Ne samo cena, dajemo vam 5 razumnih razloga da ne odaberete preskup flagship telefon + preko 20 modela, koje bi trebalo da razmotrite za kupovinu!
U trenutku kad početna cena najboljih premijum tzv. FLAGSHIP telefona iznosi 1.400 evra, a da se nekadašnje ubice FLAGSHIP-a prodaju za 800 i više evra, nema boljeg vremena da se pozabavimo razlozima zašto da ne kupite tako skupe telefone.
U ovom tekstu bavimo se razlozima zašto da kupite jeftiniji telefon od najskupljeg flagship uređaja i zašto da vas to ni u jednom trenutku ne brine.
Stvar je vrlo prosta - srednji segment telefona je toliko značajno napredovao da se postavlja pitanje za većinu ljudi, a većina predstavlja prosečnog korisnika, ima li uopšte razloga posezati za skupljim telefonima, osim ukoliko novac nije nikakav problem. Telefoni srednje kategorije nekoliko sezona unazad dobijaju najbolje opcije premijum telefona, izgledaju odlično, izrađeni su kvalitetno i većina njih je spremna za višegodišnju upotrebu.
Kad kažemo telefoni srednje klase mislimo pre svih na modele cenom između 200 do 400 evra.
I zbog svega rečenog pomažemo vam da izaberete jeftiniji telefon i da se ni u jednom trenutku zbog toga ne pokajete ili osećate manje vrednim.
5 razloga da kupiti jeftiniji, a ne flagship telefon:
Cena
Očigledan razlog, zar ne?!
Upola cene flagship telefona danas dobijate veoma sposoban telefon, koji ima i dobar ekran i dobre kamere i dugotrajnost u smislu da ga nove igre ili aplikacije neće izmoriti za godinu, dve ili tri.
Za razliku od flagship uređaja ovim telefonima i brže pada cena, pa se za samo par meseci od premijere mogu pazariti po još povoljnijim uslovima. Takođe, ovi telefoni su široko dostupni kod operatora, koji za njih imaju veoma veliki izbor paketa u kojima se mogu kupiti za samo par stotina ili koju hiljadu dinara na dve i tri godine - neki čak i za dinar u posebnim uslovima.
Specifikacije
Jedan isti OS koriste i jedni i drugi telefoni. Da li vam treba nerđajući čelik umesto aluminijuma za ram telefona? Da li je Gorilla Glass 6 zaista toliko u prednosti u odnosu na GG3 ili GG4? Da li vam je stereo zvuk sa Dolby ili Atmos podrškom neophodan? Ako je odgovor na sve ne - onda vam i ne treba telefon od 1.000 evra.
Flagship telefoni će, ipak zadržati neke funkcije za sebe, kakve su možda bežično punjenje, manje plastike u izradi, bogatije prodajno pakovanje, više RAM-a, više memorije, ali zato i jesu skuplji. Takođe, sa 4 ili 6 GB i 64, odnosno 128 GB memorije, koliko danas ima prosečan telefon srednje kategorije, ne verujemo da ćete imati problema prilikom korišćenja.
Važna stavka je i procesor, ali sad su Snapdragon 66X ili 7XX, Snapdragon 8XX, Kirin 9XX ili Exynos 7XXX toliko moćni i česti na telefonima srednje klase, pa praktično ne morate da brinete ni o tome da li će vam nedostajati snage tj. telefonu za igre i aplikacije tj. multitasking.
Ono o čemu treba da brinete jeste punjač, jer ne pakuju proizvođači telefona najbrže punjače u kutiju tj. toliko brze, koliko baterija i telefon podržavaju brzo punjenje. U tom smislu, ako želite najbrže punjenje razmišljajte o mogućem dodatnom ulaganju od 30 do 50 evra u novi brzi punjač u nekom trenutku.
Dizajn
Daleko su telefoni srednje klase od ružnih, ali nisu daleko od izgleda, koji imaju flagship telefoni. Danas se pažnja izgledu i kvalitetu izrade telefona srednje klase poklanja velika pažnja. Nema istine ni u tome da, ako kupite jeftiniji telefon žrtvujete premijum materijale, jer se i telefoni srednje klase izrađuju od stakla i spreda i pozadi i metala, koji ih drži na okupu.
