Sa procenjenim bogatstvom od 430 milijardi dolara Ilon Mask ima mogućnost za preuzimanje TikTok-a, a takav ishod bi se istovremeno uklopio i u njegove planove za proširenje X-a
Neizvesna sudbina TikTok-a u Sjedinjenim Američkim Državama postaje još neizvesnija što se više bliži 19. januar, rok koji kineska kompanija ByteDance ima da pronađe novog američkog vlasnika za svoju društvenu mrežu ili da se suoči sa zabranom.
Drugi dolazak Donalda Trampa na čelo SAD, čoveka koji je tokom prvog mandata i sam želeo da zabrani TikTok, da bi ga u predsedničkoj kampanji 2024. branio, mogao bi da ima veliki uticaj na ovaj slučaj i da produži njegov rasplet.
Nakon vesti da bi američki milijarder Frenk Mekort mogao da bude kupac TikTok-a, sada se kao potencijalni spasilac javio još jedan globalno mnogo poznatiji biznismen.
Američki tehnološki biznis portal The Information je objavo da bi potencijalni kupac TikTok-a mogao da bude, niko drugi do, u poslednje vreme Trampov najveći saveznik, Ilon Mask. Njegov bliski odnos sa novim-starim šefom Bele kuće mogao bi da mu omogući povoljnu poziciju za preuzimanje društvene mreže sa 170 miliona korisnika u SAD.
Izvor: ShutterstockMask, čije bogatstvo se procenjuje na više od 430 milijardi dolara, svakako ima finansijske mogućnosti za preuzimanje TikTok-a, uz mogućnost okupljanja grupe ulagača. Takođe, takav ishod bi se uklopio i u njegovu ideju proširenja mogućnosti platforme X.
Trampova intervencija u slučaju primene zakon o zabrani ili prodaji TikToka, najverovatnije nije usmerena njegovo potpuno poništavanje, već na omogućavanje njegove prodaje umesto gašenja. Ograničenje u tome bi mogao da bude datum njegovog stupanja na dužnost predsednika SAD – 20. januar, dan nakon isteka roka za prodaju.
A osim Maska postoje i drugi zainteresovani potencijalni kupci. Pored Mekorta, pominje se i ime nekadašnjeg izvršnog direktora Activision Blizzard-a Bobija Kotika.
Izvor: ShutterstockInače, u vreme prvog Trampovog mandata, TikTok je već jednom bio blizu preuzimanja. Suosnivač Oracle-a Lari Elison je 2020. godine gotovo obezbedio vlasnički udeo te kompanije u TikTok-u, kada je Tramp pokušao da zabrani tu društvenu mrežu.
Do sporazuma o preuzimanju tada nije došlo, ali je Oracle nastavio saradnju da TikTok-om sklopivši tada novi ugovor o pružanju usluga skladištenja podataka na svojim kalud serverima.
BONUS VIDEO:
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.