Od istorije obaveštenja do multitaskinga - ovo su skrivene Android funkcije koje morate znati.

Android telefoni su prepuni korisnih funkcija bez kojih ne možemo da zamislimo njihovu upotrebu. Koje su to funkcije je pitanje na koje će svako od nas dati drugači odgovor, ali je dobro ponekad ga postaviti kako bismo prošili svoje vidike i otkrili nove načine da sebi olakšamo upotrebu i budemo produktivniji.
Očekivano, funkcije koje koristimo su najčešće one koje nam proizvođači telefona najglasnije reklamiraju. Ipak, postoje i one skrivene, a jednako korisne funkcije za koje smo sigurni da ih ne koristite, a trebalo bi.
Izdvajamo vam samo neke od njih:
Istorija obaveštenja

Koliko puta vam se desilo da vam iskoči obaveštenje, a da ga slučajno sklonite, pa čak i da zaboravite odakle je došlo? Ne treba očajavati u ovim situacijama, niti otvarati svaku aplikaciju ponaosob kako biste pronašli u čemu je reč.
U zavisnosti od modela vašeg Android telefona, lako možete videti istoriju obaveštenja koja su pristigla na vaš uređaj. Na telefonima proizvođača kao što su Xiaomi, Honor i Huawei, sve što je potrebno da uradite jeste da otvorite "Settings" (Podešavanja telefona), a zatim uđete u "Notifications & Status Bar". Honor i Huawei će na dnu liste automatski prikazati aplikacije koje su vam nedavno poslale obaveštenja, dok je na Xiaomi telefonima potrebno da uradite jedan korak, odnosno da izaberete opciju "App notifications".
Ukoliko koristite Samsung telefon, moći ćete da vidite čak i sadržaj ovih obaveštenja. Pa, ukoliko ste vlasnik modela južnokorejskog giganta, otvorite "Settings", pa "Notifications", zatim "Advanced Settings" i na kraju "Notification history".
Ubrzajte animacije

Brzina kojom naši telefoni obavljaju zadatke vremenom usporava. Razlozi za to su razni, a iako ne možete uticati na mnoge od njih, svoj telefon možete ubrzati tako što ćete skratiti vreme animacija između radnji.
Bez obzira na model Android telefona koji koristite, ova mogućnost je skrivena i nećete pronaći čak ni u podešavanjima vašeg telefona - sve dok ne slažete svoj uređaj da ste developer.
Kako bi ste otključali ova skrivena podešavanja, idite u "Settings", a zatim u About phone (O telefonu) sekciju. Sada je potrebno da jednu od stavki pritisnete brzo sedam puta. O kojoj stavki je reč zavisi koji telefon koristite - evo nekoliko primera:
- Samsung: Build number
- Xiaomi: OS Version
- Honor: Software version
- Huawei: Software version
- Google Pixel: Build number
- realme: Version
- Tecno: Build number
Nakon što brzo pritisnete potrebnu stavku sedam puta, telefon će vam saopštiti da ste "postali" developer. U podešavanjima potražite "Developer settings" ili "Developer options", a zatim u listi opcija pronađite one koje se odnose na brzinu animacija. Podrazumevana brzina je 1x, a vi je možete ubrzati izborom manje vrednosti.
Iskoristite tastere na boku telefona

Na desnom boku vašeg telefona gotovo uvek ćete pronaći tri tastera - taster za paljenje i gašenje (POWER taster), kao i tastere za kontrolu jačine zvuka. Iako smo sigurni da ih već koristite za ono što su namenjeni, ovi tasteri takođe imaju sekundarne funkcije koje su često vrlo korisne.
Na primer, ukoliko pritisnete i držite POWER taster, vaš telefon će prizvati digitalnog asistenta ili aktivirati kameru ukoliko dva puta brzo stisnete taster za kontrolu zvuka. Naravno, u zavisnosti od modela koji koristite.
Ukoliko posedujete Xiaomi uređaj i izaberete "Gesture shortcuts" opciju unutar "Additional settings" sekcije, možete uključiti da brzo pritiskanje POWER tastera dva puta automatski uključuje blic kamere. Ipak, ako već pričamo o duplom dodiru POWER tastera, najviše nam se sviđa Samsung-ova funkcija "Double press", koja za isti potez otvara aplikaciju po želji. U ovom slučaju, naš izbor uvek pada na Wallet, kako bismo brzo izvršili beskontaktno plaćanje na kasi.
Ograničite punjenje baterije

Zdravlje vaše baterije je veoma važno ukoliko želite da vaš Android telefon traje što duže. Iako ne možete zaustaviti degradaciju baterije tokom vremena, možete je usporiti. Postoje brojni korisni saveti, ali i mitovi kako to možete učiniti, ali stručnjaci se slažu oko jednog - punjenje baterije do 80% maksimalnog kapaciteta će imati ozbiljan efekat na njenu dugovečnost.
Znaju to i proizvođači telefona. Zato su mnogi od njih implementirali opcije koje će vašem telefonu reći da prekine punjenje kada procenat napunjenosti dostigne određen nivo.
Kao i druge funkcije u ovom tekstu, i ova je skrivena u podešavanjima. Kako će se zvati i na koji način će tačno raditi zavisi od modela koji koristite. Na primer, Samsung je naziva "Battery protection", Xiaomi isto, a na Huawei i Honore telefonima je u pitanju "Custom charging limit".
Iako će ova funkcija pomoći da se produži životni vek baterije, imajte na umu da ćete telefon koristiti sa umanjenim kapacitetom, odnosno kraćom autonomijom.
Ne prekidajte rad zbog obaveštenja

Radite nešto važno na telefonu, a na vrhu ekrana vam iskoči "balončić" da vam je prijatelj poslao poruku. Možete ga ignorisati i nastaviti sa radom, možete ga pritisnuti i izaći iz onoga što radite kako biste pročitali poruku, a postoji i treća opcija.
Ukoliko želite i da ostanete na istom ekranu i da pročitate poruku u isto vreme, zadržite prst na ovom balončiću, a zatim ga prevucite ka sredini ekrana. Vaš Android telefon će vam omogućiti da pristiglo obaveštenje odvorite u "lebdećem" prozoru, ali i da uđete u multitasking režim, tako što će postojeća i nova aplikacija deliti isti ekran, jedna ispod druge.
Na primer, ukoliko gledate YouTube, a stigla vam je poruka sa Vibera, jednostavno prevucite "balončić" obaveštenja gde želite i "ubijte dve muve istim udarcem".
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.