Istraživači traže pomoć od prirode pri izradi elektronike na nano-skali. Uskoro bi uz pomoć bakterija mogli da imamo bolje hard-diskove i brže internet-konekcije.
"Mi se stalno trudimo da smanjimo elektronske komponente, ali smo došli skoro do granice sa tradicionalnim tehnikama proizvodnje", kaže za "Dojče vele" (DW) Sara Standilend iz Škole za fiziku i astronomiju Univerziteta u Lidsu i dodaje: "Priroda nam može pomoći".
Za svoje istraživanje, tim Stanilendove koristio je bakteriju Magnetospirilllum magneticum. Ovi prirodno magnetični mikoorganizmi, koji se mogu naći u barama i jezerima, plivaju duž magnetnih linija Zemlje, ravnajući se kao igla kompasa. Oni proizvode najmagnetičniji, prirodni mineral - magnetit.
Nakon proučavanja kako se proteini unutar bakterija skupljaju, istraživači oblikuju i premeštaju te takozvane nanomagnete. Oni su kopirali metod i primenili ga van bakterija - na "uzgajanje" magneta. Korišćenjem tih nanomagneta za čuvanje informacija doći će se do hard-diska budućnosti, smatra Stanilendova.
Analitičari industrije dočekuju istraživanje sa dobrodošlicom. "Izlaženje na kraj sa rastom podataka bilo je ključni izazov za celu IT industriju tokom više godina", kaže Sajmon Robinson, stručnjak za skladištenje podataka pri 451 Research u Londonu. "ako su proizvođači hard-diskova mogli da odgovore na taj izazov drastično povećavajući gustinu diskova, naročito tokom poslednje decenije, postoji i dugoročna zabrinutost da ćemo u jednom trenutku stići do granice, iako neki od većih proizvođača veruju da su mogući i diskovi od 50 terabajta" kaže Robinson.
"Kao i u drugim delovima sveta tehnologije, odgovori u daljoj budućnosti mogu doći iz biologije, iako je je to očigledno u i dalje eksperimetalnoj fazi."
U dugotrajnoj saradnji sa Univerzitetom iz Lidsa, Masajoši Tanaka iz Univerziteta za poljoprivredu i tehnologiju u Tokiju, koristio je drugi protein da stvori sićušne električne žice - nano-žice. Te biološke žice mogu se uzgajati tako da pružaju električni otpor i da budu povezane sa drugim komponentama kao deo potpuno biološkog kompjutera, objašnjava Tanaka.
"Istraživači nameravaju da razviju alatke od proteina i hemikalija kojima se mogu od nule uzgajati komponente za kompjutere", dodaje Sara Stanilend iz Lidskog Univerziteta.
Nanomagnete istražuju i mnogi drugi, poput ekipe mikrobiologa pod vođstvom Kristijana Joglera i Dirka Šilera na Ludvig-Maksimilijan Univerzitetu u Minhenu u saradnji sa drugim naučnim institucijama u Nemačkoj, kao i grupa istraživača predvođena Vilijem Branfordom iz Imperijalnog koledža u Londonu.
(MONDO)
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.