Kineska kompanija ByteDance ima rok do 19. januara da nađe kupca za TikTok u SAD, dok Tramp kao potencijalni spasilac te platforme na dužnost u Beloj kući zvanično stupa jedan dan kasnije
TikTok ulaže poslednje napore da nastavi sa radom u Sjedinjenim Američkim Državama, zbog čega je njegova matična kompanija ByteDance od Vrhovnog suda SAD zatražila da privremeno blokira sprovođenje zakona koji je primorava da do 19. januara odustane od vlasništva nad aplikacijom u SAD ili da se suoči sa zabranom rada.
Pored zahteva za obustavljanje postupka zabrane aplikacije koju koristi oko 170 miliona Amerikanaca, TikTok i ByteDance su istovremeno uložili žalbu na presudu nižeg suda koji je potvrdio zakon.
Pomoć u tome je pokušala da pruži i grupa korisnika aplikacije, koji su takođe u ponedeljak podneli sličan zahtev sudu.
Konačan rok za TikTok
Izabrani predsednik SAD Donald Tramp se u ponedeljak, na Floridi, sastao sa izvršnim direktorom TikTok-a Šou Zi Čuom, rekao je za Reuters izvor upoznat sa situacijom, dajući tu informaciju pod uslovom da ostane anoniman. TikTok nije odgovorio na zahtev da prokomentariše taj susret.
Izvor: ShutterstockTramp, koji je i sam tokom svog prvog mandata 2020. godine bezuspešno pokušao da zabrani TikTok, u međuvremenu je promenio svoj stav i tokom ovogodišnje predsedničke kampanje obećao da će pokušati da ga spase.
U celoj priči, najzanimljivije je to što Tramp od Džozefa Bajdena dužnost zvanično preuzima 20. januara, tačno dan nakon isteka roka, 19. januara, koji zakon propisuje kao konačan rok za TikTok.
Kongres je "zakon o TikTok-u" usvojio u aprilu, a Ministarstvo pravde SAD je tim povodom saopštilo da kineska kompanija predstavlja "pretnju po nacionalnu bezbednost velikog obima" zbog svog pristupa ogromnoj količini podataka o američkim građanima, kao i da ima sposobnost da tajno manipuliše sadržajem koji Amerikanci gledaju putem aplikacije. Apelacioni sud okruga Kolumbija u Vašingtonu 6. decembra je odbacio argumente TikTok-a da zakon krši zaštitu slobode govora zagarantovanu prvim amandmanom američkog Ustava.
Jedna od "najvažnijih govornih platformi"
U podnesku Vrhovnom sudu, TikTok i ByteDance navode da "ako Amerikanci propisno obavešteni o navodnim rizicima 'prikrivene' manipulacije sadržajem, odluče da nastave da gledaju sadržaj na TikTok-u, Prvi amandman Ustava SAD im dozvoljava da naprave taj izbor, oslobođen od cenzure vlasti", prenosi Reuters.
Kompanije isitču da bi njihovo zatvaranje čak i na mesec dana prouzrokovalo gubitak od oko trećine korisnika u SAD i potkopalo njegovu sposobnost da privuku oglašivače i regrutuju kreatore sadržaja i talentovane zaposlene.
Nazivajući sebe jednom od "najvažnijih govornih platformi" koje se koriste u SAD, iz TikTok-a ističu da ne postoji neposredna pretnja po nacionalnu bezbednost SAD i da bi odlaganje sprovođenja zakona omogućilo Vrhovnom sudu da bolje razmotri zakonitost zabrane, kao i da bi administracija novoizabranog predsednika Trampa takođe dobila mogućnost da proceni zakon.
BONUS VIDEO:
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.