Testirali smo: Sony Xperia Z | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Testirali smo: Sony Xperia Z

Sonyjev pametni telefon poseban po svom dizajnu i ekranu od pet inča testirali smo sa kompletnim softverom.

Pre ovog uradili smo detaljan test modela koji nije imao završen softver. Sa prodajnim modelom stvari se nisu puno promenile, pa, ako već niste možete pročitati prvi test Sony Xperia Z, kroz koji smo dali i odgovore na vaša pitanja.

Vodootpornost - više detalja i saveti

Sony Xperia Z posebna je po svom dizajnu, koji joj omogućava da vizuelno bude lako upadljiva, a istovremeno je vodootporna i otporna na prljavštinu i prašinu.

Kada se telefon isprlja jednostavno ga operite pod mlazom tekuće vode, bez ikakvog straha. Takođe, ako ga zalijete kafom, vodom, sokom ili nekom drugom tečnošću, obrišite ga, ostavite da se osuši i potom krpom dobro istrljajte spojeve na telefonu i procepe za zvučnike, kako biste izbacili ostatke kafe ili skorelog soka.

Što se potapanja tiče, Sony Xperia Z je zvanično vodootporna na dubini do jednog metra, u slatkoj vodi sa dužinom boravka do 30 minuta. Prema zvaničnim podacima kompanije, ne treba telefon izlagati slanoj ili hlorisanoj vodi, jer bi zaštitni spojevi mogli da “popuste”.



Snimanje pod vodom je jedna od najatraktivnijih funkcija ovog telefona. Pod vodom displej nije moguće koristiti, a kako telefon nema taster za okidanje slika i video snimaka početak i završetak snimanja morate obaviti iznad vode. Telefon dolazi sa Video Editor softverom, pa delove na kojima se vidi da ste snimanje započeli/završili iznad vode možete iseći naknadno. Što se kvaliteta tiče - ruku držite mirnom, nađite neko dobro okruženje i napravićete odlične podvodne snimke.

Dobra kamera sa par “caka”

Sony Xperia Z ima kameru rezolucije 13 megapiksela, sa Sonyjevom Exmor RS tehnologijom, zaduženom za stvaranje kvalitetnijih i detaljnijih fotografija.

Praksa je pokazala da je Sony Xperai Z kamera po kvalitetu korak iza Samsunga Galaxy S4, ali je za korak bolja od HTC-a One. Maksimalna rezolucija ffotografije je 4.128 x 3.096 pixels, međutim, ukoliko se koristi Superior auto mode, koji ćete najčešće i koristiti, rezolucija se spušta na 12 megapiksela, sa maksimalnom velčinom fotografije od 3.920 x 2.940 piksela. Nije da nešto posebno gubite na veličini fotki, ali moramo da naglasimo da ne možete uvek da koristite maksimalnu dostupnu rezoluciju.

Kvalitet fotografija dobijenih u Normal ili Superior auto modu je dobar. Fotografije su pune detalja, nema previše šuma, kolornih distorzija ili agresivnog softverskog izoštravanja.

Ako iz nekog od razloga niste zadovoljni kvalitetom fotografija u Normal ili Superior Auto modu, onda se okenite Burst Modu. Taj mod omogućava snimanje više fotografija uzastopno u tri različita vremenska intervala, ali ono što je važnije jeste to da omogućava bolji kvalitet fotki. Pogledajte primere.

Burst mod nudi maksimalnu rezoluciju fotografije od devet megapiksela, sa 16:9 odnosom stranica. Ono što ćete, takođe na njima primetiti jeste nešto više šuma, ali on nije značajnije izražen u odnosu na Normal i Superior Auto podešavanja.
Boje su prirodne, linije i prelazi oštriji, fragmenti (pridruženi pikseli) se jasno vide na uvećanju od 100 odsto, ali u celini slike “uhvaćene” Burst modom su oštrije, kvalitetnije i imaju više detalja. Kada fotografije nastale Burst modom odštampate izgledaće jasnije i kvalitetnije od onih iz Normal/Superior Auto moda, a nedostaci na njima neće biti lako uočljivi.

Burst mod omogućava korišćenje blica, snimanje u tri rezolucije, sa maksimalnom od 3.920 x 2.240 piksela i centriranim autofokusom.

Ostale funkcije kamere su manje-više uobičajene i vredi pomenuti HDR snimanje i fotografisanje, autofokus i fokusiranje dodirom, kao i odlične video snimke u Full HD rezoluciji (1.920 x 1.080 piksela). Snimci se beleže u 16 MBps bitrejtu, sa do 30 fps i tokom snimanja videa je moguće slikati u maksimalnoj rezoluciji od jednog megapiksela.

Veliki uporedni test kamera trenutno četiri najjačih dostupnih smartfona očekuje vas uskoro, pa ćete imati priliku da vidite kako se Sony Xperia Z kotira među modelima Nokia Lumia 920, HTC One i BlackBerry Z10!

