MONDO u poseti Intelovom "štabu" u Srbiji | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO u poseti Intelovom "štabu" u Srbiji

Po čemu je Intel još poznat, osim po procesorima, šta je to Ultrabook i zašto smo u Intelu pili čaj, a ne "koka-kolu"...

Tokom posete Intel predstavništvu u Srbiji, sem da Intelovo "srce" pokreće najrazličitije uređaje, saznali smo i mnoge interesantne stvari.

Za kompaniju Intel sigurno ste čuli, ali verovatno ne znate to da ona ima regionalno predstavništvo u Srbiji, koje pokriva ceo ex-YU region, uključujući i Albaniju.

Intel je u februaru 2011. kupio firmu Silicon Hive, osnovanu još 2007. godine, koja je postala deo Intel Mobile Communications Group, devices R&D. Kao deo Intela sada se ta firma bavi razvojem aplikacija za kamere namenjene pametnim telefonima, tabletima i Ultrabook računarima. U ambicioznom timu radi oko 40 mladih, talentovanih ljudi, koji su odgovorni, između ostalog, i za to što smo u Intel kancelariji u Beogradu pili čaj, umesto “koka-kole”, jer su baš oni krišom sve popili pre našeg dolaska.

Bez obzira na to, poseta Intelu bila je sjajno iskustvo. Od našeg sagovornika, direktora sektora za razoj poslovanja kompanije Intel u Srbiji, Andreje Jaukovića , saznali smo mnogo zanimljivih stvari.

Jednog od prvih ljudi Intela pitali smo da nam objasni čime se sve kompanija bavi, jer ih većina korisnika povezuje samo sa procersorima.

“Kompanija Intel se bavi, ne samo projektovanjem i proizvodnjom procesora, nego i razvojem softvera i hardvera za sebe i druge kompanije. U poslednjih nekoliko godina počeo je ubrzan razvoj Intel proizvoda i za smartfon i tablet industriju. Takođe, Ultrabook koncept je delo Intel kompanije, koji se realizuje u dogovoru sa poznatim imenima iz IT sveta. Intel sarađuje i sa telekomunikacionim operaterima, multinacionalnim kompanijama i ulaže velika sredstva u istraživanje i razvoj novih tehnologija”, objasni nam je Andrej Jauković.

U Intelu su posebno ponosni na potpuno drugačiji koncept učenja, koji se u Srbiji i regionu razvija upravo na vašu inicijativu.
“U Srbiji je posebno aktuelna tema računarske pismenosti. Upravo će IT pismenost biti presudan faktor u budućnosti naše dece. Oni koji budu računarski i tehnički pismeni imaće prednost u odnosu na svoje vršnjake, koji to nisu. Zbog toga se trudimo da tehnologiju približimo deci i da im inovativne alatke za učenje učinimo razumljivijim.
Classmate PC računar kompanije Intel, dizajniran u obrazovne svrhe, promenio je način na koji milioni studenata u 50 zemalja uče i mi želimo da srpskim osnovcima pružimo tu istu priliku. Koncept učenja “Jedan na jedan” ne stavlja nastavnika na centralno mesto, negu upravo učenika. Kroz interakciju sa računarom, koji ima preinstaliran set obrazovnih programa, uključujući i kameru sa mikroskopom, dete se ohrabruje da istražuje, lakše se osamostaljuje, a računari im postaju bliži i prijemčiviji za korišćenje.”

Po čemu su Intel Classmate PC računari posebni?
“Napravljeni su tako da se lako mogu prenositi. Imaju programe za matematiku, biologiju i hemiju, koji su koncipirani tako da pobuđuju dečije interesovanje, vuku ga da istražuje i na taj način ga oslobađaju i uče kako se koristi računar. Računari su dobri i za profesore, jer im omogućavaju da konstantno prate napredak deteta, da sa njime komuniciraju na sasvim drugi način i imaju uvid u njegova interesovanja. Deca ostaju u kontaktu sa nastavnikom i kada odu kući, putem interneta.”

Intel Classmate PC omogućava i neke neobične načine edukacije?
“Jeste. Recimo, kamera koja je ugrađena u računar, ima i mikroskop, pa se preko njega obavljaju mnoge interaktivne vežbe iz biologije.
Sistem učenja “Jedan na Jedan” je sjajno prihvaćen u Republici Srpskoj, ali i u Makedoniji. Projekat je omogućio nabavku 70.000 Classmate računara za osnovce širom te zemlje, koji su pokazali sjajne rezultate tokom njegovog trajanja. U Republici Srpskoj je taj projekat pomogao nabavku 20.000 Intel Classmate računara, na kojima deca uče.
I u Srbiji seintenzivno radi na ovom projektu. Za sada je taj koncept dostupan u dve beogradske opštine (u Rakovici i na Vračaru), a uskoro bi trebalo da zaživi i u drugim opštinama grada, ali i na teritoriji cele Srbije.”

