Pametnije, bolje

5 NAJČEŠĆIH PROBLEMA PAMETNIH KUĆA i rešenja koja će vam pomoći da ih lako prevaziđete

Ako ste novajlija u Smart Home ekosistemu i imate probleme s podešavanjem najčešćih uređaja - ne brinite, tu smo za vas!

Izvor: SmartLife / Samsung

Kad se upustite u dodavanje smart prefiksa vašem domu, stanu, kući znamo da vas čeka istovremeno divno, ali i putovanje koje lako može da vas izludi, ako ne znate tačno šta radite.

Pratite uputstva, ali se obavezno informišite o iskustvima korisnika koji su već kupili smart home uređaje, koje i vi planirate da nabavite.

Naravno da je uvek najbolje sve uređaje nabaviti od istog proizvođača, ali je to praktično nemoguća misija, što zbog izbora uređaja, koji ne pokriva sve dodatke smart home ekosistema, što zbog cena, jer postoje ozbiljne razlike u cenama gotovo istih proizvoda različitih proizvođača.

Čak i kada kupite sve novo i upustite se u podešavanje smart home sistema problemi će se verovatno javiti sami od sebe, a pogotovo se to može očekivati, ako već postojeće uređaje koje imate kod kuće neko vreme uparite i uspostavite funkcionalan smart ekosistem.

Najvažnije je da ne budete nerealni - ne očekujte da vam kuća funkcioniše kao na reklami ili u filmu, jer taj nivo automatizacije zahteva ozbiljna ulaganja ili čak nije izvodljiv u stvarnom životu. Proći će neko vreme još dok ne budemo živeli u kući Tonija Starka i njegovih savremenika. Takođe, važno je da znate da ćete se svojoj novoj smart kući najčešće obraćati na engleskom jeziku, jer srpski jezik još uvek ne podržava nijedan smart home servis, a retki su one koje možete da trenirate da razumeju komande na našem jeziku.

Kada povežete svoje prve aparate u smart home ekosistem najčešće se pojaviti neki od narednih problema, jer imali smo ih i mi sami, zbog čega želimo da pomognemo svima kojima se isti dogode.

Ne mogu da povežem uređaj na Wi-Fi

Verovatno najčešći problem tokom uparivanja novog ili starog pametnog uređaja u kućnu mrežu je nemogućnost povezivanja istog na internet. Nebitno je da li imate najnoviji Wi-Fi ruter ili najnoviji uređaj IoT (Internet of Things), ako se oni međusobno ne vide nema traga smart home funkcijama.

Najčešći problem je to što smart home uređaj i Wi-Fi ruter ne rade na istom standardu - proizvođači najčešće štede tokom izrade smart uređaja tako što ih ograniče samo na 2,4 GHz mrežu. Kao po pravilu, a i zbog kvalitetnijeg rada i manje interferencija, Wi-Fi ruteri rade na 5 GHz i tu nastaje kolizija - novi uređaj jednostavno uopšte ne registruje ruter, kao da ga nema. Jedino što možete jeste da setujete ruter tako da radi na 2,4 GHz mreži ili da pokriva više frekvencija, kako bi svaki uređaj mogao da se poveže po standardu koji njemu odgovara.

Još jedan problem je to što Wi-Fi ruter zbog bezbednosti može biti zaključan tj. mogu da se povežu samo uređaji sa dozvolom za to. I ovo ćete omogućiti u samom podešavanju rutera, kao i izmenu frekvencije rada, pa potražite uputstvo za to onlajn ili kontaktirajte podršku internet provajdera ili proizvođača rutera.

Instalacija uređaja bez bušenja rupa

Verujte nam - ovo je zahtev o kojem razmišlja najmanji broj ljudi, o tome kako će i gde instalirati pametne uređaje.

Ne možemo svi da bušimo rupe po zidovima i nameštaju tek tako, zbog niza instalacijskih i drugih razloga, ali postoji nekoliko lakih i praktičnih rešenja. Pre svega samolepljive trake s obe strane. Mogu da se kupe svuda, jeftine su, odlično prijanjaju na većinu podloga i mogu da nose solidno teške uređaje. Dvostruko lepljiva traka rešenje je za kućne senzore, za pametna zvonca, manje kamere, kao i mnoge druge smart uređaje koji uglavnom moraju da budu na zidu ili da vise. Traka je idealna i za termostate na baterije i regulatore sistema.

Osim toga, kad smo već kod baterija - razmislite i o ulaganju u uređaje koji rade baš tako, na baterije. Punjive baterije se lako pune i omogućavaju uređajima veću mobilnost, a samim tim i veću fleksibilnost rada u različitim prostorijama.

Koga izabrati: Alexa, HomeKit ili Google Home?

Platforme su vrlo slične i odmah na početku presecite i odlučite koju ćete koristiti. Svaki uređaj ima podržan sistem radi i birajte ga tako da lako i preko iste aplikacije možete da ga dodate na već postojeću platformu.

Neki uređaji nisu kompatibilni sa svim platformama, dok neki jesu, pa je važno da odluku o kupovini donesete na osnovu toga kojoj platformi uređaj koji želite pripada. Ako uređaj nije kompatibilan sa nekom smart home platformom unapred - ne vredi, to uglavnom ne možete da promenite i to će biti problem. Rešenje je samo zamena uređaja ili zamena platforme na kojoj ceo sistem radi, a to je najčešće gotovo nemoguće, zar ne?!

Ne trošite kao sumanuti, kupite pamtno

To što opamećujete svoju kuću ne znači da ona treba da vas izuje iz cipela što se troškova tiče. Naprotiv!

Spajanje uređaja u smart home je više iizazov u smislu pametnog planiranja i komponovanja sistema tako da on radi, a mnogo manje da potrošite gomilu novca kako bi sve radilo. Ne kupujte najpametnije sijalice ili senzore čije funkcije nećete koristiti. Takođe, krenite od entry level uređaja u svakoj kategoriji kad počinjete, jer dok budete učili shvataćete i šta vam tačno treba. Veliki broj uređaja po visokoj ceni jeste samo fensi varijanta osnovnog uređaja.

Okrenite se malim proizvođačima, koji prave smart ekosistem jednako uspešno kao i firme koje su već na dobrom glasu. Philips Hue sijalica je sigurno sjajan izbor, ali Wyze, recimo, pravi isto tako sjajne pametne sijalice, koje su višestruko povoljnije.

Privatnost i kako je zaštititi

Da, privatnost je jako važna i još je važnije da učinite sve sa svoje strane da se zaštitite!

Pre svega vodite računa o lozinkama, neka one budu jake, neka budu jedinstvene tj. nova za svaki od uređaja. Kad kupujete uređaj postarajte se da on bude na listi novog standarda, koji će podići privatnost i bezbednost uređaja na sasvim nov nivo tokom 2022. godine - MATTER.

Matter su prihvatili gotovo svi relevantni smart home i Internet of Things proizvođači, među kojima su i Apple, Samsung, Huawei, Google, IKEA, Schneider Electric i drugi, pa se raspitajte na internetu da li će proizvođač uređaja koji planirate da kupite podržavati ovaj standard, koji će sigurno privatnost i bezbednost povećati višestruko.

Još jedna jako važna stvar je redovno ažuriranje svih smart home i Internet of Things uređaja. Nove verzije softvera često se izdaju i ispravljaju uglavnom upravo bezbednosne i rizike po privatnost korisnika.

Ako imate dodatnih pitanja - tu smo za vas! Takođe, posavetujte svojim komentarima i iskustvima i vi nas, jedva čekamo da čujemo nova pozitivna smart home iskustva!