Kompanije, koje su doprinele širenju ovog trenda najviše su HONOR, Motorola, HMD Global / Nokia i OnePlus, jer su one prve ponudile izuzetno dizajnirane i kvalitetno konstruisane i proizvedene telefone po super ceni.
Kamera
Da li vam zaista treba zumiranje do 100x ili 50x ili 30x? Da li vam zaista treba 64, 48 ili 125 megapiksela?! Ne, bitan je kvalitet senzora i bitno je da slike u svim uslovima budu adekvatno osvetljene, bez previše šuma, dobre reprodukcije boja i bez zamućenja ili osipanja kadra.
Proizvođači, koji se truda da im najpopularniji tržišni segment, baš srednji, bude fokus istražuju i danas imamo telefone, čije kamere su posebno specijalizovane za određene vrste slikanja i snimanja - makro, za sport i akciju, širokougaono, portretno snimanje i slikanja itd. Na taj način korisnik je u mogućnosti da odabere baš ono što mu treba i da ne plaća dodatno ono što svakako neće koristiti.
Primer dobrih kamera su Pixel 3a, HONOR 10, HONOR 20 telefoni, Xiaomi telefoni, OnePlus prethodnih generacija itd. Svi ovi telefoni imaju odlične kamere, koje će i za par godina biti adekvatne.
Korisničko okruženje, osećaj tokom korišćenja
Zahvaljujući upeglanosti Android sistema, kao i adekvatnoj količini RAM memorije i memorije uopšte, ali i kvalitetnijim čipsetovima, korisničko okruženje se ne razlikuje uopšte na premijum i telefonima središnjeg dela tržišta. Pravi primer za to je Samsung One UI, koji je isti na jednom i na drugom telefonu i u sprezi sa dobrim hardverom daje isti utisak tokom korišćenja telefona.
Nema više kompromisa ni po pitanju autonomije baterije, jer se baterije sve većeg kapaciteta nalaze i u telefonima srednje klase, a govorimo od 3.500, 4.500 ili čak 5.000 mAh.
Ono što će napraviti razliku jeste ekran, koji će u najvećem broju slučajeva i dalje biti IPS LCD, što nije strašno, ali su Super AMOLED ili OLED ekrani realno i kvalitetniji i štedljiviji i lepše ih je i lakše gledati. Ipak i tu Samsung ima rešenje, jer se na većini telefon srednje klase ovog proizvođača već odavno nalaze kvalitetniji Super AMOLED ekrani.
SAVET PLUS: Koje telefone da pogledam
Naravno, izdvojićemo za vas nekoliko modela telefona srednje klase, koji će vam pomoći da oživite sve ono o čemu smo vam upravo pisali. To su telefoni, koji se prodaju i kod nas, daćemo vam i njihove cene, a na linkovima ćete pronaći detaljne specifikacije, koje su na našem ili zvaničnom sajtu proizvođača:
- Motorola G7 Plus, oko 265 evra
- Motorola G8 Power, oko 260 evra
- Motorola One Action, oko 265 evra
- Motorola One Macro, oko 205 evra
- Motorola One Vision, oko 325 evra
- HONOR 20, oko 395 evra
- HONOR 10, oko 340 evra
- HONOR 9X, oko 295 evra
- Huawei P Smart 2019, oko 205 evra
- Huawei P Smart Z, oko 245 evra
- Huawei P Smart Pro, oko 330 evra
- Samsung Galaxy A50, oko 295 evra
- Samsung Galaxy A51, oko 380 evra
- Samsung Galaxy A40, oko 220 evra
- Samsung Galaxy A70, oko 390 evra
- TCL Plex, oko 300 evra
- Xiaomi Mi 9T, oko 380 evra
- Xiaomi Mi 9 Lite, oko 330 evra
- Xiaomi Mi A3, oko 245 evra
- Nokia 7.2, oko 380 evra
- Nokia 6.2, oko 255 evra
- Redmi Note 8T, oko 220 evra i
- Redmi Note 8 Pro, oko 285 evra.
U Srbiji nisu zvanično dostupni, ali vredi razmisliti i o Pixel 3A i OnePlus telefonima.
Kako se vama čini sve ovo?
Ako smo neki model propustili da pomenemo - komentari su vaši!
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.