Baterija ogromnog kapaciteta od 6.500 mAh, AMOLED ekran koji se osvetljava do 6.500 nita, sistem trostrukih kamera na poleđini i performanse sledeće generacije. Stigao je realme GT 7 Pro, prvi telefon sa Snapdragon 8 Elite čipsetom na svetu.
Od 2021. godine, kada je Qualcomm kupio kompaniju Nuvia, bilo je jasno da se nešto ozbiljno krčka u kuhinji tehnološkog giganta, najpoznatijeg po svojim mobilnim čipovima. Da nas čeka pravi specijalitet, saznali smo na prošlogodišnjem Snapdragon samitu, kada je kompanija objavila da će sledeću generaciju čipova pokretati Oryon jezgra.
Iako prate Arm arhitekturu skupa instrukcija, ova jezgra ne koriste Arm dizajn - slično rešenjima kompanije Apple. Umesto toga, Qualcomm ih je sam dizajnirao, uz obećanje o ozbiljnom skoku u performansama.
Oryon jezgra smo prvi put videli ove godine, u Snapdragon X Elite procesorima namenjenim laptop računarima, a stiglo je vreme da ih vidimo i u našim džepovima.
Rešenje namenjeno pametnim telefonima naziva se Snapdragon 8 Elite. Reč je o čipu koji će 2025. pokretati gotovo sve flagship uređaje na našem tržištu. Međutim, nema potrebe da za najbolje performanse čekamo narednu godinu. Kompanija realme bila je ubedljivo najbrža i pre svih implementirala novi čipset u svog šampiona - realme GT 7 Pro, koji je od 3. decembra dostupan svim kupcima u Srbiji.
Ipak, realme GT 7 Pro nije samo prvi telefon sa Snapdragon 8 Elite čipsetom na svetu - u pitanju je model koji obara rekorde i na drugim poljima. A kako se pokazao na našem testu - saznajte u nastavku.
Negde se moralo uštedeti
Izvor: SmartLife / Ilija Baošićrealme GT 7 Pro nije flagship u pravom smislu te reči. Iako donosi neke specifikacije koje su rezervisane samo za flagship uređaje, istovremeno pravi uštede na određenim poljima kako bi cenovno bio konkurentan. Ovakav pristup svrstava ga u kvaziflagship klasu, a prve uštede vidimo već na određenim poljima dizajna.
Dimenzije telefona iznose 162,5 x 76,9 x 8,6 mm, dok je njegova težina približno 223 grama. Niti preterano veliki, niti preterano težak, a osećaj u ruci bio je prilično udoban zahvaljujući blago zakrivljenim ivicama poleđine.
Kada su u pitanju materijali od kojih je telefon izrađen, dočekao nas je ravan aluminijumski ram i staklo sa obe strane - takozvani stakleni sendvič. Ekran štiti Gorilla Glass 7i, dok je za potrebe poleđine iskorišćen Panda Glass. Solidna, ali ne i najbolja rešenja koja tržište ima da ponudi.
Na poleđini se takođe nalazi ostrvo sistema trostrukih kamera, koji realme naziva Hypermage+, a koje je opasano metalnim okvirom, sa nagibom na desnoj strani. Sitan detalj, ali više nego dovoljan da ovaj model učini prepoznatljivim.
Izvor: SmartLife / Ilija BaošićNa samom ramu pronašli smo standardnu postavku - USB-C port i fiokicu za SIM kartice na dnu, odnosno "klackalicu" za kontrolu jačine zvuka i POWER taster na desnom boku. Prisutna je i IR dioda, s tim da se ne nalazi na vrhu kao što smo navikli, već ispod zatamnjenog stakla ostrva kamera na poleđini. Podrška za eSIM je izostala, ali ne i NFC antena koja omogućava beskontaktno plaćanje.
Kada je u pitanju zvuk, realme GT 7 Pro na raspolaganje stavlja hibridni stereo sistem. Reprodukcija pomoću zvučnika je glasna, a kvalitet dobar. Međutim, ne bismo rekli da je u stanju da se takmiči sa najboljima na tržištu.
Karakteristika na kojoj realme nije štedeo je zaštita telefona od vode i prašine. Zapravo, otišao je korak dalje i obezbedio IP68 / IP69 sertifikat, koji ne samo da garantuje da će telefon preživeti potapanje, već i mlaz visokog pritiska. Verovali ili ne, kompanija čak nema ništa protiv da realme GT 7 Pro ponesete sa sobom na kupanje i napravite par fotki ili snimak na kojem će vam prijatelji pozavideti.
Nažalost, decembar baš i nije idealan mesec za plažu, pa ovu mogućnost nismo isprobali na delu.
O EKRANU I PERFORMANSAMA REALME GT 7 PRO TELEFONA PROČITAJTE NA NAREDNOJ STRANI.