Google obeležava Noć veštica | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Google obeležava Noć veštica

Logo najpoznatijeg internet pretraživača u znaku je Noći veštica, koja se obeležava uoči katoličkog praznika Svi Sveti.

Današnji Google logo donosi simpatičnu animaciju na temu Noći veštica, koja će vam pokazati kako to Google planira da proslavi ovaj praznik. Tu su crna mačka, gavran, čudovište sa ogromnim zubima, kostur koji igra, urokljive oči i – ostatak pogledajte sami. Prelazite kursorom miša preko današnjeg Google logoa i kliknite na delove slike koji su animirani da biste videli animaciju ili čuli strašne zvukove.

Noć veštica obeležava se 31. oktobra u Americi, Kanadi, Velikoj Britaniji, Irskoj, Švedskoj, Portoriku, Japanu, na Novom Zelandu i u pojedinim delovima Australije.

Poslednjih godina i u Srbiji se mogu kupiti maske i ostali predmeti koji se koriste za obeležavanje ovog praznika. U nekim noćnim klubovima se organizuju žurke i maskenbali, a u pojedinim restoranima se pripremaju isključivo jela od bundeve, glavnog simbola Noći veštica. Po svemu sudeći, "uvezli" smo još jedan praznik - uz Dan zaljubljenih, sada slavimo i Noć veštica.

Proslava Noći veštica podrazumeva kostimirane zabave, pravljenje čudesnih lampi od bundeva, gledanje najstrašnijih horor filmovi I druge strašne “aktivnosti”. Deca maskirana u omiljene zloće ili čudovišta iz crtaća i filmova idu od vrata do vrata, traže slatkiše i uzvikuju: "Dajte nam slatkiše ili ćemo morati da uradimo nešto nevaljalo!".

Noć veštica potiče od antičke keltske svetkovilne

Poreklo ovog praznika datira još od antičke keltske svetkovine Šamhain (paganski gospodar mrtvih kod starih Druida). Kelti, koji su živeli na prostorima današnje Irske, slavili su svoju Novu godinu prvog novembra. Noć uoči Nove godine bila je posvećena Šamhainu. Verovali su da se tada duhovi vraćaju na zemlju, uzrokujući probleme i uništavajući useve.

Keltski sveštenici gradili su ogromne lomače gde su se ljudi okupljali kako bi spalili useve i životinje kao žrtve keltskim božanstvima. Irski imigranti su verziju ove tradicije preneli u Severnu Ameriku u 19. veku. Danas je taj praznik jedan od omiljenih i posebno je popularan među poznatim facama, koji se maskiraju u najrazličitije likove I okupljaju se na gala žurkama.

(MONDO – agencije)

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Tagovi

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA