucionarnim zbog svog "gostoljubivog" korisničkog interfejsa, ikonica, padajućih menija i miša, koje su tadašnji mediji dočekali sa oduševljenjem. Originalni Macitosh može se u funkcionalnom režimu i sada videti u muzejima širom sveta, ali se originalni primerci, bez tragova korišćenja mogu pogledati samo u Kupertinu, u muzeju Apple kompanije, koje se nalazi u okviru velikog kompanijskog kampa.

Polaroid 600
Foto aparat koji slika i izrađuje fotke nakon par sekundi i do nedavno je vio veliki hit, a zamislite kako je to izgledalo 1985. godine. U to vreme revolucionarna kamera imala je autofokus i aparaturu izrađenu od stakla. Zbog kvalitetnije optike i mehanizma za izradu fotki kamera je bila priličo teška i zahtevala je upotrebu sa obe ruke. Fotografije sa belim ramom i danas su hit, ali je od slavnog Polaroid fotoaparata ostala dobra aplikacija za smartfone.

Amiga 1000
Težak i slabo reklamiran lični računar proglašen je 2006. godine u časopisu "PC World" sedmim istorijskim modelom, koji je promenio svet. U to vreme marketing kompanije nije umeo da izreklamira ovakav proizvod, odnosno najnapredniji PC uređaj. Imao je 512K memorije, prikazivao je 4.096 boja, imao stereo zvuk i operativni sistem toliko ispred svog vremena da je retko ko i znao da objasni šta on sve može. Koristili su ga grafički dizajneri i animatori, ali je Amiga 1000 usled slabe prodaje i promocije brzo pala u zaborav.

Nokia Mobira Talkman
Prvi komercijalni mobilni telefon na svetu težio je preko četiri kilograma, ali je bio pravi hit! Prodaja je trajala tri godine, od kraja 1984. do kraja 1987, kada ga je zamenio novi model, ali manje uspešan. Baterija ovog čuda, uz koje se isporučivala i torba za nošenje, trajala je svega nekoliko sati. U najboljem slučaju.

Comodore 128
Igračka mašina se pojavila kao naslednica popularnog Commodorea 64, koji se tokom tri godine prodao u preko 17 miliona komada. Commodore 128 nije doneo revoluciju u gejming industriju, iako je sadržao čvrsti disk i prikaz grafike i teksta u 80 redova, ali je ostao upamćen po redizajniranoj tastaturi, koja se u nešto izmenjenom obliku koristi i danas. Pored slova i brojeva tastatura je donela i sterlice i još neke tastere, koji su i danas deo svake tastature. Commodore 128 je poslednja 8-bitna mašina koju je CBM izbacio na tržište i prodata je u pet miliona komada.

Windows 1.0
Prvi grafički interfejs na svetu zamenio je gomilu dosadnih kodova i redove brojeva i šifri, koje su se odomaćile na računarima tog perioda. Imao je sjajno (za to vreme) dizajniranu grafiku sa klizačima, ikonicama, animacijama i nudio je multitasking, odnosno korišćenje više aplikacija istovremeno. Recimo, kalendara i tekst procesora. Izbor programa je u to vreme bio vrlo skroman. Windows 1.0 je zamenio napredniji Windows 2.0.

Nintendo NES
Iz Japana je u Ameriku stigao Nintendo Entertainment System, odnosno NES, koji je postao najprodavanija 8-bitna konzola svog vremena. Imao je kertridže sa igrama, koji su se ubacivali direktno u konzolu, a upravljači, odnosno kontroleri su bili žicama povezani za nju i nisu se mogli menjati, kao što je to mnogima poznato sa novijih konzola. Nintendo NES je oporavio gejming industriju, koja je nakon 1983. počela da gubi dah.

Među revolucionarnim proizvodima te godine pojavili su se, piše Mashable sajt, i Casio prenosive klavijature, popularni "sintisajzer", Texas Instruments GPS prijemnik od nekoliko kilograma, Tissot LCD ručni časovnik i mnogi drugi, među kojima je i Panasonic video.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA