Dešavaju se tektonske promene na tržištu pametnih satova - počinje nova era | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dešavaju se tektonske promene na tržištu pametnih satova - počinje nova era

Autor Ilija Baošić

Najveći igrači na tržištu su se pomerili sa mrtve tačke, ulazimo u novu eru pametnih satova.

 Preporod pametnih satova Izvor: Samsung

Svako će napraviti neki svoj presek, ali ako nas neko pita - prvi pametan sat kakav danas poznajemo je Samsung Galaxy Gear. Ne morate nas držati za reč, mirne duše ćemo prepustiti svoju poziciju i dati poene sagovorniku, ali sa stanovišta srpskog tržišta i široke upotrebe, to je crta koju smo povukli.

Možda smo želeli previše, ali te 2013. godine, kada je lansiran, delovalo je kao da je nebo granica za pametne satove, a naša očekivanja su samo rasla. Ubrzo je delovalo je kao će Android Wear (danas Wear OS) dominirati tržištem u godinama koje dolaze.

Možda će vas zanimati

Ipak, razvoj ovih uređaja je u jednom momentu upao u začarani krug. Razvoj softvera je stagnirao, jer čipset nije bio na nivou, potrošači nisu masovno prihvatili Wear OS pametne satove, a developeri nisu razvijali naprednije aplikacije. Razvoj čipseta je stagnirao, jer je bio sasvim dovoljan za jednostavne aplikacije, postojeći softver i zahteve potrošača. Potrošači su spustili svoja očekivanja, jer čipset i softver stagniraju, a developeri nisu dovoljno maštoviti u razvoju aplikacija. Developeri se nisu trudili da razvijaju aplikacije, jer softver i čipset stagniraju, a korisnička baza je premala.

Ova stagnacija je učinila da Apple lako dominira svojom stranom tabora, a dala je i šansu drugim proizvođačima, sa sopstvenim operativnom sistemima, da se istaknu na tržištu. Formula velike većine proizvoda je bila jednostavna - ponuditi ograničene uređaje koji određene funkcije rade dobro i ništa više, što će se i pokazati kao pobednička formula. 

Nemojte nas pogrešno shvatiti, nemamo ništa protiv. Danas je tržište preplavljeno odličnim pametnim satovima i ne sumnjamo da će mnogi pronaći ono što žele. Na krilima ovih uređaja su se razvili drugi aspekti hardvera, kao što su ekrani i razni senzori. Ipak, ostao je gorak ukus u ustima, jer nikada nismo videli tehnološki skok, kao što je to bio slučaj sa pametnim telefonima, i nikada nismo uspeli se otresemo utiska da želimo više.

Na našu sreću je prošle godine, iznenada i bez najave (kao letnje kiše u pesmi Dejana Cukića), odjeknula vest da Samsung Galaxy Watch 4 neće koristiti Tizen operativni sistem, već Wear OS. To je moglo značiti samo jedno - čekao nas je preporod pametnih satova.

I poslednji skeptik je promenio mišljenje kada je video izveštaje tržišta pametnih satova - Wear OS je imao 17,3% udela u trećem kvartalu 2021. godine, što je ogroman skok u poređenju 3,2%, koliko je držao u istom periodu 2020. godine. Samsung je taj koji je presekao Gordijev čvor.

 0005_galaxywatch4_yellow_kv_2p.jpg Izvor: Samsung

Korisnici su se vratili, a vratio se i razvoj hardvera, jer je Qualcomm na sinoćnjem događaju predstavio novi Snapdragon W5+ Gen 1 čipset, namenjen pametnim satovima, koji donosi ozbiljan skok u performansama i energetskoj efikasnosti.

Novi čipset je izrađen na 4 nm procesu, što je takođe ogroman napredak kada ga uporedimo sa 28 nm procesom na Wear 2100 i Wear 3100 procesorima, odnosno 12 nm na Wear 4100.

Qualcomm koristi četiri A53 jezgra, čija brzina takta iznosi 1,7 GHz, sa dvostrukom Adreno 702 grafikom i memorijom koja je tri puta brža. Sve u svemu, reklamira se duplo veći učinak.

Novi čipset takođe obećava glatko skrolovanje, glatku reprodukciju 1080p video sadržaja, prepoznavanje slika u realnom vremenu, navigaciju, pa čak i 3D naličja sata.

Bolji proces je snizio potražnju energije za 30-60% u "ključnim zadacima" u poređenju sa Wear 4100+ čipsetom. Najveće poboljšanje je vidljivo na pozadinskim notifikacijama, koje sada troše 57% manje energije, dok always-on display troši 42% manje, Bluetooth muzika 36%, GPS 42%, skrolovanje 41%, a VoLTE pozivi 34%. Kada se sva ova poboljšanja uzmu u obzir, Qualcomm tvrdi da će baterija trajati 50% duže.

Naravno, sva ova poboljšanja neće značiti ništa onima koji su sasvim zadovoljni onim što ograničeni pametni satovi mogu da im ponude. Tržište se, zato, deli pred našim očima, a najzahtevniji korisnici ponovo imaju čemu da se raduju. Prelazak kompanije Samsung na Wear OS je započeo tu podelu, a kompanija Qualcomm je učinila ozbiljan korak napred - preporod pametnih satova je počeo.

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 8

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bubi

Da se proizvođačima zabrani reklamiranje onih funkcija koje nisu odmah uključene u Srbiji. Postojalo je elegantno i brzo rešenje. Da se odobri EKG i merenje pritiska uz napomenu da nema medicinski značaj. I ovako kod nas nadležne institucije za proveru bilo čega su nesposobne, sem da primaju platu

Dokle vise isto?

Ovo silovanje potrosaca sa tehnologijom koja stoji u mestu i naplacuje samo novu sminku i budzenje beskorisnih performansi je prevrsilo svaku meru. Kada za 100 EUR budem mogao da kupim smartwatch sa E-ink displejem, autonomijom od 3 meseca, GPS lokatorom i kompasom, termometrom, nezavisnim koriscenjem telefonskih mogucnosti sata i kada mi je telefon kod kuce, prirucnom kamericom u HD rezoluciji, e onda mogu da racunaju na moju kupovinu. Do tada, sisajte ovce...samo dalje od mene.

beogradska seljačina

ko bre nosi sat, pa još na baterije? ste vi paralelni?