Saveti MUP Srbija o merama predostrožnosti za sajber napad WCry i WannaCry ransomware.
UP i Posebno tužilaštvo za borbu protiv visokotehnološkog kriminala su, povodom sajber napada koji je pogodio više od 99 država i koji je u svetskim bezbednosnim krugovima okarakterisan kao najveći ransomware napad, obavestili građane o merama predostrožnosti koje bi trebalo da preduzmu kako bi sprečili ovu vrstu računarskog napada.
Veliki sajber udar blokirao bolnice, napravio haos
Oni savetuju građane da ne otvaraju mejlove, drugu elektronsku poštu i priloge od pošiljaoca koji nisu poznati, koje ne očekuju ili koji su sumnjivi, da ne otvaraju linkove na internetu, imjlu ili čet porukama osim, ako su potpuno sigurni u pošiljaoca ili u navedenu internet stranicu i da redovno bezbedno kopiraju sve važne podatke na računaru (backup), kako bi u slučaju blokiranja podataka ransomwere-om uvek imali rezervnu kopiju podataka i na ovaj način izbegli da budu žrtva ucene.
Ove mere je potrebno primenjivati u svakoj prilici, imajući u vidu činjenicu da se radi o vrlo sofisticiranom računarskom napadu, da se za blokiranje podataka koriste ključevi za šifrovanje koje je skoro nemoguće dešifrovati i da se za otkup isključivo traže bitkoini kao digitalna kripto-valuta kod koje je nemoguće locirati korisnika, odnosno napadača, navedeno je u saopštenju MUP-a.
Šta je Wanna Decrypt, virus o kojem svi pričaju
Ransomware je vrsta računarskog zlonamernog softvera koji se tajno instalira na računarima žrtve i koji nakon toga šifruje sve podatke na računaru, odnosno blokira ih i sprečava vlasnika da ih koristi, navodi se u saopštenju. Žrtva istovremeno dobija poruku u kojoj se navodi da je potrebno da plati otkup napadaču kako bi podaci na računaru bili odblokirani.
Otkup se uvek traži u virtuelnoj kripto-valuti bitkoin.
Šta je Wanna Decrypt, virus o kojem svi pričaju
Žrtve su uglavnom male i srednje firme, ali su zabeleženi napadi i na velike poslovne sisteme, kod kojih blokiranje službenih ili poslovnih podataka na računarima može da dovede do velike štete, stoji u saopštenju.
Iako do sada nije bilo prijavljenih ovih slučajeva, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Posebno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal pozivaju sve građane i privredne subjekte da, ukoliko su bili napadnuti između petka i subote, o tome obaveste policiju i tužilaštvo.
Ako ste bili žrtva RANSOMWARE napada - rešenje!
Inače, policija i posebno tužilaštvo prate ovu situaciju i razmenjuju podatke sa Interpolom, Evropolom i drugim međunarodnim organizacijama, navedeno je u saopštenju.
Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.
____________________________________________________________________
MONDO Android aplikacija je opet tu: PREUZMITE JE!
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.