Da bi prevazišli ograničenja bežične tehnologije, stručnjaci su razvili novi pristup koji kombinuje naprednu elektroniku i tehnologiju nazvanu "fotonika" koja koristi svetlost za generisanje radio informacija
Tim britanskih naučnika i inženjera sa Univerzitetskog koledža u Londonu (UCL) uspeo je da bežičnim putem pošalje podatke brzinom od neverovatnih 938 gigabajta u sekundi (GB/s), koristeći rekordni frekventni opseg od 5 do 150 gigaherca (GHz).
Ta brzina je 9.380 puta veća od najveće prosečne brzine preuzimanja podataka u 5G mreži u Velikoj Britaniji, koja trenutno iznosi 100 megabita u sekundi (Mb/s). Ukupni propusni opseg (bandwidth) mreže od 145GHz više je nego pet puta veći od prethodno postignutog svetskog rekorda bežičnog prenosa podataka.
Bežične mreže obično prenose podatke putem radiotalasa uskog raspona frekvencija. Trenutne metode bežičnog prenosa, kakve su Wi-Fi i 5G, uglavnom rade na niskim frekvencijama ispod 6GHz, ali zagušenje u tom frekventnom opsegu ograničava brzinu bežične komunikacije.
Izvor: UCLIstraživači sa Odeljenja za elektroniku i elektronski inženjering UCL-a uspeli su da prevaziđu taj problem slanjem podataka putem mnogo šireg opsega radijskih frekvencija, po prvi put kombinujući tehnologiju prenos signala radio-talasima sa optičkom tehnologijom. Njihovo dostignuće objavljeno je u asopisu The Journal of Lightwave Technology.
Takva, dosta efikasnija, upotreba bežičnog spektra mogla bi da zadovolji sve veću potražnju za bežičnim kapacitetom prenosa podataka i povećanjem brzine u narednih tri do pet godina.
"Naše rešenje koristi više dostupnih frekvencija za povećanje propusnog opsega, uz zadržavanje visokog kvaliteta signala i fleksibilnost u pristupu različitim frekvencijskim resursima. Rezultat je superbrza i pouzdana bežična mreža, koja prevazilazi usko grlo u brzini između korisničkih terminala i interneta. Naš pristup po prvi put kombinuje dve postojeće bežične tehnologije, elektroniku velike brzine i fotoniku milimetarskih talasa, kako bi prevladao ove prepreke. Novi sistem omogućava prenos velikih količina podataka neviđenim brzinama, što je ključno za budućnost bežičnih komunikacija", izjavio je doktor Džišin Liu iz Odeljenja za elektroniku i elektronski inženjering UCL.
Izvor: ShutterstockDa bi prevazišli trenutna ograničenja bežične tehnologije, istraživači UCL-a su razvili novi pristup koji kombinuje naprednu elektroniku, koja radi u rasponu frekvencija od 5 do 50GHz, i tehnologiju nazvanu "fotonika" koja koristi svetlost za generisanje radio informacija, koja takođe dobro funkcioniše u istom frekventnom opsegu.
Nova tehnologija prenosa podataka ima potencijal da revolucionizuje brojne sektore, dok korisnici mobilnih telefona od nje mogu da očekuju veće interneta brzine i značajno stabilnije veze, prenosi ViDi. A to u praksi znači da, ako je danas za preuzimanje dvosatnog filma u 4K Ultra HD formatu (oko 14GB), u 5G mreži brzine 100 Mb/s, potrebno oko 19 minuta, sa novom tehnologijom će za to biti potrebno – samo 0,12 sekundi.
Tehnologija je još uvek u eksperimentalnoj fazi, a stručnjaci rade na konstruisanju prototipa sistema koji će moći da se koristi za komercijalno testiranje. Ako se ono pokaže uspešno, tehnologija bi mogla biti spremna za ugradnju u komercijalnu opremu u narednih tri do pet godina.
BONUS VIDEO:
Postanite deo SMARTLIFE zajednice na Viberu.