Isto kao i RAM i NAND memorije i ova ima svoje prednosti i jednu veliku manu, saznajte o čemu se radi!
Opšte je poznato koliko je RAM brz i da bez njega ne bismo poznavali današnje kompjutere niti ostale uređaje, koji ga koriste u ovoj formi.
S druge strane, poznate su i njegove mane, a najveća od njih je nemogućnost čuvanja upisanog sadržaja u slučaju prekida napajanja.
Kako je ovo vrlo važna stavka u slučajevima kad je potrebno obezbediti dugotrajno čuvanje podataka, u upotrebu je uveden NAND, kao vrsta memorije koja je znatno sporija, ali kod koje upisani podaci ne bivaju obrisani usled prekida napajanja. Ipak, pored skromne brzine u poređenju sa RAM čipovima, NAND pati od još jedne vrlo izražene manjkavosti - ograničen broj upisa podataka, nakon čega postaje neupotrebljiv.
Naučnici sa Univerziteta u Lankasteru stvorili su prototip nove vrste memorije, koja brzinom upisa od pet nanosekundi dostiže brzine RAM modula, dok ujedno uspeva da zadrži upisane podatke i kad ostane bez napajanja.
Precizniji tehnički podaci trenutno nisu dostupni javnosti, ali na sadašnjem nivou razvoja koristi se 20-nanometarski proizvodni proces, dok napon potreban za napajanje iznosi svega 2,1 volt, čime je ostvarena i niža potrošnja u odnosu na klasične RAM module.
Još nije poznato kada će novi tip memorije završiti razvojnu fazu i biti predstavljen na tržištu, saznaje SK, ali ima dobre šanse da iz korena promeni kompjuterske konfiguracije kakve danas poznajemo.
Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.