Po 15 dolara odštete dobiće 614.000 korisnka najveće društvene mreže, čiji su lični podaci uključeni u reklame bez njihovog pristanka.
Iako je procenjeno da su u reklama koje je društvena mreža plasirala tokom nepoznatog perioda upotrebljena imena i fotografije 150 miliona korisnika, odšetu će dobiti samo oni koji su odgovorili na pismo koje im je Facebook poslao ove godine.
Prema zvaničnim sudskim proračunima, Facebook je nedozvoljeno koristeći podatke i fotografije svojih korisnika preko reklama zaradio oko 73 miliona dolara. Za odštetu će potrošiti svega 9.2 miliona dolara i sud smatra da je to sasvim OK.
Sud je obavezao društvenu mrež da izmeni "Izjavu o pravima" korisnika i da korisnicima da više informacija i veću kontrolu nad tim kako koristi njihove podatke.
Odluku da se isključi iz tog sudskog spora donelo je više od 7.000 korisnika, što im omogućava da podnesu sopstvene tužbe protiv Facebooka.
Ovi korisnici smataju da je potez Facebooka "skandalozan dokaz samovolje te društvene mreže", koja se igra podacima svojih korisnika onako kako ona poželi. Svih 7.000 korisika, koji nisu zadovoljni presudom i visinom odštete planira da nastavi sudski proces, kako u Americi, tako i širom sveta i traži daleko veću odštetu i brisanje spornih reklama.
Veliki broj korisnika iz ove grupe obrisao je Facebook nalog.