TESTIRALI SMO SAMSUNG GALAXY A54: Nikad bliži Galaxy S modelima - može li da opravda novu cenu? | Smartlife RS

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

TESTIRALI SMO SAMSUNG GALAXY A54: Nikad bliži Galaxy S modelima - može li da opravda novu cenu?

Šta nudi jedan od najpopularnijih modela u srednjoj klasi? Kako se Samsung Galaxy A54 pokazao na našem testu? Da li je opravdao povećanje cene? Saznajte u nastavku.

 Samsung Galaxy A54 test, specifikacije, cena i utisci Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Na test nam je stigao najnoviji telefon srednje klase kompanije Samsung - Galaxy A54 - koji ove godine donosi izmenjen dizajn, šta ga na prvi, ali i na drugi pogled značajno približava najskupljim modelima južnokorejskog giganta.

Kao i prethodnih godina, Galaxy A serija će nesumnjivo biti jedna od najprodavanijih na našem tržištu - ne samo zbog značajno niže cene u odnosu na flagship modele, već i zbog toga što je jedna od najsigurnijih opcija koju korisnici mogu da odaberu.

Međutim, ni Samsung nije uspeo da izbegne povećanje cene usled krize koja pogađa ceo svet, pa smo, između ostalog, imali i zadatak da utvrdimo da li njihov najnoviji "srednjak" uspeo da opravda takav potez. Pa, hajde da počnemo...

Samsung Galaxy A54 DIZAJN

  • Dimenzije: 158,2 x 76,7 x 8,2 mm
  • Težina: 202 g
  • Materijal: Plastika, staklo
  • Zaštita: Gorilla Glass 5 (obe strane), IP67
  • Zvučnici: Stereo
  • SIM: Nano-SIM, eSIM
  • Ostalo: USB-C (USB 2.0)

Iako je Galaxy A54 predstavljen sredinom prošlog meseca, Samsung je između ciklusa lansiranja imao ogromne poteškoće da zadrži svoje tajne, pa smo još u novembru znali kako će izgledati novi uređaj srednje klase. Da budemo precizniji, znali smo da će svi novi Samsung telefoni, jeftiniji i skuplji, koristiti veoma sličan dizajn - i to je upravo ono što smo dobili.

Zbog ujednačenog dizajna između modela, niko vam neće zameriti ako ne možete odmah da utvrdite da li gledate u Galaxy S23+ ili Galaxy A54. Dimenzije ova dva uređaja su gotovo identične, ali postoje određene razlike, uočljive samo veštom oku. Na primer, povoljniji telefon je deblji za 5 mm, ostrva kamere su nešto veća na S23+ modelu, a razlikuju se i dostupne boje.

Međutim, te razlike postaju veće kada se uređaj uzme u ruku. Ram Galaxy A54 modela izrađen je od plastike i daje drugačiji, topliji osećaj u ruci od aluminijuma, a paljenjem ekrana, veoma je primetno da debljina okvira istog nije na flagship nivou.

Ipak, osećaj u ruci je odličan. Telefon veoma lepo "leži" i udoban je za korišćenje. Gorilla Glass 5 staklena zaštita prednje i zadnje strane uređaja je tu da osigura otpornost na ogrebotine i padove, a šlag na torti je IP67 sertifikat, koji omogućava kupcima mir dok koriste svoj telefon blizu vode ili velike količine prašine.

Međutim, postoje i tri detalja koja nam se nisu svidela. Vizuelno, ne sviđa nam se što je prsten selfi kamere srebrne boje, jer se ne utapa u ekran dok je ugašen. Praktično, tasteri na desnom boku su pozicionirani nešto niže nego što bismo voleli, pa nam palac prirodno pada na smanjivanje zvuka, umesto na paljenje i gašenje telefona, a isti problem imamo i sa skenerom otiska prsta ispod površine ekrana, te je određena doza gimnastike prstima bila neophodna. Naravno, ovo vam neće predstavljati problem ukoliko imate manje šake.

Samsung Galaxy A54 EKRAN

  • Ekran: Ravan, Super AMOLED
  • Dijagonala: 6,4 inča
  • Rezolucija: 1.080 x 2.340 piksela, 403 ppi
  • Brzina osvežavanja: Do 120 Hz
  • Osvetljenje: Do 1.000 nita
  • Prikaz: HDR10+

Kako je Samsung najveći proizvođač ekrana za pametne telefone, nismo očekivali ništa manje od odličnog panela na prednjoj strani Galaxy A54 modela, i upravo to smo dobili.

 Samsung Galaxy A54 ekran Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Iako ekran ne dostiže visine flagship modela kada je osvetljenje u pitanju, u ovom cenovnom rangu je teško nadmašiti ga, te je 1.000 nita bilo sasvim dovoljno da korišćenje na direktnoj sunčevoj svetlosti učini prijatnim. Nezavisno od spoljašnjih faktora, prikaz je održavao živopisne boje, pohvalnu oštrinu i odlične uglove gledanja. Zadovoljni smo i HDR10+ prikazom, koji će nesumnjivo unaprediti svačije gledalačko iskustvo tokom konzumiranja omiljenih serija i filmova.