Šta je to Intel spremio za mobilne telefone?
“Kompanija je kroz asortiman koji proizvodi za druge firme svakako već neko vreme prisutna u mobilnim uređajima, ali je napravila proboj i sa sopstvenim rešenjima. Aktuelni modeli sa Intel procesorima različite brzine i arhitekture su Motorola RAZRi, Lenovo K900, ASUS Fonepad, ali i modeli dualkor smartfona koje uz Intel podršku svojim korisnicima nude operateri širom sveta, poput Mobifona u Vijetnamu, Oranža u Francuskoj ili Safarikoma u Keniji.”

Koje su prednosti smartfona sa Intelovim procesorima?
“Sirova snaga nije ono što je glavna prednost Intelovih rešenja. Procesori koje ugrađujemo u telefone su izrađeni u najnovijim tehnologijama i omogućavaju povećanje performansi, ali što je još važnije - uštedu energije. Na taj način Intel je u mogućnosti da obezbedi brze i pouzdane mobilne telefone/tablete, koji imaju veću autonomiju rada.
Nova Intel Atom platforma (Clover Trail+) sem prednosti, koje smo već pomenuli, omogućuje da uživate u najbržem pretraživanju Interneta, gledanju Full HD filmova i naprednim Android aplikacijama i igrama. Dvojezgarni 32 nm Intel Atom procesori - Z2580, Z2560, Z2520 - na raspolaganju su u brzinama od 2.0 GHz, 1.6 GHz i 1.2 GHz. Tu su i unapređene mogućnosti prikaza, obuhvatajući podršku za dve kamere, sa senzorom primarne kamere od 16 megapiksela, panoramsko slikanje, mobilno HDR slikanje sa opcijom za jasnije slikanje tokom lete i mnoge druge.”

Koji telefon vi koristite?
“Lenovo K900. Predstavljen je prvi put na Sajmu CES i zasnovan je na Intel Atom procesoru Z2580. Istovremeno je tanak (6,9 mm) i poseduje prvi full high-definition 400+ PPI ekran od 5.5 inča.”

Šta se sprema novo u bliskoj budućnosti za smartfone?
“Intel je nedavno na MWC sajmu u Barseloni najavio svoj 22 nm Atom SoC (Merrifield) CPU za pametne telefone, koji će poboljšati performanse, energetsku efikasnost i trajanje baterije.

A šta spremate za Android tablet tržište?
“Sa podrškom za WUXGA rezoluciju od 1.900 x 1.200 piksela, biće omogućena proizvodnja Android tableta sa većim ekranima. Podržan je i 4.2 Jelly Bean, zajedno sa HSPA+ tehnologijom na 42 Mbps i sa Intel XMM 6360 tankim modem rešenjem.

Nekako logično, posetu Intelu smo završili pričom o Ultrabooku čija popularnost raste, a cena pada. Za one koji još ne znaju šta je to Ultrabook, zamolili smo Andreju Jaukovića da definiše ovaj uređaj.

“Da bi uređaj nosio ime Ultrabooka potrebno je da ispuni neke uslove. Najbitnije je to da računar te serije bude izuzetno tanak i lak, do 0.8 inča debljine. Moraju da poseduju ultra brzo podizanje sistema tj. da se probude iz najdubljeg sna (hibernacije) do pune primene (interakcija sa tastaturom) za manje od 7 sekundi. Ultrabookovi moraju imati produženo trajanje baterije, do najmanje 5 sati, a već sada mnogi imaju baterije koje traju čak 8 i više sati. Takođe, Ultrabook računarima omogućen je i viši stepen bezbednost, koju obezbeđuje Intel Identify Protection tehnologija, koja pruža sigurnost korisnicima prilikom kupovine, onlajn bankarstva i igranja igara. Tu je i Anti-Theft tehnologija za sprečavanje krađe.“

Koji Ultrabook vi koristite?
“Trenutno Lenovo Carbon X1, koji je izuzetno kvalitetan, može da se otvori do 180 stepeni i moćan je što se performansi tiče.”

A šta radite u situacijama kada zaboravite da ponesete telefon? Da li možete da provedete dan bez telefona?
“Obavezno se vraćam po njega, ne mogu nigde bez telefona. Ne zato što sam zavisnik, nego jednostavno zato što ne mogu da obavljam svakodnevne poslove bez njega.”

Koliko pazite svoje gedžete i IT sprave?
“Vidi se iz priloženog”, kaže Jauković pokazujući izgreban laptop koji mu je ispao nekoliko puta, kao i telefon, čija je prednja maska gotovo izlizana od korišćenja.

Da li je istina da vam je kofer uvek u kancelariji, kako smo čuli iz pouzdanih izvora?
“Pa, jeste! Putujem često i moram uvek da budem spreman. Uglavnom je to zbog posla i sastanaka, koji su neodložni i pojave se iznenada."

Koji sajt vam je načešće na displeju telefona?
“Pored MONDA, naravno, neki sportski, na kojem na brzinu mogu da pogledam rezultate fudbalskih utakmica i pratim sportske vesti.”

Koji video vas je poslednji put iznenadio?
“Evo ovaj, koji nas opet vraća na početak i na temu da moramo da radimo na pripremi dece za korišćenje interneta i računara.”



(Marko Čavić, MONDO)

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA