3 KLJUČNE STVARI SVAKOG TELEFONA: šta je brzina osvežavanja ekrana, zašto je važna i treba li vam to uopšte | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

3 KLJUČNE STVARI SVAKOG TELEFONA: šta je brzina osvežavanja ekrana, zašto je važna i treba li vam to uopšte

Ukratko - zašto je važno da telefon ima ekran sa što većom stopom osvežavanja sadržaja, ali i na šta to još utiče.

 HONOR Magic4 Lite Izvor: SmartLife / Marko Čavić

Tek nedavno iz flagship kategorije brzina osvežavanja ili frekvencija/stopa osvežavanja ekrana iznad 60 Hz spustila se do povoljnih telefona.

Danas u ponudi čak i u nižoj i srednjoj klasi imamo telefone sa 90 ili čak 120 Hz brzim osvežavanjem ekrana, što i povoljne telefone čini daleko primamljivijim i prijatnijim za korišćenje.

Možda će vas zanimati

Jedan od takvih telefona je i HONOR Magic4 Lite, čiji je ekran jedna od tri najvažnije stvari na koje bi trebalo da pazite pri kupovini bilo kog telefona.

Do sada smo vam pričali o bateriji, a sad prelazimo na brzinu tj. frekvenciju osvežavanja ekrana i na kraju nam je ostalo da vam objasnimo i koja je to treća stvar o kojoj morate da vodite računa kad birate novi telefon.

Frekvencija osvežavanja na mobilnim uređajima ima istu funkciju kao i na svim ostalim ekranima koje smo pominjali - daje gladak prikaz animacije. Do skoro je standard za mobilne ekrane bio 60 Hz. Od kraja 2019. godine, počeli su da se javljaju modeli sa osvežavanjem ekrana od 90 Hz. Sada već imamo modele od 120 Hz, pa čak i 144!

Pogledajte

04:02
HONOR Magic4 Lite priča o ekranu VIDEO
Izvor: SmartLife
Izvor: SmartLife

Visoka brzina osvežavanja ekrana ima nekoliko prednosti. Prilikom brze promene prikaza, poput skrolovanja na primer u Instagram aplikaciji, vaše oči mogu jasnije da vide više sadržaja, nego što je to situacija kada je osvežavanje 60 Hz. Ovo je moguće, jer vam telefon pri svakom pokretu servira više frejmova (sličica), omogućavajući pomenute glatke animacije i tranzicije. Takođe, svi gejmeri će vam reći da je u igrama koje zahtevaju brze reflekse kao što su to pucačine iz prvog ili trećeg lica ili vožnje, brzina osvežavanja razlika između pobede i poraza, bez mnogo preterivanja.

Naravno, bolji kvalitet animacije prilikom prikaza nije sporan, ali veće frekvencije osvežavanja sa sobom nose penal koji je krucijalan kod mobilnih uređaja - veću potrošnju energije, a samim tim i kraće trajanje baterije. U zavisnosti od modela, specifikacije, to može da bude između 10 i 30%.Zbog toga je važna naša priča o bateriji HONOR Magic4 Lite telefona, koja će vam omogućiti da non-stop uživate u najboljoj slici, ali i da autonomija telefona traje dugo. Takođe, kad smo već kod gejmera recimo i to da je sampling rate tj. brzina odziva ekrana na mestu dodira HONOR Magic4 Lite telefona čak 240 Hz, što odgovor na komande u igrama čini munjevito brzim.

Zanimljiva opcija je promenljiva frekvencija osvežavanja, koju od skoro primenjuje većina proizvođača telefona, a koja je prvo došla sa vodećim modelima. Kada je potreban gladak prikaz, ekran će se osvežavati na 120 Hz, a radi uštede energije će se obarati i do 10 Hz na statičnim ekranima, sa nekoliko međukoraka (30, 50, 60 i 90 Hz). Varijabilnu stopu osvežavanja podržava i ekran HONOR Magic4 Lite telefona, što znači da se softver i hardver inteligentno prilagođavaju sadržaju na ekranu i opet dovode do bolje autonomije uređaja.

Ekran ovog telefona je, inače, vrlo prostran, dijagonale čak 6,81 inč, što je oko 17,31 centimetar i na prednjoj strani telefona zahvata rekordnu površinu od čak 94%! Ovo su omogućile izuzetno tanke ivice telefona, koje su sa sve tri strane tek 1,05 milimetara “debele“, pa telefon izgleda kao da je ceo od ekrana.

Upotrebljen je ravan IPS LCD panel Full HD+ rezolucije (2.388 x 1.080 piksela), koja omogućava sjajno gledanje filmova i serija. HONOR zbog toga sa uređajem odmah isporučuje Netflix aplikaciju, u okviru koje je moguće dodatno podići osvetljenje ekrana (do 535 cd/m2) i tako prikaz učiniti još svetlijim tj. lako ga je gledati i pri jačem osvetljenju iz okruženja. Ipak, ako želite sjajan audio-vizuelni doživljaj gledanja videa radite to u bilo kojem zatvorenom prostoru.

Ekran je opremljen novim tehnologijama za zaštitu od premora očiju tokom dugotrajnog gledanja, posebno pred spavanje, kao i posebnim režimom za čitanje elektronskih knjiga.

O čemu se sve radi jasno ćemo vam ispričati u našoj Instagram priči, koju ćemo objaviti vrlo brzo, zato nas pratite i dalje!

RAM Turbo i dodatne opcije, pa test

Naravno, ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez kvalitetne hardverske podrške, koju na HONOR Magic4 Lite telefonu predstavlja Qualcomm Snapdragon 695 čipset sa 5G vezom i Adreno 619 grafikom, koju smo ranije viđali u flagship čipsetovima (ovaj je izrađen u 6 nm tehnologiji).

Takođe, objasnićemo vam šta je RAM Turbo i kako može da vam pomogne da koristite telefon bolje, a otkrićemo vam i sve detalje o hardveru HONOR Magic4 Lite telefona, koji je napravljen da traje i omogući vam da uživate u svom telefonu duže.

Priču zaokružujemo velikim i detaljnim testom u kojem ćemo vam objasniti sve preostalo, uključujući i kameru, dodatne stvari o softveru, dizajn i kvalitet izrade i sve druge stvari koje bi trebalo da znate pre kupovine HONOR Magic4 Lite, koji je već dostupan kod nas.

Pratite nas i verujemo da ćete do kraja maja otkriti jedan od najzanimljivijih telefona ove sezone, koji bi lako mogao da bude i vaš izbor!

Imate nešto da nas pitate - sjajno, uradite to u komentarima i odgovorićemo na sva pitanja kroz naše vlogove ili u testu telefona!

HONOR Magic4 Lite 5G VIDEO
Izvor: HONOR Srbija

HONOR Magic4 Lite 5G test kvaliteta VIDEO
Izvor: HONOR Srbija

/PTOMO TEKST/

Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.

Možda će vas zanimati

Ovo ne smete propustiti

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 0

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA