Jedan od najvećih slučajeva curenja podataka u istoriji te društvene mreže.
Kompanija Facebook je tužena od strane milion korisnika u Engleskoj i Velsu zbog toga što je "izgubila kontrolu" nad podacima.
Navodni propusti su otkriveni tokom skandala Cambridge Analytica, kada su prikupljeni podaci korisnika korišćeni za reklamiranje tokom izbora.
Novinar Piter Džuks, koji je na čelu ove tužbe, tvrdi da su njegovi podaci kompromitovani. Facebook je rekao za BBC da ne postoje dokazi da su podaci korisnika iz Evrope ili Ujedinjenog Kraljevstva poslati u kompaniju Cambridge Analytica. Očekuje se da će slučaj protiv ovog tehnološkog giganta trajati najmanje tri godine, a raspravljaće se o "gubitku kontrole" ličnih podataka korisnika, kao i o kompenzaciji.
Ukoliko niste upoznati sa ovim skandalom, on je jedan od najvećih u istoriji društvene mreže Facebook, a ta politička konsultantska firma je putem trećih aplikacija prikupljala podatke ljudi koji su stupali u kontakt sa istima, kao i sa njihovim prijateljima koji nisu dali dozvolu za tako nešto.
Facebook je kažnjen sa najvećom kaznom, ona iznosi svega 500.000 funti, iako je bila glavni posrednik u davanju informacija. Ta kompanija se izvinila, te je dozvolila korisnicima da pogledaju koje su to "zabranjene aplikacije" imale pristup njihovim podacima.
"Facebook je profitirao od milijarde svojih korisnika koji se uzdaju da će ta platforma zaštiti lične podatke koje su im poverili. Facebook je eksploatisao poverenje tako što je dozvolio aplikacijama da bez njihovog znanja i odobrenja prikupljaju podatke. To je naše lične podatke dovelo do toga da se zloupotrebe" - ističe Džuks.
Zanimljivo da je ta aplikacija This is your digital life, u stvari bio jedan običan kviz napravljen od strane akademskog naučnika Aleksandra Kogana. Facebook je tvrdio da je Kogan taj koji je iskoristio te podatke, a ovaj je podneo tužbu zbog klevete, ali je od iste morao da odustane zbog troškova.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.