Američka kompanija Microsoft zajedno će sa konkurentskom kompanijom Google pokrenuti sudski postupak protiv američke vlade, zbog obmanjivanja korisnika.
Kompanije su bezuspešno pregovarale i o objavljivanju sudskih naloga, koje su na osnovu Zakona o stranim bezbednosnim službama i nadzoru (FISA), američke vlasti zatražile kako bi dobile uvid u podatke o korisnicima Interneta.
Kako podseća agencija Frans pres, Microsoft i Google su tužili američku vladu saveznom sudu u junu, zahtevajući pravo na objavu informacija o nadzoru korisnika stranih mreža Internerta.
Microsoft i Googlu su u šest navrata produžavali rok vladi da odgovori na njihov pravni korak, ali "pregovori su se neuspešno završili", objavio je na svom blogu glavni pravni savetnik Microsofta Bred Smit.
Dve kompanije su u zajedničkom saopštenju navele da traže pravo na objavljivanje "svih informacija" o sudskim nalozima izdatim na osnovu zakona FISA-e kako bi bili transparentniji prema svojim korisnicima.
"Microsoft i Google su često na distanci jedan od drugog... ali sada smo se udružili. Smatramo, da na osnovu američkog ustava imamo pravo da podelimo informacije sa širom javnošću", dodao je je Smit.
Smit je, takođe, ocenio da objavljivanje informacija o vladinim nalozima neće ugroziti nacionalnu bezbednost i pošto su pregovori propali, poručio: "Idemo na sud".
Pre nego što je Edvard Snouden obavestio svetsku javnost o razmerama špijuniranja američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA), nalozi FISA su bili pod takvom oznakom tajnosti da je Microsoftu, Googlu ili drugim kompanijama bilo zabranjeno da u javnosti pominju da su uopšte primali sudske naloge.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.