Očekivano, tu je i brzina osvežavanja do 120 Hz. Drago nam je da je telefon uspeo da održava maksimalnu brzinu u svakodnevnom korišćenju, i da je isto proteklo glatko, ali nemojte očekivati previše. Tehnologija displeja nije LTPO, pa su na raspolaganju samo dve brzine - 60 i 120 Hz - koje se podrazumevano smenjuju u zavisnosti od korišćenja, ne bi li uređaj uštedeo bar malo baterije. Ukoliko ciljate bolju autonomiju, u podešavanjima možete "zakucati" brzinu osvežavanja na 60 Hz.

Samsung Galaxy A54 PERFORMANSE i SOFTVER

  • Čipset: Exynos 1380 (5 nm)
  • Procesor: Osmojezgarni - 4 x Cortex-A78 (2,4 GHz), 4 x Cortex-A55 (2,0 GHz)
  • Grafika: Mali-G68 MP5
  • RAM: 6 / 8 GB
  • Interna memorija: 128 / 256 GB
  • Korisnički interfejs: One UI 5.1
  • Operativni sistem: Android 13

Kao i kod prethodnika, kompanija je odlučila da Samsung Galaxy A54 pokreće čipset sopstvene proizvodnje - Exynos 1380 - umesto rešenja kompanije Qualcomm, kao što je to bio slučaj na Galaxy A52s 5G modelu iz 2021. godine.

 Samsung Galaxy A54 Minecraft Izvor: SmartLife / Ilija Baošić

Tokom našeg testiranja, ovaj čipset, iako koristi jezgra prethodne generacije, se pokazao odlično u svakodnevnom korišćenju i gotovo da nije bilo primetno da ne koristimo neka od najboljih rešenja na tržištu. Nije nas kočio u osnovnim zadacima, skrolovanje kroz društvene mreže i sajtove je proteklo besprekorno, a zadovoljni smo i performansama koje je prikazao tokom gejminga. Naravno, performanse u igrama nisu uporedive sa najskupljim modelima, ali ne postoji naslov na Google Play prodavnici koji nije mogao da pokrene na najmanje 30 kadrova u sekundi, u zavisnosti od podešavanja.

Slična je priča i na sintetičkim testovima, gde smo posebno bili zadovoljni održavanjem performansi tokom vremena. Kada smo napregli procesor, performanse su maksimalno padale na 75 odsto, dok Galaxy A54 kao da nije osetio test grafike, jer je Mali-G68 MP5 održavao čak 99,1% svojih sposobnosti. Dakle, ako se odlučite na ovaj model, bilo za sebe ili za nekog mlađeg, performanse neće predstavljati problem.

Kada je softver u pitanju, na raspolaganju nam je bio isti One UI 5.1 korisnički interfejs kao i na Galaxy S modelima, koji se zasniva na Android 13 operativnom sistemu. Dobro, ne potpuno isti - nedostaju neke funkcije koje poseduju najskuplji modeli, kao što je Samsung Dex, ali ako ne planirate da vam telefon zameni računar, sumnjamo da će vam to smetati.

Ukoliko ste prethodnih godina imali dodira sa Samsung telefonima, na Galaxy A54 modelu ćete se osećati kao kod kuće. Ukoliko niste, osnovne funkcionalnosti ćete savladati veoma brzo, dok je niz drugih pogodnosti dostupan samo onoliko koliko ste spremni da uložite vremena u njihovo isprobavanje.

Jedan od velikih razloga zašto je Galaxy A54 veoma siguran izbor pri kupovini jeste dugogodišnja softverska podrška. Mnogi ne razmišljaju o ovoj stavci, ali četiri godine nadogradnje operativnog sistema i pet godina sigurnosnih zakrpa znači da ćete dugo dobijati najnovije funkcije, kao i da će vaš uređaj još duže biti zaštićen od sigurnosnih propusta koje mogu zlonamernim akterima omogućiti pristup vašem telefonu i poverljivim podacima.

Više o kamerama, bateriji i ceni pročitajte na sledećoj strani.

Ovo ne smete propustiti

Najnovije

Uređaji

Testovi

…

Komentari 14

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Istina

Zasto se prica i dalje o drugim telefonima kad vidim da svi nose iphone.

MRomario

Punjač 25w . Smesno. Mogli bi da porade na tome. Ko da ceka sat ipo za punu bateriju.

Njoka

Nikad više A serija. Imao sam A72. Teško smeće. Sad imam S22 službeni i stvarno je odličan, možda baterija slabija nego na iPhone 13 Pro jedino, ostalo je top.