Snapdragon 695, AMOLED ekran dijagonale 6,67 inča, glavna kamera od 64 MP i trodnevna autonomija baterije.
Kompanija HONOR je na najvećem sajmu mobilne telefonije u Barseloni lansirala svoju najnoviju Magic5 seriju uređaja, a najjeftiniji među njima, Magic5 Lite, stigao je u našu redakciju na test.
U pitanju je pametni telefon srednje klase, izuzetno pohvalnog dizajna, kojim kompanija pokušava da korisnicima ponudi što veću vrednost za uloženi novac, a ono što ovaj model posebno razdvaja od konkurencije jeste impresivna autonomija baterije, ali o tom potom. Hajde da počnemo od dizajna.
Dizajn
HONOR Magic5 Lite je dostupan u tri boje - crnoj, zelenoj i srebrnoj - ali moramo u startu reći da je zelena naš ubedljiv favorit. Uz dužno poštovanje ljubiteljima ostalih verzija, način na koji crni prsten, u kome je skladišten sistem trostrukih kamera, dolazi do izražaja na zelenoj poleđini je nešto na čemu mu mogu pozavideti mnogi skuplji, pa čak i flagship modeli, pogotovo ako tome dodamo zakrivljen ekran.
Iako nismo ljubitelji zakrivljenih ekrana, jer smatramo da su previše izloženi tokom padova, to ne znači da smo imuni na njihov izgled. Magic5 Lite nudi simetričnu zakrivljenost ekrana i poleđine, opasanu tankim ivicama na boku, odnosno pljosnatim ivicama na vrhu i dnu, što uz njegovu težinu od 175 grama čini da je uređaj ne samo udoban za korišćenje, već i prilično lagan.
Levi bok uređaja je prazan, dok se na desnom boku nalazi taster za paljenje i gašenje uređaja, kao i "klackalica" za podešavanja zvuka. Svi tasteri se nalaze na komfornim pozicijama, pa ne očekujemo da će iko imati problema pri korišćenju, kao što ni mi nismo imali.
Na vrhu uređaja se krije rupica IR dioda koja omogućava daljinsko upravljanje uređajima, dok se na dnu nalazi USB-C port, rupice zvučnika i fioka za SIM kartice, koja nažalost ne podržava proširivanje interne memorije dodavanjem microSD kartice.
Ekran
Nema sumnje da HONOR želi da privuče kupce svojim izgledom, a veliku ulogu u tome ima zakrivljeni ekran. Iako se ovakvi ekrani ne viđaju često na uređajima srednje klase, kompanija zaista nije pravila previše kompromisa, već je kupcima na raspolaganju odličan AMOLED panel dužine dijagonale od 6,67 inča.
Izvor: SmartLife / Ilija BaošićEkran je rezolucije 1.080 x 2.400 piksela, odnosno 395 ppi gustine piksela, pa možemo da potvrdimo da je prikaz oštar, a nivo detalja na pohvalnom nivou. Iako ne postoji HDR sertifikat, sam panel podržava 10-bitni prikaz boja, kao i osvetljenje do maksimalno 800 nita, pa se nećete napinjati kako biste videli sadržaj na ekranu po sunčanom vremenu.
Pohvalno, brzina osvežavanja ekrana je 120 Hz, te je kretanje kroz interfejs proteklo glatko i rame uz rame sa flagship uređajima. Ipak, zbog sposobnosti dostupnog čipseta, ne treba očekivati da ćete isti broj kadrova u sekundi videti u podržanim igrama.
Vredno je napomenuti i da se ispod samog ekrana nalazi skener otiska prsta, koji se u svakodnevnom radu pokazao besprekorno, a moramo pohvaliti i kako je HONOR implementirao funkciju ignorisanje dlana na zakrivljenim delovima panela, pa nismo viđali nenamerne dodire, što ne možemo reći i za neke mnogo skuplje uređaje.
Performanse
Kada su performanse u pitanju, važno je svoja očekivanja prilagoditi onome što se nudi. Ispod "haube" se nalazi Snapdragon 695, čipset srednje klase kompanije Qualcomm, koji je izrađen na TSMC proizvodnom procesu od 6 nm.
Tokom svakodnevnih zadataka, Snapdragon 695 se pokazao vrlo solidno, pa oni koji najviše vremena na svom telefonu provode razmenjujući poruke i skrolujući kroz društvene mreže neće ni osetiti da srce Magic5 Lite telefona ne kuca snagom flagship uređaja.
Međutim, ukoliko tražite uređaj koji može da pokrene najzahtevnije igre sa "odvrnutim" detaljima, uz najmanje 60 kadrova u sekundi, bojimo se da ovo nije telefon za vas, iako će se u velikoj većini igara pokazati vrlo sposobno.
Naravno, čipset nije namenjen takvom korišćenju, ali jeste namenjen efikasnom radu i konstantnim performansama. Dok kod flagship uređaja možemo videti pad performansi od 20 i više odsto nakon samo par minuta rada, Snapdragon 695 je, bez obzira na sintetički test koji smo stavili pred njega, uspešno održavao svoju temperaturu na zavidnom nivou, a telefon je i pri najzahtevnijim testovima bio hladan na dodir.
VIŠE O KVALITETU KAMERA, BATERIJI I CENI PROČITAJTE NA SLEDEĆOJ STRANI.