Sony servisi u Srbiji ne rade

Xperia Z dolazi sa Androidom 4.1.2, koji je obogaćen nekim od popularnih Sony digitalnih servisa, koji uopšte ne rade kod nas. Music Unlimited, Video Unlimited i veza sa PlayStation Storom nisu dostupni u Srbiji, pa besplatno slušanje uzike, gledanje filmova i igranje PS igara možete da zaboravite. Da li će ovi servisi proraditi u Srbiji - ne verujemo. Ali, nemojte da mislite da je to slučaj samo sa Sonyjem. Ista je situacija sa Nokijinim, Samsungovim i multimedijalnim servisima drugih proizvođača, koji su mahom nedostupni kod nas.

Što se rada tiče, Sony Xperia Z je stabilan, brz i pouzdan telefon, koji vas neće izneveriti.

Folija na staklu, dizajn i boje

Sony Xperia Z dolazi sa Dragon trail staklom sa obe strane, jer kompanija, tradicionalno ne koristi Gorilla Glass staklo. Sa obe strane je nalepljena posebna folija, koja ekran i poleđinu štiti od grebanja i udaraca i vrlo ju je teško skinuti. Ukoliko, ipak, odlučite da je skinete treba da znate da ćete sa njom skinuti i Sony logo sa prednje i Xperia logo sa zadnje strane telefona. U paketu sa telefonom, što je ranije bio slučaj, ne dobijaju se rezervne zaštitne folije.

Sony Xperia Z dolazi u tri boje. Crnoj, beloj i ljubičastoj. Crnu smo imali na našem testu “izdržljivosti”, ljubiastu smo videli na premijeri i verovatno će biti hit među damama, ali beli telefon izgleda nekako najatraktivnije i što je najvažnije - otisci prstiju se na njemu najmanje vide!

Bela Xperia Z ekskluzivno je dostupna samo u mt:s prodavnicama, po ceni od jednog dinara, uz najjače tarifne pakete, dok je u drugim paketima njena cena do 56.400 dinara.

Xperia Z je sjajno dizajniran, odlično izrađen i atraktivan telefon, koji dokazuje da i Sony može da bude potpuno ravnopravan sa najjačom konkurencijom. Ipak, cena je ono što će mnoge sprečiti da ga kupe. Sony Xperia Z renutno se u slobodnoj prodaji može kupiti po ceni iznad 80.000 dinara.

Sony Xperia Z specifikacije

Mreže i dimenzije
GSM 850/900/1800/1900
HSDPA 850/900/1800/2100
LTE 800/850/900/1800/2100/2600
139 x 71 x 7.9 mm
146 g

Displej i senzori
TFT kapacitivni touchscreen, 16M boja
1.920 x 1.080 piksela, 5 inča dijagonala, 441 ppi
Poseban zaštitni sloj od grebanja i antirefleks
Dragon Trail staklo sa obe strane
Akcelerometarski senzor za rotaciju sadržaja
Senzor blizine uređaja
Komande osetljive na dodir
Multi-touch unos sadržaja do 10 istovremena unosa

Povezivanje
GPRS i EDGE klase 32, 3G sa HSDPA+ i LTE
HSUPA, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot
Bluetooth v2.1 sa A2DP i EDR, microUSB 2.0, NFC
Vibracija, spikerfon, 3.5 mm audio ulaz
USB OTG preko Live Docka
Sony Mobile Bravia 2 engine za Sony TV uređaje

Operativni sistem i procesor/hrdver
Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) + Key Lime Pie nadogradnja
Quad-Core 1.5 GHz Krait procesor, Adreno 320 GPU,
Qualcomm MDM9215M/APQ8064 Snapdragon čipset
GPS-A i GLONASS uz asistenciju mreže
Glasovne beleške i pozivanje
Digitalni kompas

Multimedija
Kamera 13 MPix, max rez. 4.128 x 3.096 piksela
Sony Mobile Bravia 2 podrška za unapređenje slike
3D Sweep panoramsko fotografisanje
Geo-tagovanje, detekcija lica, Led blic, touch + autofokus
Full HD 1.080p i HD 720p video snimanje sa 30 fps
MMS, Email, Push Email, IM
Stereo FM radio sa RDS-om
Google Search, Maps, GMail
YouTube, Google Talk, Picasa
Timescape i FB Inside Xperia
Facebook i Tweeter imenik i posebne aplikacije
MP3/WAV/AAC+ plejer
MP4/H.264/DivX/XviD plejer

Autonomija
Li-Ion baterija kapaciteta 2.330 mAh
Prosečna autonomija do jednog dana

Sve druge detalje o ovom telefonu možete saznati na OVOM linku, a u komentarima i na Twitteru nam možete postaviti pitanja, ako smo nešto propustili.

(Marko Čavić, MONDO)

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA