Otključavanje telefona je zločin! | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Otključavanje telefona je zločin!

Američki pravni sistem uvrstio je otključavanje telefona na listu radnji kažnjivih zakonom, sa propisanom kaznom do tri godine zatvora.

Zaključani telefoni su oni koje kupimo kod operatera po našem izboru i možemo da ih koristimo isključivo sa karticom tog operatera. Ukoliko želimo u takav telefon, bez obzira na to da li pripada kategoriji smartfona ili običnih urađaja, da ubacimo neku drugu karticu morali bismo da ga nosimo u servis na otključavanje. U suprotnom ne bismo mogli da koristimo nijednu drugu karticu.

Zaključavanje telefona na jednu mrežu primenjuje se na gotovo sve uređaje koji se mogu naći u ponudi operatera: telefone, pametne uređaje, tablete, modeme za mobilni Internet, računare, hibridne uređaje i sve druge. Takvi uređaji u Evropi i Americi uglavnom nose logo operatora koji ih prodaje i on je smešten iznad displeja ili na poleđini uređaja.

Ovlašćeni servisi se, uglavnom ne bave ovakvim zahvatima, dok se u Americi sada više nijedan servis neće ni smeti baviti takvim prepravkama. Predlog zakona, koji je već prošle godine usvojen, i koji je imao “vremenski okvir privikavanja korisnika na njega” od 90 dana istče 26. januara i od tog datuma počinje da se primenjuje.

Zakon o zabrani otključavanja smartfona i tableta na teritoriji Amerike deo je anti-hakerskog paketa zakona pozatog pod objedinjenim imenom Digital Millennium Copyright Act (DMCA), koji je donet još u oktobru 2012. godine.

Zašto je otključavanje telefona loše

Otključvaje zahteva izmenu softvera uređaja u manjoj ili većoj meri, tokom kojeg može doći do njegovog oštećenja, delimične ili potpune nefunkcionalnosti. U zavisnosti od načina na koji je telefon zaključan zavisi i postupak otključavanja.

Neki operateri u telefone ubacuju kompletno prilagođene menije, koji se u potpunosti razlikuju od fabričkih, drugi ubacuju samo pojedine aplikacije, dok ih neki jednostavno zaključaju samo na svoju mrežu.

Najteže od grešaka, koje su nastajale ranije, a moguće su i danas tokom procesa otključavanja, posebno u Symbian sistemu, jesu zaključavanje Internet veze, često ispadanje iz mreže, spontano resetovanje bez posebnog razloga, poteškoće tokom upotrebe, poput seckanja i kočenja i tokom najobičnijeg kretanja kroz menije i mnoge druge.

Danas se dekodiranje primenjuje uspešnije, jer su alati, uglavnom napredniji i standarizovani, ali se i dalje mogu pojaviti neke od gore navedenih grešaka.

Ukoliko i vaš telefon ima bilo kakvu oznaku operatera na kućištu ili u meniju – budite sigurni u to da koristite telefon koji je otključan sa te mreže. Takođe, takvi telefoni najčešće su uvezeni nelegalnim putem i imaju nestandardnu garanciju, koja je kraća za godinu dana ili makar nekoliko meseci, ne pokriva stvari, koje standardna garancija obuhvata i mnoge druge kojima prodavci takvih telefona nelegalno pribegavaju.

Dekodirani tj. otključani telefoni su, uglavnom povoljniji od originalnih i legalnim kanalima uvezenih uređaja i ne dolaze u standardnom pakovanju. Ti telefoni su već korišćeni, makar toliko vremena, koliko proces dekodiranja i testa nakon njega traju.

Ako imate nešto da dodate - čekamo vas na Twitteru ili u Komentarima.

(Marko Čavić, MONDO)

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Ovo ne smete propustiti

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA